Шкідники і хвороби смородини та аґрусу

Шкідники і хвороби смородини та аґрусу. Фото

Смородина і агрус – прекрасні культури в різних відносинах, але вони досить часто хворіють і мають масу шкідників. Коли рослина хворіє, дуже важливо розібратися, що насправді сталося. В допомогу справжнім цінителям аґрусу і смородини пропонується короткий визначник шкідників і хвороб цієї рослини, а так само цінні поради щодо того, як слід боротися з цими шкідниками і хворобами.

Отже поговоримо про хвороби смородини чорної, червоної і білої, а так само про хворобах аґрусу. Деякі хвороби чи шкідники зустрічаються, на кожній ділянці і більшість дачників їх знають «в обличчя». Але існують такі, які або не мають яких-небудь яскравих ознак прояву, або зустрічаються не так часто, та все одно представляють досить не малу небезпеку.

Шкідники і хвороби смородини та аґрусу. Антракноз. Фото
Антракноз

Антракноз – грибкове захворювання, яке розвивається на листках агрусу та сприйнятливих сортів чорної, а так само і червоної смородини. При цьому може відбутися зараження черешків листя, плодоніжок і молодих пагонів. Зауважимо, що навіть у зимовий час інфекція продовжує зберігатися на опалих уражених листках.

Що стосується шкідливості, то при досить сильному поширенні, з’являється всихання, пожовтіння і, в кінцевому рахунку, опадання листя вже до другої половини літа (особливо це виражається у червоної смородини, а у чорної смородини покоричневевшие засохлі листя можуть не опадати довгий час). Своєчасне опадання листя небезпечно тим, що не дозволяє визріти втечам і позначиться на зимовій стійкості куща. А з-за ослаблення куща, це сильно позначається на його урожайність.

Кращий спосіб боротьби з хворобою. Гриб можна спробувати «перехопити» на стадії розльоту перезимували спір листя і зараження наростаючих нових листків. Зауважимо, що для нормального розвитку грибка необхідно достатнє зволоження і висока вологість. У суху погоду розвиток хвороби істотно знижується.

Захист. Рослина необхідно обробити під час весняно-літнього зараження – а після збору врожаю або в період цвітіння. Використовувані препарати типу абига-пік, оксихлорид і кумулус. Істотно знижує рівень інфекції – спалювання листя з зараженням або ж їх закладення в грунт (прискорює їх перегнивание), і вирізання уражених пагонів.

Борошниста роса на кущі агрусу. Фото
Борошниста роса на кущі агрусу

Борошниста роса – відноситься до грибних захворювань, що вражає зростаючі частини агрусу, чорної смородини, а так само може зустрітися на деяких сортах червоної смородини (найчастіше на молодих рослинах). Гриб завдає шкоди ягодам, пагонів, листків. На великих фрагментах зберігається інфекція. Навесні відбувається зараження нової партії спір молодих частин рослини.

Шкодочинність. Листя, які зазнали зараження скручуються, так і залишаються недорозвиненими, потім опадають і засихають. Уражені пагони не можуть повністю розвинутися. У зимовий час підмерзають.

Способи боротьби з цією хворобою. В той час коли відбувається первинне зараження частин рослини, це початок формування нальоту (до щільного формування повстяного міцелію).

Захист. Це вирощування смородини, стійкої до борошнистої роси. Як збір уражених хворобою листя і їх знищення, видалення і вирізка хворих пагонів дозволяє знизити рівень зимующей інфекції.
Обробка рослини, як до, так і після цвітіння. Після збору врожаю обробка рослини препаратами типу топаз, джет, тіовіт, кумулус. На смородині можна користуватися колоїдної сіркою.

Септоріоз. Фото
Септоріоз

Септоріоз – розвивається на аґрусі, так і на смородині. Від цієї хвороби страждають листя смородини і уражені пагони. Гриб залишається хворих на пагонах і листках.

Шкодочинність. Листя, які зазнали сильного ураження, передчасно опадають, з-за цього знижується зимова стійкість кущів. Спілкування зараження істотно знижує врожайність.

Способи боротьби з хворобою. Час, коли відбувається поширення суперечка на нові листя.

Захист. Це вирощування стійких сортів. Рослина необхідно обробити під час весняно-літнього зараження – як після цвітіння та збирання врожаю. Препарати, використовувані – оксихлорид, оксихом. Знижує рівень інфекції спалювання заражених листів або їх закладення в грунт.

Бокальчата іржа. Фото
Бокальчата іржа

Бокальчата іржа – відноситься до грибкових захворювань, які розвиваються на листках, ягодах і пагонах аґрусу і смородини. Перші симптоми, які можна помітити з’являються ще навесні на листках. Хвороба вражає листя осоки у другій половині літа і восени. Заражені пори осоки навесні знову вражають агрус і смородину.

Шкодочинність. Агрус більше страждає, ніж смородина. Уражені листки і пагони залишаються в зростанні. Ягоди, на яких плями іржі обсипаються. На деяких сортах агрусу помічається істотне зниження врожайності.

Способи боротьби з хворобою. Це час первинного зараження, в період появи перших ознак хвороби.

Захист. Вирощування стійких сортів. Ручний збір і знищення ягід, пагонів, листя агрусу і смородини при появі перших симптомів. Обприскування рослин препаратами із вмістом міді, після збору врожаю, після цвітіння, так само можливе застосування препаратів типу абига-пік.

Стовпчаста іржа на смородині. Фото
Стовпчаста іржа на смородині

Стовпчаста іржа – захворювання, що вражає смородину, меншою мірою аґрус. Для розвитку гриба потрібен кедр або веймутова сосна. Тим не менш джерелом інфекції можуть бути заражені листя смородини.

Шкодочинність. Листя, які сильно вражені, темніють і опадає ще влітку. При ранньому випаданні листя, пагонів можуть рости вдруге, але вони не встигають вирости і взимку підмерзають. На заражених кущах знижується врожайність.

Способи боротьби з хворобою. В період первинного зараження листя, до початку масового зараження.

Захист. Вирощування стійких сортів, уражені листя необхідно знищувати, обприскувати препаратами, що містять мідь до цвітіння або після цвітіння та збирання врожаю. Збір заражених листів на початку сезону може частково зменшити ризик зараження захворюванням.

Фомопсиоз. Фото
Фомопсиоз

Фомопсиоз – хвороба викликає раптове в’янення гілок і листя. При цьому тканини серцевини не змінюють своє забарвлення, а заражена тільки кора здерев’янілих гілок. Гриб зберігається в тканинах ураженої кори гілок протягом декількох років. До повного окольцовыванием гілки і її всихання. Від одного вогнища заражаються так само і інші здорові гілки і пагони.

Шкодочинність. Кора відмирає спочатку на підставі гілок, з часом процес найчастіше поширюється і вище. При сильної хвороби всихає велика частина куща, а сухі пагони вже не плодоносять.

Способи боротьби з хворобою. Час, коли гриб найбільш вразливий – в період первинного зараження, до самого розвитку міцелію відбувається в тканинах кори і при формуванні плодових тел.

Захист. Вирізку необхідно робити нижче місця, де кора потемніла. Обробку проводити фунгіцидами всередині куща, це попередить зараження куща. Якщо були випадки цієї хвороби навколо.

Туберкуляріоз. Фото
Туберкуляріоз

Туберкуляріоз – захворювання, яке відноситься до грибних, яке розвивається в тканинах кори.

Шкодочинність. З-за хвороби відбувається висихання плодоносивших гілок, або однорічних пагонів (відбувається найчастіше у вологих умовах літа). Гриб переносить зимівлю в уражених гілках. Спори, розлітаються восени або навесні можуть заражати інші гілки. Сильніше всього заражаються надламані або ослаблені гілки.

Способи боротьби з хворобою. Уразливі гриби під час розльоту спір і в самому початку зараження.

Захист. Необхідно обприскувати препаратами фунгіцидами у весняно-літній період (після збору врожаю і до цвітіння) частково зменшується можливість зараження. Важливий момент, це вирізка уражених гілок.

Махровість на чорній смородині. Фото
Махровість на чорній смородині

Махровість – захворювання, яке великою мірою характерне для чорної смородини. Можливе зараження хворих з кущів на здорові за допомогою коренів і перенесення кліщем інфекції. Найчастіше відбувається зараження за допомогою нових посадкових матеріалів.

Шкодочинність. При зараженні плодоношення махровостью практично відсутня, не дивлячись навіть на рясне цвітіння.

Захист. Розкорчування уражених кущів, а так само використання вже оздоровленого посадкового матеріалу – це основний спосіб боротьби з хворобою. В якості профілактики можна запобігти появі на кущах почкового кліща, де немає присутності махровості, за допомогою вирізки гілок, заселених кліщем до самої грунту.

Шкідники аґрусу і смородини

Пагонова галиця (малиновий комарик)
Пагонова галиця – дуже часто зустрічається шкідник малини, який мешкає в Нечорноземної зоні, та інших районах Європейської частини Росії. Самки відкладають яйця в тріщини кори молодих пагонів. Там можна знайти безліч цих помаранчевих личинок. Камбиальный шар – притулок личинок під корою пагонів. В місцях їх харчування з’являються буруваті плями, потім потроху чорніючі. Внаслідок шкідливої дії личинок, кора відмирає і відбувається всихання пагонів. Після отримання необхідного харчування, личинки падають на ґрунт, трохи заглиблюючись, починають облаштовувати павутинні кокони. Якщо плантація сильно вражена, то можна побачити багато пагонів, зламаних на висоті 10-15см від поверхні. У деяких випадках галицей знищується до 80% врожаю.

Способи боротьби. Два рази обприскувати грунт і рослини 0,2% розчином карбофосу: на початку росту пагонів, потім через 10-12 днів. Також корисна перекопування восени або навесні грунту глибиною до 10 см – це допомагає знищити частину личинок, що зимують у коконах. Вирізка і спалювання пошкоджених пагонів.

Брунькова моль. Фото
Брунькова моль.

Брунькова моль.

Являє собою маленьку метелика. Шкідливою є яскраво-червона личинка з коричнево-чорною головою. Розмір – до 9мм. Під час набрякання бруньок личинки вгризаються в них, повністю виїдаючи їх надалі. Потім – впровадження у втечу. У роки особливого поширення цих личинок пошкоджується до 90% нирок. Висока поширеність припадає на старі посадки.

Способи боротьби. Вирізування і спалювання пагонів, що відплодоносили, або восени, або рано навесні, перед появою гусениць з зимівельних місць. Смородина обприскується 0,3%- ним розчином карбофосу під час набрякання бруньок (або застосовуючи розчини препаратів, таких як «Іскра», «Конфідор» та «Децис»).

Личинка стеблової мухи. Фото
Личинка стеблової мухи.

Стеблова муха.

Це маленька (до 5мм) мушка сірого забарвлення. Шкідливі личинки. Вони облаштовують у стеблі спиралеобразный хід до самої основи пагонів. Верхівки ж молодої порослі в’януть і схиляються, потім відмирають.

Заходи боротьби. Слід низько зрізати і спалювати пошкоджені пагони. Перекопування сприяє частковій загибелі личинок. Обприскувати 0,3-ним розчином карбофосу під час бутонізації, (або емульсіями препаратів «Іскра», «Децис», «Конфідор»).

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *