Що робити, якщо на листках полуниці з’явилися плями (фото і як боротися)

пятна на листьях клубники

Вчасно звернути увагу на зміни зовнішнього виду рослини – значить отримати шанс на перемогу в боротьбі з багатьма захворюваннями. Поговоримо про те, як розпізнати хворобу і чим лікувати плями на листках.

Коли листя полуниці (садової суниці) покриваються плямами, раніше часу починають міняти забарвлення із зеленого на жовте, червоне, коричневе або чорне, це явна ознака того, що рослині терміново потрібна ваша допомога.

Іржаві (руді) плями на листках полуниці

Якщо ви виявили на листках полуниці жовті плями, які з часом темніють і набувають рудий відтінок, швидше за все рослина вразила всюдисуща іржа. Її збудником є іржастий грибок. На листочках хворого куща можна помітити невеликі плями-подушечки (пустули) оранжевого або жовтого кольору.

іржа полуниці

З розвитком хвороби плями зливаються, листя садової суниці покриваються іржавим нальотом, а потім опадають. Після загибелі рослини іржастий грибок перебирається на здоровий кущ, тому важливо не допустити поширення хвороби по саду.

Як боротися з іржею на полуниці

Частини рослини, ураженої іржею, необхідно знищити, обрізавши їх над розстеленою плівкою (це запобіжить попаданню спор гриба на здорові рослини). Навесні (в кінці квітня – початку травня) для профілактики кущі полуниці обробляють 1%-вою бордоською рідиною (1 л на 10 кв. м). Також у профілактичних цілях необхідно проріджувати посадки і кожні 4-5 років міняти “місце проживання” кущів.

Не можна вносити під полуницю свіжий гній та пташиний послід. Для підгодівлі краще використовувати перепрілий гній.

Препарати, що підходять для обробки садової суниці проти іржі: Бактофіт, Титан, Прогноз, Агролекарь і т. д. Застосовувати фунгіциди необхідно строго відповідно до інструкції.

Білі плями на листках полуниці

У більшості випадків поява білих плям на листках садової суниці – це вірна ознака того, що рослина захворіла рамуляріозом. Біла плямистість (“народна” назва) – одно з досить поширених захворювань полуниці. Збудник – гриб Ramularia grevilleana. Поразка починається з того, що на листках утворюються дрібні (діаметром 1-2 мм): круглі цятки пурпурного відтінку, які згодом збільшуються до 6-8 мм і біліють по центру.

біла плямистість полуниці

Спочатку плями мають чітко виражений контур, потім хвороба поширюється на черешки, плодоніжки і квітконоси, і плями зливаються. З часом тканина рослини стоншується, на місці плям з’являються дірки, листя в’януть, засихають і опадають. Розвитку захворювання сприяє волога погода. Полуничний кущ, з серйозними ушкодженнями внаслідок рамуляриоза виглядає так, ніби постраждав від пожежі.

Біла плямистість полуниці – лікування

Для обробки рослин використовують 1%-ву бордоську рідину (1 л на 10 кв. м) і такі препарати, як Хорус, Цинеб, Эупарен, Фалькон та ін. Обприскування проводять двічі: перед цвітінням полуниці і після збору врожаю. Найефективніше обробляти рослини в суху безвітряну ранок. Більш докладно про те, як боротися з плямистостями садової суниці, буде сказано нижче.

Обприскуючи полуницю, переконайтеся в тому, що нижня сторона листа оброблена так само, як і верхня.

Для профілактики виникнення рамуляриоза та інших захворювань вибирайте стійкі до хвороб сорти полуниці, а також не допускайте загущення посадок. Крім того, не перестарайтеся з підгодівлею, бо як надлишок мінеральних речовин ні до чого доброго не призведе.

Червоні плями на листках полуниці

Великі бордові плями на листках полуниці можуть сигналізувати про те, що рослина стала “жертвоюбурої плямистості. Відмінна риса таких плям – вони не мають чіткої форми, а на ураженій тканині листка помітні “подушечки” більш темного відтінку, в яких містяться спори гриба. Хвороба вражає не тільки листя, але також черешки і вуса полуниці.

бура плямистість полуниці

Це грибкове захворювання, яке виникає і прогресує внаслідок все того ж загущення посадок, порушень агротехніки і переважання вологої погоди. Практично ідентичні симптоми має коричнева плямистість полуниці. Методи боротьби і профілактики однакові для всіх видів плямистостей садової суниці.

Лікування бурої і коричневою плямистостей полуниці

На жаль, уражені рослини доведеться знищити. Викопайте кущики і спаліть їх далеко від ділянки. Ранньою весною ретельно оглядайте кущі полуниці та видаляючи відмерлі листя, щоб позбутися від грибка. Для профілактики бурої плямистості проводьте обприскування полуниці 1%-вою бордоською рідиною (1 л на 10 кв. м) тричі за сезон:

  • у фазі оголення бутонів;
  • перед цвітінням (через 10 днів після першої обробки);
  • після збору врожаю.

Коричневі плями на листі полуниці

Дрібні довгасті бурі плями на листках полуниці – тривожний сигнал, що попереджає про те, що рослина, швидше за все, захворіло антракнозом. Вдавлені темні плями на листках полуниці, спочатку червоно-коричневого відтінку, з часом зливаються, темніють і стають чорними. Хвороба розповсюджується на всі частини куща, квітки відмирають, коріння загнивають і рослина гине.

антракноз полуниці

Це грибкове захворювання особливо активно розвивається в теплицях і парниках, звідки запросто може бути перенесено на грядки з садовою суницею.

Заходи боротьби з антракнозом полуниці

У початковій стадії захворювання допоможуть позбутися препарати Антракол, Сигнум, Квадріс, Метаксил та ін. В цілях профілактики в період цвітіння потрібно обробити кущі 3%-вою бордоською рідиною або такими препаратами, як Кумулус, Тіовіт Джет та ін.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *