Клумби і квітники

Клумби і квітникиСтворюючи квітник необхідно спиратися на такий закон як три «е»: екологія, економіка і естетика. Дивно те, що розставляти пріоритети треба саме у сказаному порядку. Або Ви будете проводити весь свій вільний час у саду, або Ви будете мати «квітник вихідного дня», який вимагає мінімум зусиль – все залежить від правильної оцінки умов екології на дільниці.

Які Ви зусилля не докладали б намагаючись змінити вологість ґрунту, вміст гумусу або умови освітленості, природа в будь-якому випадку буде намагатися виправити «порушення» і поверне Вас з часом до вихідної позиції. Крім всього цього, ці зміни потребують витрат часу та коштів.

Гарні клумби своїми руками

Вологість грунту відіграває одну з найважливіших ролей. В Англії у всесвітньо відомому саду Бет Шатт, який називають «сухим», полив рослин здійснюється лише один, максимум два рази в житті – відразу після посадки. Весь інше час рослини харчуються лише природною вологою. Само собою, цей сад є експериментом, де створені дуже жорсткі умови, які встановлюють природний відбір.

Подібне нам не треба: як тільки настає посуха, навіть самі витривалі рослини втрачають надземну масу, і декоративність саду відновлюється лише у вересні, як тільки починаються осінні дощі. Тому рослини в Вашому сухому квітнику будуть поливатися лише при необхідності – найважливіше, якщо Ви рослини виберете правильно, враховуючи вологість ґрунту, здійснювати поливи необхідно буде рідко.


Піщані сухі ґрунти потребують поліпшення. Бет Шатт у своєму саду для кожної рослини здійснюючи посадку, робить ямку, яку заповнює сумішшю родючого ґрунту заснованого на компості. Вона впевнена, що таким чином більше поліпшується вологоємність ґрунту, ніж її родючість. Дані умови ідеально підходять для катрана, амсонии, пупавки, котовника, лихниса, молочаю, ломикамені, різних очитків, чебрецю, обрієти, полину.

Якщо глинисті ґрунти переважають на ділянці, добре утримують вологу, спочатку доведеться попрацювати над вдосконаленням їх структури. Фахівці впевнені, що краще в запливаючу глину вносити органіку – її необхідно розпушити дрібним гравієм (фракція до 10 міліметрів) і залишити в спокої, а ось родючий шар треба створювати, підсипаючи зверху пісок, компост, торф та інші легкі грунтові компоненти.

Ґрунти, які занадто перезволожені, необхідно осушити. Це вимагає занадто багато зусиль? Звичайно, проте, доведеться потрудитися лише один раз. У підсумку, підібравши асортимент правильним чином, квітником Ви будете займатися тільки пару годин і по вихідних. На вологих поліпшених ґрунтах добре розвиваються бузульки, астильбоидес, деякі види ірису, волжанка, калюжниця болотна, примули, пельтіфіллум щитоподібний.

З допомогою спеціалізованої литератури Ви зможете підібрати асортимент для відкритих вологих місць або ж для сухої тіні. Можу в якості шпаргалки Вам порадити книгу «Вибираємо багаторічники для ділянок з різними умовами» автор Р. А. Карпинсоновой.

Справжній квітник вихідного дня не зможе утримувати такі види, які потребують для нормального розвитку частих пересадках (раз в 3 або 4 роки): астильби, примули, іриси бородаті. Якщо Ви собі не уявляєте квітник без перерахованих вище рослин, то виберіть для них максимально менше площі в легкодоступних місцях, куди буде нескладно дістатися без ризику пошкодження сусідніх посадок. На одному місці близько 10 років можуть рости хости, волжанки, анемона лісова і японська, воронець, видові лилейники. Варто витратити свій час на пошук таких квітів, на які згодом Ви будете милуватися як на плоди власних рук не 4-5 років, а 10 і більше.

На жаль, в таких квітниках не місце рослинам, у яких розпадається кущ (солідаго, геленіум, багаторічні айстри) або потребують підв’язці «завдяки» своїй висоті (дельфініум культурний).

Зверніть увагу, в якому стані знаходиться освітлення. Розвиток примул, василисников і астильби дуже сумнівно на сонячних ділянках, а корейські хризантеми, молодило і флокс шилоподібний в тіні практично не розвиваються.

Правда, якщо такої квіткі як дельфініум дійсно нема чого робити в «квітнику вихідного дня» (часто хворіє, складна агротехніка, до того ж потребує пересадки кожні 5 років), для інших високорослих видів англійські фахівці придумали, як підв’язувати без залучення Ваших рук. Хороший варіант – це використовувати гілки дерев – увіткнути їх у ґрунт навколо висадженого рослини, таким чином, щоб вони утворили звичайну крепительную систему. Можна зробити з пластикової сітки каркас.

Таку конструкцію потрібно створювати в момент посадки рослини на кілька років. Зростаючі пагони навесні проходять між гілками або між осередками сітки і впродовж всього сезону зберігають вертикальне положення.

Для нашої красивої клумби ідеальним чином будуть підходити багаторічні і дворічні рослини, які дають самосів. В даному випадку нам необхідно буде лише видаляти щорічно зайві сіянці. Такий квітник може змінюватися у своїй структурі: наперстянки торік давали в одному місці вертикальні акценти, а в іншому році вони міняють місце. В «квітнику вихідного дня» відмінно будуть рости люпин, аквілегія, маргаритка, лунарія, коров’як, дзвіночок персиколитный, незабудки.

Для додачі структури квітника, можна і навіть потрібно користуватися чагарниками. Їх вибір теж буде залежати від умов екології. Перевагу треба віддати красиво квітучих гортензиям, спиреям, пузиреплідникам, барбарисам, лапчаткам.

Щоб витрачати на прополку мінімум часу, необхідно ретельно підготувати місце посадки рослин. Грунт треба не просто перекопати, але і очистити обов’язковим чином від бур’янів. У разі великої кількості бур’янів, треба використовувати гербіциди, а щоб бур’яни не мали змоги повернутися назад в квітник, треба скористатися мульчею (як на вологих грунтах, також і на сухих).

Правило таке: чи Ви всю площа квітника засаживаете рослинами і навіть будь-яке вільне місце віддаєте шрунтопокрівних культур, або ж використовуєте мульчу, приміром, деревну тріску (шар товщиною повинен бути не менше 5 сантиметрів).

Безсумнівно, декоративність такого квітника дуже на любителя: у ньому не буде сортових лілійників, дельфиниумов, пишних жоржин. Цей квітник, швидше за все не підійде для місць парадного призначення. Але він буде незамінним для ледачих (не в поганому сенсі цього слова) садівників, які за місто приїжджають для відпочинку, а не для виснажуючих садових робіт. Квітнику приділяйте рівно стільки часу, скільки Вам буде в радість.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *