Квасоля стручкова – вирощування й догляд

Зелена квасоля – це досить невибаглива рослина. Нескладно одержати багатий урожай, дотримуючи деякі агротехнічні правила вирощування й догляду.

Для культивування квасолі й стручкової, і спаржевої, прекрасно підходять легкі, родючі й добре дреновані ґрунти з помірною вологістю. Середні або легкі суглинки, а також супесі дозволять одержати дійсно гарний урожай бобових. Занадто вологі, заболочені, важкі ґрунти навряд чи підійдуть – рослини будуть хворіти й погано розвиватися.

Вирощування квасолі необхідно здійснювати на захищених від вітру та нормально освітлюваних ділянках, що добре прогріваються. Але, у принципі, підійде й півтінь. Звичайно, обране місце під посадку насіння має бути добре очищене від усіляких бур'янів. Непогано, якщо до квасолі вирощувалися картопля, томат або капуста.

СТРУЧКОВА КВАСОЛЯ: САДЖАЄМО НАСІННЯ ПРАВИЛЬНО

З осені обрану під посадку ділянку готують: перекопують і вносять органіку (6 кг на 1 м2), суперфосфат (35 г на 1 м2), а також хлористий калій (20 г на 1 м2). Навесні в ґрунт додають комплексне мінеральне добриво з високим вмістом калію (25 г на 1 м2). 

На добре підготовленому ґрунті буде краще й активніше рости стручкова квасоля.

Як саджати насіння? Спочатку необхідно дочекатися прогріву землі до 15-18°C і виключити ймовірність настання повторного заморозку. Посів квасолі можна здійснювати вже із середини травня, але слід пам'ятати, що стручкова квасоля дуже любить тепло. 

Аналогічно іншим культурам сімейства бобових, сухе насіння попередньо замочують, а потім поміщають на глибину 3 або 4 см у відкритий ґрунт (або під плівкове вкриття).

Багато садівників рекомендують перед посадкою витримувати насінний матеріал у розчині марганцю протягом 15-20 хвилин, а потім промивати його водою. Після посадки ділянку присипають перегноєм.

Для проростання насіння потрібна температура в межах 20-25°C. Звичайно перші сходи з'являються вже через 10-20 днів. Відстань між окремими рослинами має становити близько 10 см, тому трохи пізніше зайві саджанці проріджують або розсаджують.

ОСОБЛИВОСТІ ПОСАДКИ КУЩОВОЇ Й КУЧЕРЯВОЇ КВАСОЛІ

Як правило, усі сорти квасолі діляться на кучеряві й кущові. Кущова спаржева квасоля висівається рядами. Між бобами витримують відстань 15-20 см, а між рядами – близько 30 см. Вирощування квасолі кущової і збирання врожаю будуть більш зручним, якщо ви будете залишати через кожні три ряди вільний проміжок 50 см.

До настання цвітіння рослини необхідно один або два рази підсапати. Тоді кущі квасолі стануть більш стійкими й не поляжуть через сильний вітер або дощ. Отже, ми визначили, як найкраще сіяти кущові сорти рослини стручкової квасоля. Як саджати кучеряві сорти, ми розповімо далі.

Кучерява спаржева квасоля прекрасно росте уздовж парканів, у цьому випадку відпадає необхідність установлення підпірок. 

Якщо такої можливості немає – висаджуйте насіння квасолі рядами, залишаючи між бобами проміжок близько 7-8 см.

Після появи сходів слід підсапати паростки, а потім спорудити підпірки і підв'язати до них саджанці. Коли кучерява квасоля досягне висоти 2-2,5 м, її потрібно буде прищипнути для стимуляції нормального плодоносіння.

ПОЛИВ, ПІДЖИВЛЕННЯ

Стручкова і спаржева квасоля потребують гарних поливів. При достатньому й регулярному зволоженні рослини сформують м'ясисті стручки й будуть рясно плодоносити. Для поливу можна приготувати живильний настій: наповнити бочку більше чим наполовину бур'янами й налити в неї води. Залишити киснути днів на сім. А потім 1 л готового настою розвести у відрі води. Цим розчином можна воложити посіви квасолі.

Пам'ятайте, що при недостатньому зволоженні ґрунту стебла квасолі будуть погано розвиватися, а плодоносіння – значно погіршуватися. Крім поливу, квасоля потребує розпушування міжрядь і прополки бур'янів. У принципі, от і все, що потрібно для одержання прекрасного врожаю культури квасоля спаржева.

Вирощування й догляд за цією рослиною не віднімуть у вас багато сил і часу. Головне – поливати, іноді рихлити і зрідка її підживлювати.

Зацвітає стручкова квасоля через 40 днів після проростання.

Зав'язі з'являються через 20 днів, а ще через 10 днів вони досягають достатньої зрілості. Протягом вегетативного періоду слід проводити два або три рази мінеральні підживлення, одне з них – під час бутонізації.

ЗБІР УРОЖАЮ СТРУЧКОВОЇ КВАСОЛІ

Спаржеву квасолю вживають цілком, тобто готуванню підлягають не тільки насіння, але й зелені стручки, які мають приємний смак і аромат.

Збирають урожай стручкової і спаржевої квасолі вибірково, зриваючи молочні плоди, не допускаючи затвердіння їх зерен. Знімають зелені "лопатки" кілька разів за сезон, залежно від сорту рослини. Плодоносіння квасолі буде тривати влітку й восени, до настання заморозку. Кущі, призначені для одержання насінного матеріалу, не оббирають. Їх залишають до повного дозрівання насіння, а у вересні-жовтні видаляють з городу.

Отже, у цій статті ми розглянули особливості вирощування цінної рослини за назвою зелена (стручкова) квасоля. Як саджати, як доглядати за нею, підживлювати і збирати врожай – ви тепер знаєте. Сподіваємося, на своїй ділянці у вас обов'язково вийде виростити цю прекрасну бобову культуру, що є цінним джерелом білка, клітковини, вітамінів, макро- і мікроелементів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *