Щитівка на садових і кімнатних рослинах

Якщо ви виявили на своїх рослинах дрібні жовто-коричневі бляшки – настав час бити тривогу. Не зваблюйтеся їх «несерйозним» розміром – в аграрних регіонах при виявленні деяких видів цих крихіток уводиться жорсткий карантин. За кілька років щитівки здатні погубити навіть невелике дерево, що вже казати про вашу орхідею або буряк.

ЩИТІВКА – ХТО ЦЕ?

Щитівки – напівтвердокрилі комахи, які в буквальному значенні висмоктують із рослин усі соки. Їх існує кілька тисяч видів, причому практично всі – небезпечні ненажерливі шкідники. До того ж переважна більшість щитівок – поліфаги. Їм практично однаково, якою саме рослиною харчуватися, у якості кормових рослин використовуються сотні видів і шкідник легко «переселяється» з однієї культури на іншу.

Головну небезпеку для садівників-городників представляють самки щитівок – саме їх ми бачимо на листях і гілках у вигляді малюсіньких пласких «черепашок», які присмоктуються до поверхні рослини. У них дуже міцний панцир, що надійно захищає комах від впливу хімікатів. Крім того, що самка щитівки власне харчується рослиною та відкладає усередину неї кладки яєць, з яких лупляться такі ж ненажерливі личинки, ще вона виділяє солодкувату липку рідину – падь, створюючи сприятливі умови для розвитку сажистого грибка (черні).

ЩИТІВКА В САДУ Й НА ГОРОДІ

Щитівки вражають практично всі види рослин – на ділянці рівно від них страждають і плодові дерева з кущами, і декоративні види, і городні рослини. Причому ушкоджують ці комахи абсолютно всі частини – від листя і плодів до гілок і кори.

У саду й на городі рослинам можуть шкодити каліфорнійська щитівка, шовковична щитівка (біла сливова), комовидна яблунева щитівка, бурякова, акацієва, ліщинова, фіолетова, коричнева…

Ознаки поразки всіма видами щитівок практично однакові:

– на рослині видні одиночні, потім у великій кількості округлі пласкі лусочки до 5 мм у діаметрі (дорослі самки щитівок) – у крайніх випадках ці «лусочки» можуть суцільно покривати гілку або стовбур ураженої рослини;

– на поверхні листя і гілок з'являються липкі виділення – падь;

– на рослині з'являються дрібні жовті цятки, що ростуть і перетворюються на дірки згодом у міру висмоктування соку;

– листя жовтіє, скручується, висихає і обпадає;

– розтріскується кора;

– передчасно засихають і обпадають зав'язі та квітки;

– гілки викривляються й оголюються;

– плоди покриваються плямами і відмирають;

– активно розвивається сажистий грибок;

– рослина припиняє ріст, засихає.

Особливо сильно від щитівки страждають саджанці та молоді дерева.

ЩИТІВКА НА КІМНАТНИХ РОСЛИНАХ

У квартирі небезпека щитівок збільшується тим, що в сприятливих домашніх умовах вони можуть плодитися цілий рік, без періоду спокою в холодні місяці. Процес зміни поколінь (а значить і поїдання рослин) іде безупинно.

У квартиру щитівки можуть потрапляти разом з новими рослинами, принесеними з магазину, зараженим ґрунтом і навіть заноситися вітром (на стадії личинок-бродяжок). Надалі самки прикріплюються до листя і починають займатися своєю чорною справою, а рухливі личинки з легкістю переселяються на сусідні рослини.

Як і в саду, у кімнатних умовах щитівки вражають практично всі види рослин, навіть отрутні для більшості інших організмів. Особливо їм «до душі» пальмові, бромелієві, цитрусові. У квартирі щитівку ви однаково успішно можете виявити на фікусі, лимоні, плющі, орхідеї, циперусі, аспарагусі, товстянці, кактусі…

Далі в ушкоджених рослин усе йде за вищеописаним алгоритмом: пожовтіння, висихання, відмирання…

ЯК БОРОТИСЯ ІЗ ЩИТІВКОЮ

Виявили хоча б одну бляшку щитівки на квітах, овочевих листях або гілках дерев? Не гайтеся – якщо упустити початкову стадію ушкодження і не вжити своєчасних заходів, то можна втратити не тільки майбутній урожай, але й саму рослину!

Як позбутися щитівки на рослинах? Якщо бляшки-комахи поки в одиничних екземплярах, вважайте, вам повезло. Може допомогти найпростіший механічний спосіб – рослину ізолюють від інших (зрозуміло, якщо мова йде про кімнатні квіти), а самок, що присмокталися, попросту зчищають з поверхні м'якою зубною щіткою або ватяним диском. Після цього всю рослину доцільно ретельно протерти тканиною, змоченою в мильному розчині, і змити розчин гарячою водою, а потім повторити обтирання з душем ще пару разів з інтервалом тиждень. Крім того, обробити потрібно найближчі рослини, а також підвіконня або полицю, де стояла уражена рослина (їх можна протерти будь-яким спиртовмісним розчином).

У саду уражені гілки (листя, кору, лишайники зі стовбура) потрібно також видалити механічно – наприклад, на підстелену плівку або папір – а потім спалити вилучені частини.

Найважливішим етапом боротьби із щитівкою є профілактика масового зараження – регулярно й ретельно оглядайте свої рослини на предмет появи комах і слідів їх життєдіяльності (кладки яєць, липка падь), не забуваючи заглядати на зворотний бік листя і в листяні пазухи.

Якщо щитівок, що присмокталися, уже багато, простим видаленням комах і ушкоджених ними частин уже не обійдешся. Доведеться знищувати особливо ушкоджені екземпляри, а для сусідніх рослин застосовувати хімічні заходи боротьби із щитівкою.

Поверхневе однократне обприскування в більшості випадків не дає позитивного ефекту – щиток надійно захищає тіло комахи від ушкодження. Тому, якщо немає можливості регулярно обтирати рослину матеріалом, змоченим у мильному розчині або інсектициді, обробку обприскуванням однозначно доведеться проводити кілька разів – як мінімум, тричі, з інтервалом у тиждень, щоб гарантовано знищити генерацію шкідників, личинок, що тільки-но з'являються з яєць.

Як діючий засіб від щитівки часто радять препарат "Актара" – контактний інсектицид групи неонікотиноїдів, захисний ефект якого триває до місяця. Кращий ефект дасть одночасне обприскування цією речовиною плюс прикореневий полив його розчином. 

Крім "Актари" від щитівки допомагають наступні препарати:

– органічні пестициди-неонікотиноїди, які блокують передачу нервових імпульсів у комах (Апачі, Моспілан, Танрек, Іскра Золота, Конфідор, Колорадо та ін.);

– ювеноїди – синтетичні аналоги гормонів комах, що порушують їхній метаболізм (наприклад, Адмірал, Фазис та ін.);

– фосфорорганічні сполуки кишково-контактної дії (Карбофос, Актелік, Алатар, Кеміфос, Антикліщ, Новактион та ін.).

Більшість перерахованих вище препаратів високотоксичні, тому строго дотримуйте зазначеного на впакуванні дозування та технологію їх застосування, а також не зневажайте технікою безпеки при роботі.

Серед народних засобів від щитівки ви можете зустріти згадування про обробку уражених рослин засобами від бліх і кліщів, цибульним і часниковим настоями, оцтовим розчином і навіть рослинною олією та горілкою. Зрозуміло, усі вони не такі токсичні, як вищенаведені препарати, однак і користі від них для рослин практично немає. Допоможуть позбутися щитівки ці засоби лише на найперших етапах поразки й за умови багаторазової обробки. У гіршому ж випадку при недотепному застосуванні ви й зовсім можете нашкодити рослині – викликати закупорювання пор або опіки на листях, наприклад.

Щитівка – небезпечний і нерозбірливий шкідник. Однак при дотриманні заходів профілактики та своєчасному застосуванні відповідних препаратів цілком під силу звільнити свою ділянку від цієї всюдисущої комахи.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *