«Огірковий» секрет. Особливості вирощування у відкритому ґрунті

ЗНАЙДІТЬ «ПРАВИЛЬНІ» СОРТИ

Огірок належить до сімейства гарбузових (Cucurbitaceae), а його батьківщиною традиційно прийнято вважати теплу Індію, хоча здавна огірки росли й в Африці, і в Греції, і на великій території Римської Імперії.

Огірок на 95% складається з води й містить цукри, а також корисні вітаміни та мікроелементи. Майже дистильована вода, що міститься в огірку, добре виводить токсини і благотворно впливає на наш організм. Огірковий сік – один з кращих натуральних засобів догляду за шкірою. 

Огірок – єдиний овоч (а з погляду ботаніки – фрукт), який ми вживаємо в їжу недоспілим. Огірки досить популярні в складі овочевих салатів, а також у засоленому або маринованому виді.

Огірок – тепло- і вологолюбна культура. Сорти огірків можна умовно розділити на три групи: тепличні – з довгими гладкими плодами довжиною до 30 і більше см; грядкові – для відкритого ґрунту із плодами розміром 10-15 см і корнішонні – розміри плодів не перевищують 10 см. Крім того, огірки з білими тонкими шипами-волосками – салатного призначення, а із чорними шипами – засолювальні.

Для вирощування у відкритому ґрунті потрібні сорти й гібриди, стійкі до основних захворювань – борошнистої роси, пероноспорозу, вірусу огіркової мозаїки (ВТМ).

ПОСАДКА ОГІРКІВ

Огірки вирощують розсадним і безрозсадним методом. Посів насіння огірка на розсаду виробляють приблизно за місяць до висадження на ділянку. Насіння огірка попередньо слід замочити і проростити – це прискорить появу сходів. Безпосередньо у відкритий ґрунт розсаду огірків висаджують, коли ґрунт досить прогріється (приблизно в середині травня). 

При безрозсадному методі посів набряклого або пророслого насіння огірка виробляють у ґрунт, температура якого у верхньому шарі не нижче 13-15 градусів, інакше насіння просто розкладається. Глибина закладення насіння огірка – близько 2 см, щільність – 5-7 рослин на квадратний метр.

Ґрунт для огірків має бути в міру пухким, добре втримувати вологу і дуже родючим. Оскільки коренева система огірка невелика, то дуже зручно вирощувати огірки, вносячи органіку локально – у посадкові ями або траншеї. Викопують лунку або траншею на глибину близько 40 см, укладають шар органіки, перемішують із ґрунтом, зверху засипають уже чистим ґрунтом, у який висаджують огірки. Розкладаючись, органіка виділяє багато тепла, що прискорює ріст і розвиток рослин, а надалі служить відмінним підживленням практично на весь сезон.

Місце для вирощування огірків має добре освітлюватися сонцем (припустима півтінь) і бути захищеним від вітру. Зокрема, при обладнанні гряд у відкритому ґрунті в якості «живого заслону» можна використовувати кукурудзу, посіявши її у два рядки по боках огіркової грядки, залишивши відкритим південний бік.

Оптимальна температура для нормального розвитку огірків (як і інших гарбузових культур) коливається в межах 23-30 градусів. Температура повітря нижче 15 градусів приводить до гноблення і зупинки росту рослин на будь-якій стадії розвитку. Заморозок для огірків згубний (особливо для молодих незміцнілих рослин), перепади температури гальмують ріст. Тому часто огірки вирощують під плівковими вкриттями, хоча б у першу половину літа.

ДОГЛЯД ЗА ОГІРКАМИ

Догляд включає прищипування, прополку, поливи, підживлення і підв'язки на шпалери.

Після утворення 6-го листу головне стебло огірка потрібно прищипнути. Це стимулює розгалуження рослини, розвиток пагонів з жіночими квітками і збільшує врожайність.

Вологість повітря й поливи особливо важливі для огірків під час активного росту й утворення плодів. Навіть короткочасне пересихання ґрунту під час плодоутворення приводить до появи гіркоти в огірках, яку потім ніякими поливами не усунути. Поливати огірки слід теплою водою (холодна вода приводить до гноблення росту й виникненню сіркої гнилі).

Для збереження вологості ґрунту посадки огірків мульчують органічними матеріалами (можна навіть використовувати скошену траву з газону). Мульча охороняє ґрунт від швидкого висихання і пригнічує ріст бур'янів, а значить поливати огірки можна буде рідше, а рихлити й полоти грядку не доведеться.

Коренева система огірків потребує повітря. Часті поливи ущільнюють незамульчований ґрунт, а розпушування ушкоджує ніжне коріння. Щоб забезпечити доступ повітря, за допомогою садових вил у землі роблять проколи на глибину 10-15 см.

При підживленні огірків, щоб уникнути опіків, поливайте розчином добрива зволожений ґрунт навколо рослин, уникаючи влучення на листя. При холодній похмурій погоді ріст огірків уповільнюється й коріння огірків не може активно засвоювати живильні речовини. Тому не слід удобрювати огірки в таких умовах.

Регулярний, частий збір урожаю огірків сприяє більш рясному плодоутворенню, сповільнюючи старіння рослини і збільшуючи врожайність. Огірки короткоплідних сортів збирають кожні 1-2 дні, довгоплідних (тепличних) – кожні 3-4 дні.

ЗАПОБІГАННЯ ПРОБЛЕМ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ОГІРКІВ

При вирощуванні огірків у відкритому ґрунті під час затяжних дощів виникає небезпека швидкого поширення сіркої гнилі в загущених батогах рослин. Гарні результати дає підв'язування огірків на шпалери: у землю вбивають метрові міцні кілки, між ними натягають мотузку і підв'язують огіркові батоги (як виноградники).

Іноді у висадженої розсади огірків утворюються тільки чоловічі квітки. Для стимулювання утворення квіток із зав'язями слід припинити полив огірків на кілька днів, даючи ґрунту підсохнути.

Пожовтіння й опадання зав'язей огірків свідчить про перезволоження ґрунту або дефіцит живильних речовин, який може відбуватися при загущеній посадці. У такій ситуації необхідно дати ґрунту просохнути і після цього підживити огірки розчином мінеральних добрив або попелу.

Слід обережно ставитися до підживлень огірків органічними речовинами: рідкі розчини органіки можуть містити в собі збудників фузаріозу, а розчини на основі настою бур'янів можуть нести віруси різних захворювань (наприклад, вірус тютюнової мозаїки зберігає життєздатність майже рік).

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *