Як вирощувати капусту

Як вирощувати капусту

Відомо кілька видів капусти: кочанна (білокачанна і червонокачанна), савойська, цвітна, брюссельська, кольрабі, листова; а також азіатські види: пекінська та китайська. Всі вони належать до сімейства капустяних. У нас найбільше поширення знаходить вирощування капусти білоголової.

Капуста холодостійка культура. Насіння її починає повільно проростати при температурі 3-4°, інтенсивно проростає при 20-25°. Рослини капусти витримують короткочасні заморозки до мінус 8°. Але незагартована розсада, а також насінники під час бутонізації чутливі до заморозків і пошкоджуються при мінус 3-5°. Приморожені головки погано зберігаються. Температура повітря понад 25-30° негативно позначається на рості і розвитку рослин. Оптимальна температура для вирощування капусти 15-18°.

Капуста вимоглива до вологості грунту і повітря, проте надмірна вологість грунту (на заплавах і заболочених грунтах) пригнічує рослини. У посушливих умовах вирощування капусти можливо тільки при зрошенні. При нестачі грунтової вологи, яка до того ж супроводжується низькою вологістю повітря, вона погано розвивається.

Капусту вирощують в овочевих, овоче-кормових, а на зрошуваних землях – і в польових сівозмінах. Добрими попередниками для неї є озимі зернові на зелений корм і зерно, огірки, картопля, бобові, цибуля, кукурудза на силос, помідори. Не слід розміщувати її після капусти та інших хрестоцвітих культур раніше ніж через три-чотири роки.

Добрива для капусти

Основна обробка грунту під ранньостиглу капусту складається з лущення та ранньої зяблевої оранки. Глибина оранки на чорноземах становить 25-30 см, а на підзолистих грунтах Полісся не повинна перевищувати глибину гумусового горизонту.

Внесення органічних добрив при вирощуванні ранньостиглої капусти не тільки підвищує урожай, але і прискорює дозрівання качанів. Перепрілий гній і компости слід вносити під зяблеву оранку в таких дозах: на малородючих грунтах – 40-60 т/га, на чорноземах – 20-40 т/га. Разом з органічними добривами необхідно вносити й мінеральні. При посадці ранньостиглої капусти вручну, особливо на неродючих, мало удобрених грунтах, в лунки вносять 8-10 т/га перегною в суміші з мінеральними добривами.

Весняна обробка грунту полягає в ранньовесняному боронуванні і культивації з одночасним боронуванням перед посадкою розсади. Висаджують розсаду в 55-60 денному віці, коли у неї утворюється шість-вісім справжніх листків. Орієнтовні строки висаджування розсади такі: на півдні – у другій декаді березня, у південному Степу – кінець березня – перші числа квітня, в Лісостепу 5-15 квітня, на Поліссі – 10-20 квітня. На кожен гектар потрібно висадити 48-55 тис. рослин. Для цього розсаду садять за схемою 70 × 25-30 см.

Розсаду садять в борозни або лунки по размаркованому полю. Висаджену розсаду загортають до першого справжнього листка, ущільнюючи грунт навколо неї. На зрошуваних землях, особливо в районах Степу, одночасно з посадкою або відразу після неї капусту поливають дощуванням або по борознах. Через чотири – п’ять днів після посадки, підсаджують рослини замість тих, які не прижилися.

Догляд за капустою після висадки

При посадці розсади та підсаджуванні грунт ущільнюється. Тому після закінчення цих робіт міжряддя розпушують на глибину 6-8 см. Протягом вегетації капусти проводять дві-три культивації міжрядь, причому глибину розпушування збільшують до 12 см і до 14 см на зрошуваних землях.

В умовах недостатнього зволоження підживлювати рослини слід тільки один раз. Добрива вносять на глибину 10-12 см під час міжрядної обробки або з поливною водою. Після висадки розсади в грунт необхідно уважно стежити за появою шкідників (капустяної мухи, хрестоцвітих блішок, клопів, попелиць тощо) і своєчасно обприскувати посіви отрутохімікатами.

Збирають ранньостиглу капусту вибірково (в три-чотири заходи) по мірі росту головок. Починають збирати, коли головки досягнуть ваги 0,4-0,5 кг. Пізніше більш доцільно збирати качани вагою до 1 кг і більше.

Як вирощувати капусту

Вирощування капусти при краплинному зрошенні

Капусту можна вирощувати як розсадним, так і безрассадним способами. Розсаду висаджують у віці 30-40 днів у третій декаді квітня першій декаді травня, в залежності від погодних умов, але не пізніше 1 червня. Висаджують розсаду стрічковим способом за схемою: 90×40 см і 120×30-40 см – для гібридів формують великі головки.

При безрассадном способі вирощування капусти посів проводиться 15-25 квітня. У різних зонах ці терміни кілька зсуваються. Насіння висівають на глибину 2-3 см. При появі 3-4 справжніх листків проводять проривку і підсадку, якщо в цьому є необхідність.

Укладання краплинної трубки проводиться відразу після посіву або під час посіву. При цьому з’являється можливість провести полив і отримати сходи культури, у разі, якщо на глибині залягання насіння недостатньо вологи. Необхідно відзначити, що при поливі через систему крапельного зрошення не утворюється грунтова кірка. У момент висадки розсади необхідно зволожити зону посадки, тому краще змонтувати систему попередньо і провести перший полив. Це позбавить вас від необхідності підвозу води та проведення поливу вручну.

Вносити добрива можна кількома способами:
• під основну підготовку грунту вносять важкорозчинні добрива (50% від норми);
• під передпосівну культивацію – 20% від загальної норми;
• інші 30% вносять протягом вегетації як підгодівлю через систему крапельного зрошення.

Необхідно використовувати комплексні, легко розчинні добрива з вмістом мікроелементів, щоб вирівняти баланс поживних речовин у грунті, виходячи з аналізу грунту і використовуваних раніше добрив.

При недостатньому зволоженні хороший урожай капусти можна отримати лише при зрошенні. Внутрішні листя капусти ростуть швидше зовнішніх, якщо вологість грунту оптимальна, вони добре прилягають один до одного з середини, утворюючи щільну голівку. При надлишку вологи і різких перепадах листя ростуть швидше і качан тріскається. Досягнення оптимального режиму зрошення можливо тільки при використанні систем краплинного зрошення.

Після посіву необхідно проводити боротьбу з грунтовими шкідниками (дротяники, личинка хруща і т.д.) через крапельну систему за допомогою інсектицидів (базудин 2-3 л/га; конфідор 0,5 л/га). Протягом вегетації рослини необхідно обробляти інсектицидами проти таких шкідників: капустяної совки, капустяної мухи і тлі. У період появи сходів культури особливий шкоди завдають хрестоцвіті блішки. Вони поширені там, де є культурні та інші хрестоцвіті рослини. Таким чином, при вирощуванні капусти необхідно проводити постійний контроль на посівах і при необхідності боротися з шкідниками.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *