Кращі сорти агрусу

Кращі сорти агрусу

Історія розведення аґрусу налічує вже без малого десять століть. За цей час він встиг полюбитися за свій яскравий смак і користь – адже з плодів цієї рослини роблять варення і джеми, компоти і вина. За свою довгу історію агрус знайшов масу сортів.

Розведенням сортів особливо посилено взялися в 1960-80-ті роки і досягли за цей час чималих успіхів. Якщо ви хочете збирати відмінний і стабільний урожай, то необхідно розібратися у всьому різноманітті сортів, і вибрати кращий з них.

Поради щодо вибору сорту

При виборі сорту варто враховувати особливості посадки і розведення, інакше чагарник може не прижитися у вашій географічній смузі або не пережити зиму. Сорти агрусу відрізняються смаком, кольором і розміром плодів, часом дозрівання, а також наявністю або відсутністю шипів. Особливу увагу зверніть на схильність до хвороб — потім це може стати головним болем. Не забувайте і про здатність чагарника переносити посуху, не у всіх районах нашої країни клімат рівний і теплий. В останні роки селекціонери добилися непоганих результатів по виведенню нових сортів, і тепер можна майже забути про подряпані руки. Врахувавши всі фактори, ви зможете зробити вибір з величезного списку сортів аґрусу, а він буде радувати вас довгі роки гарним і смачним урожаєм.

Опис сорту «Грушенька»

сорт «Грушенька»

Ягоди цього виду дійсно виглядають немов невеликі груші. Плоди темно-фіолетового кольору, середні розміри, маса 4,3 гр. На смак, як правило, кисло-солодкі. Сорт має високу зимостійкість, на ньому відсутні зубці, а ще відрізняється хорошою стійкістю до захворювань. Кущі цього сорту слабороозкидісті і компактні. Врожайність куща на рівні 6 кг, і не втрачається протягом 20 років, при належному догляді.

Опис сорту «Малахіт»

сорт «Малахіт»

Дуже схожий на «Грушеньку» — добре плодоносить, чинить опір хворобам і зимостійкий. Вийшов схрещування Фініка і Чорного Негуса. Плоди яскраво-зеленого кольору, як правило, з восковим нальотом, на кущі ростуть рясно. Цей сильнорослий кущ підходить для посадки і розведення на всій території країни, за сезон можна зібрати до 3,8 кг ягід. З недоліків, мабуть, зайва раскидистість і шиповастість.

Опис сорту «Командор»

сорт «Командор»

Цей красивий вид з темними плодами був вперше завезений з теплої Італії. Соковита м’якоть темних плодів і повна відсутність шипів – ось за що полюбився цей сорт нашим співвітчизникам. З цього сильнорослого і слаборозкидістого куща вдається збирати до восьми кг плодів. Самі ягоди середні, масою 5-7 гр, врожайність висока. Вважається найкращим з солодких типів, при цьому переносить холоду середньо, тому краще висаджувати на південних регіонах. Командор непогано чинить опір інфекціям.

Опис сорту «Колобок»

сорт «Колобок»

Величезні плоди овальної форми, темно-червоного кольору, з кисло-солодким смаком. Колобок відмінно переживає зиму, чудово плодоносить, при цьому має високу опірність інфекціям. Підходить для розведення на всій території країни, а дозріває вже до середини літа. Кожен кущ дає зібрати до дванадцяти кг. Шипів майже немає, сам кущ розкидистий невеликого розміру.

Опис сорту «Краснославянский»

сорт «Краснославянский»

Компактний чагарник, що росте широко, на якому плоди майже ідеальної круглої форми, темно-вишневого кольору. В цій великій ягоді з тонкою шкіркою ховається солодка м’якоть. Цей сорт відрізняється великою шиповатістю по всій довжині пагонів. Заморозки переживає непогано, при цьому стійкий до хвороб, іноді уражається борошнистою росою.

Опис сорту «Янтарний»

сорт «Янтарний»

Цей розкидистий кущ сильнорослий дозріває рано і рясно плодоносить. При цьому шипів трохи, а ягоди великі, золотистого кольору, на смак кислувато-солодкі. Володіє високою опірністю до захворювань, можна висаджувати по всій території країни.

Опис сорту «Медовий»

сорт «Медовий»

Цей сорт дає одну з найбільш солодких ягід, за запевненням ботаніків плоди містять до 17% цукру, що трохи менше винограду. Плоди не дуже великі, бурштинового кольору, ховаються від садівників під великою кількістю гострих шипів. На жаль, дуже слабо чинить опір хворобам, хоча непогано зимує. За свій неймовірний смак вимагає особливих правил посадки — найкраще у вологе місце.

Опис сорту «Лада»

сорт «Лада»

Цей середньорослий не розкидистий кущ відноситься до пізнього терміну дозрівання. Шипів на пагонах мало, бо колотися при зборі врожаю не буде. Ягоди овальної форми, дуже великі (до 8 гр), на смак відносяться до десертних. Дуже добре переносить зимівлю і чинить опір хворобам, до грунту і догляду невимогливий. Можна висаджувати на території всієї країни.

Опис сорту «Берил»

сорт «Берил»

Цей сорт, як і попередній, славиться великими кисло-солодкими плодами (вага ягоди до 9,2 гр), до того ж має дегустаційну оцінку в 5 балів. На пагонах мало шипів, в основному всі вони в нижній частині. Кущ середньорослий, не розкидистий з пишною кроною. Зимівлю переносить на відмінно, точно так само чинить опір хворобам, в тому числі і борошнистої роси. Однак є повідомлення, що все ж може їй дивуватися. Придатний до висаджування на всій території нашої країни.

Опис сорту «Консервний»

сорт «Консервний»

Сорт не даремно називається саме так, тому що володіє стандартним кисло-солодким смаком, але більш цінний для переробки. Ягоди середньої величини, яскраво-зеленого кольору. Кущ сильнорослий, середньої розкидістости, досить добре плодоносить, справляється з морозами і майже не уражується хворобами.

Опис сорту «Консул»

сорт «Консул»

Головні переваги цього сорту – висока врожайність і приємний смак ягід. Кількість шипів мале, вони зосереджені в середній частині куща. Сорт добре переносить зимівлю, особливо по весні заморозки, володіє високим ступенем опору хворобам. Висаджувати можна на всій території країни. Кущі сильнорослі, середньорозкидисті, з ягодами середнього розміру. Самоплідність у цього сорту непогана, але краще подумати про висадку навколо інших сортів-запилювачів.

Опис сорту «Інвікта»

сорт «Інвікта»

Пагони цього високорослого розлогого куща вкриті шипами, а ягоди середнього розміру, або менше. Дуже врожайний сорт, що володіє дуже високою зимостійкістю, до того ж не боїться борошнистої роси. Виведений зовсім недавно в Англії. У плодів колір жовтий, або зелено-жовтий, солодкого смаку, дуже добре підходять для переробки. Сорт придатний для механічного збирання.

Опис сорту «Російський жовтий»

сорт «Російський жовтий»

Цей сорт був виведений для холодних регіонів вирощування і ще краще приживається в південних. Зовнішнім виглядом трохи схожий на Інвікта в середній період дозрівання. Плоди бурштинового кольору, відрізняються тим, що можуть довго зберігатися у свіжому вигляді. На смак солодкі з невеликою кислинкою, добре підходять для обробки і виробництва желе, варення і джемів. Добре переносить холоду і суворий клімат, не піддається борошнистої роси. Кущ середньорослий, розкидистий з середньою шипувастістю пагонів.

Опис сорту «Смарагд»

сорт «Смарагд»

Сорт раннього терміну дозрівання, не розкидистий і середньої висоти, був отриманий в результаті схрещування Самородка і Первістка. Досить висока ступінь шиповатості, але пагони дають ягоди, переважно великого розміру. Ягоди зеленого кольору, за формою ближче до овалу, а на смак солодкі, заслужили дегустаційну оцінку 5. З кожного куща збирається по 5-6 кг ягід, які можна використовувати у свіжому вигляді, а також у переробленому – плоди відмінно підходять для варення, джемів і заморозки. Схильностей до хвороб не виявлено – сорт володіє відмінним імунітетом. До переваг слід віднести високу врожайність і хороший смак, а ще великоплідність.

Опис сорту «Фінік»

сорт «Фінік»

Також ще носить назву Голіаф – і цілком заслужено, адже ягоди можуть досягати і до 20 гр ваги. Це за умови проріджування і хорошого добрива куща. Росте дуже пишним, високим і розлогим кущем. Шиповатість куща середня, в основному вони зосереджені в нижній частині куща. Плодючість відмінна, а при належному догляді і рясному добриві стає просто величезним – в період технічної зрілості з куща можна легко збирати 13 кг ягід. Є особливість дозрівання плодів – якщо кущ вже в повній ботанічної зрілості, то збір проводять у два-три прийоми, з-за сильної розкидістості рослини плоди в нижній частині залишаються в тіні і відстають у дозріванні. Сорт можна віднести до пізніх – приступати до збору врожаю стоїть тільки в другій половині або наприкінці серпня.

Опис сорту «Богатир»

сорт «Богатир»

Ще один представник аґрусу з величезними плодами, які також можуть досягати до 20 гр, як у попереднього сорту. З кожного куща збирають по 7-8 кг ягід. Можна сказати, що у цих сортів багато спільного, наприклад, колір ягід – червоно-коричневий. Період дозрівання такий же – середньопізній, до збору врожаю приступають не раніше серпня. Кущ середньорослий, не розкидистий і володіє середньою кількістю шипів. Стійкість до хвороб і холодів висока – можна сміливо вирощувати в Сибірському регіоні.

Опис сорту «Редбол»

сорт «Редбол»

Сорт з’явився нещодавно і відрізняється повною відсутністю шипів і своєю скороплідністю. На жаль це позначається на розмірі плодів – середня вага 5 гр. Кущ середньорослий, компактний, при зборі врожаю дає по 5-7 кг плодів. Відмінно зимує і зовсім не боїться хвороб, в тому числі і борошнистої роси.

Опис сорту «Сливовий»

сорт «Сливовий»

Кущ середньораннього терміну дозрівання, був отриманий схрещуванням великого числа інших видів агрусу (Малахіт, Англійська жовтий, Фінік і деяких інших). Сорт вийшов сильнорослий, але компактним, з акуратною кроною середніх розмірів. Ягоди середніх розмірів, по 5-6 гр, з приємним солодким сливовим смаком. Цей сорт відрізняється гарною зимостійкістю, а також легко переносить посушливе літо. Стійкий до всіх захворювань, великоплідний і добре плодоносний сорт. З кожного куща можна збирати по 5 кг ягід. З недоліків – сильна шиповатість пагонів.

Опис сорту «Гросуляр»

сорт «Гросуляр»

Сорт аґрусу сильнорослого, средньорозкидістого куща, з малою кількістю шипів. Ягоди великі, по 5-8 гр, з тонкою шкіркою і кисло-солодким смаком, вище цінуються в переробленому вигляді – джеми, варення, компоти. Добре переносить зимівлю і засуху, при цьому майже позбавлений шипів і не боїться хвороб.

Опис сорту «Білоруський червоний»

сорт «Білоруський червоний»

Новий сорт аґрусу, перспективний, з середньрослими кущами средньорозкидістого виду. Дуже врожайний сорт, особливо коли зростає під сонцем, з кожного куща збирається до 7-8 кг ягід. Період дозрівання плодів середній, кущ дає рясний урожай ягід з винним солодким смаком. Сорт стійкий до нашої зими, а також до захворювань, особливо до борошнистої роси, але іноді може уражуватися сферотекою. Сорт вважається універсальним, годиться і для свіжого вживання в їжу, і для переробки в компоти, джеми, а також вино – цьому сприяє смак ягід.

Опис сорту «Зелений дощ»

сорт «Зелений дощ»

Самий морозостійкий сорт аґрусу з усього огляду, крім того, не боїться посухи і захворювань. Кущ високий, напіврозкидистий, до того ж майже без шипів. Ягоди невеликі, покривають майже всю гілку, щільно висять, що полегшує збір врожаю. На смак медові, з невеликою кислинкою, у розмірах середні – близько 7 гр. Сорт характеризується, як скороплідний і починає давати ягоди вже на другий рік після посадки. Плоди універсальні – вживаються як у свіжому, так і в переробленому вигляді.

Підведення підсумків

Як бачите – від різноманіття сортів очі просто розбігаються, важко зупинити вибір на якомусь одному сорті, адже хочеться все і відразу! Не поспішайте з висновками, ретельно все зважте і продумайте – адже рослина купується на довгі роки, і вам потрібно буде дотримати баланс між практичними властивостями, і смаковими якостями. Вибравши аґрус, уважно вивчивши опис і знайшовши для себе, відповідний сорт, ви зробите свій сад ще трішки краще.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *