Підготовка насіння томатів до посадки на розсаду


Пророщування насіння томатів.

До таких підготовчих заходів належать: вибракування, прогрівання, знезаражування, обробка живильними речовинами, намочування, пророщення, загартовування й барботування насіння. Досить провести одну або дві процедури, щоб одержати істотне збільшення врожаю.

ВИБРАКУВАННЯ АБО СОРТУВАННЯ

Чим крупніше й важче насіння, тим більше в них живильних речовин. Відповідно, з такого насіння виростають більш сильні рослини. Щоб відібрати краще насіння, їх занурюють у розчин повареної солі (розчинити 1 ч. л. солі в склянці води), мішають протягом двох-трьох хвилин, а потім дають відстоятися хвилин десять. Дрібне й порожнє насіння, що спливло, видаляють, а осілі на дно повноваге насіння промивають водою й висушують. Воно в першу чергу йде на посадку. 

Але не варто бездумно викидати всі насіннячка, що спливли на поверхню, – можливо, насінний матеріал виявився пересушеним і деяке повноцінне насіння спливло в сольовому розчині. Потрібно уважно переглянути насіння, що спливло й відібрати з них придатні для посадки. 

ПРОГРІВАННЯ

Цю процедуру доцільно застосовувати, якщо насіння томатів зберігалося в холодних приміщеннях. Таке насіння радять прогрівати за місяць-півтора до посадки протягом тижня, поступово підвищуючи температуру з 18-20°С до 80°С. У домашніх умовах насіння, як правило, прогрівається на батареї в полотняних мішечках протягом 3-х діб. 

Насіння томатів-гібридів прогрівати необов’язково. 

ЗНЕЗАРАЖУВАННЯ АБО ПРОТРАВЛЯННЯ 

Багато хвороб томатів «живуть» на поверхні насіння. Щоб уникнути зараження розсади, перед посадкою насіння необхідно дезінфікувати або, як говорять городники, протравлювати.

 Найпоширеніший спосіб знезаражування насіння – витримати його близько двадцяти хвилин в 1% розчині марганцівки. Можна також протравити насіння в 2-3% розчині перекису водню, нагрітому до 40-45°С, протягом семи-восьми хвилин.

ОБРОБКА НАСІННЯ ЖИВИЛЬНИМИ РЕЧОВИНАМИ

Для підвищення врожайності томатів насіння перед посадкою на добу замочуються в одному з живильних розчинів. Це можуть бути промислові препарати (наприклад, Епін, Імуноцитофіт), гумати калію або натрію, а так само старі добрі народні засоби (приміром, картопляний сік або сік алое). 

Після обробки насіння живильною сумішшю їх слід просушити, не промиваючи. 

НАМОЧУВАННЯ

Для намочування насіння томатів необхідно покласти в мішечок з марлі й опустити в теплу воду. Температура води повинна бути не нижче кімнатної, її кількість на 20-25% менше кількості насіння. 

Процедура намочування насіння томатів повинна тривати не більш дванадцяти годин, при цьому кожні 4-5 годин слід міняти воду, і так само періодично виймати мішечки з насінням з води, щоб уникнути нестачі кисню. 

ПРОРОЩЕННЯ НАСІННЯ ТОМАТІВ

Ця операція прискорює схожість рослин і сприяє більш ранній віддачі врожаю. Як правило, насіння пророщують у блюдці, застеленому марлею або фільтрувальним папером при температурі 20-25°С. Тут важливо стежити за тим, щоб папір або марля не пересихали, і в той же час не були зайво вогкими. 

ЗАГАРТОВУВАННЯ НАСІННЯ ПЕРЕД ВИСАДЖЕННЯМ

Томати – теплолюбна культура. Щоб рослини були пристосовані до несприятливих погодних умов, слід провести загартовування насіння. Розсада із загартованого насіння краще переносить перепади температур і рослини розвиваються набагато швидше. Помічено, що помідорові кущі, вирощені із загартованого насіння, зацвітають раніше й плодоносять рясніше на 30-50%. 

 Для загартування на насіння впливають змінними температурами: насіння томатів, яке наключилося, на ніч (на дванадцять годин) поміщають у холодильник (у температуру 0-+2°С), а потім протягом дня витримують при температурі 15-20°С. Процедуру повторюють не менш 2-3 разів. 

БАРБОТУВАННЯ

Якщо у вас є компресор (наприклад, в акваріумі), ви зможете провести не менш корисну для насіння томатів маніпуляцію, називану барботуванням. 

Барботування – це намочування насіння у теплій воді, що насичується киснем. Для цього кінець шланга закріплюють на дні банки з водою (температура води повинна бути не нижче 20°С) і занурюють у неї насіння. За допомогою компресора через шланг пропускають повітря. Насіння тим самим перемішуються. Для томатів час обробки становить 12-13 годин, після чого насіння підсушують до сипучого стану.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *