Скляниця на смородині


Метелик скляниці.

Боротися зі скляницею на смородині важко тому, що більшу частину свого життя вона проводить усередині пагонів, де її не дістати ніякими препаратами. Що ж тепер робити? Упокоритися зі шкідником і рік у рік недоодержувати врожай? Можна, звичайно, і упокоритися, а можна спробувати нанести ворогу істотну втрату. 

Перш ніж іти в атаку, непогано б знати ворога в обличчя, правда? 

Іноді скляницю називають стовбурним кліщем, хоча ніякого відношення до кліщів ця комаха не має. Скляниця – це метелик, схожий на невеликих ос. У неї вузькі крила з жовтогарячою облямівкою по краях, чорними прожилками і розмахом близько 20-22 сантиметрів. 

Особливо часто цей метелик вражає чорну смородину. Але іноді зустрічається і на червоній, і на аґрусі. 

Залежно від погоди в травні або червні цей метелик починає відкладати яйця. Робить вона це в дрібні тріщинки кори або поруч з бруньками на молодих гілках. Через 10-15 днів з'являється потомство. Гусениці залазять усередину стебла, там живуть і харчуються, поступово просуваючись по стеблу усе нижче й нижче до самої його основи. Середина стебла при цьому стає чорною.

Після другої зими гусениця обертається в лялечку, стає метеликом, відкладає яйця й усе повторюється знову й знову. 

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО СМОРОДИНА УРАЖЕНА СКЛЯНИЦЕЮ

Якщо раптом після цвітіння здорові на перший погляд гілки починають раптово в'янути, а потім засихають, такі гілки необхідно відразу ж зрізати до самого ґрунту і спалити. 

ПРОФІЛАКТИКА ПОЯВИ СМОРОДИННОЇ СКЛЯНИЦІ

Будь-якого шкідника краще тримати на відстані від своєї ділянки, чим потім вести з ним боротьбу. Тому в першу чергу давайте розглянемо заходи профілактики поразки смородини скляницею. 

Перед тим, як придбати саджанці або посадити взяті в сусідки живці, уважно огляньте їх. Усі гілки саджанця мають бути здоровими, а у живцівів не повинно бути ні найменшої ознаки чорної серцевини. 

Здоровий посадковий матеріал – не панацея, звичайно. Ніхто не гарантує, що через три-чотири роки молодий кущ не буде атакований скляницею. Але все-таки ці три або чотири роки у нас є. Встигнемо ще деякі профілактичні заходи прийняти. Наприклад, посадимо на ділянці або поруч з нею кілька кущів бузини. Вона чудово відлякує скляницю (і багатьох інших шкідників). А якщо поблизу росте черемшина, її ми, навпаки, вирубаємо. Запах черемшини для скляниці дуже привабливий. 

Що ще ми можемо зробити? Саджати між кущами смородини рослини з різким запахом: томати, календулу, красолю, часник, цибулю, чорнобривці. Аромати таких "сусідів" покликані збити метелика з пантелику. А якщо він не виявить за запахом порічковий кущ, значить і яйця відкласти не зможе. 

БОРОТЬБА ЗІ СКЛЯНИЦЕЮ

Допустимо, проводити профілактику вже пізно: скляниця на ділянці живе і процвітає. Як будемо з нею боротися? 

Викорінити скляницю назовсім досить складно. Найбільш уразливими є гусениці скляниці, що тільки-но вилупилися і ще не встигли "піти" усередину пагонів, але як їх спіймати саме в цей момент? Майже неможливо. Однак сидіти склавши руки ми не будемо. Будемо робити все, що в наших силах, щоб якщо й не знищити шкідника, так хоча б зменшити його чисельність до мінімуму. Весь травень і червень, коли гусениці переходять у стадію лялечки (а для цього багато які з них залишають свої вкриття усередині стебел), час від часу рихлимо ґрунт під кущами, додаючи в нього попіл і тютюновий пил. 

Не забуваємо проводити обрізку смородини навесні, восени та навіть улітку, якщо раптом на гілці з'явилися ознаки поразки. Однолітню гілку обрізаємо "до чистого пагона", тобто зрізуємо ту частину, де проглядається чорна серединка. Більш старі гілки зрізуємо до рівня землі, не залишаючи пеньків. 

Навесні рекомендують обрізати смородину двічі: спочатку зробити стандартну санітарно-омолоджуючу обрізку, а після розпускання бруньок, коли буде легко відрізнити "погані" стебла від "гарних" видалити всі гілки з дрібним або зів'ялим листям. 

Якщо скляниця окупувала весь кущ, можна провести радикальну обрізку: зрізати у куща всі гілки до самої основи. Від кореня почнуть рости молоді здорові пагони, і наше завдання зведеться до профілактики повторної поразки. 

Своєчасна обрізка значно скорочує чисельність метеликів і личинок скляниці. Але щоб зменшити їхнє число до абсолютного мінімуму доведеться вдаватися до обприскувань. Обприскувати кущі можна як хімічними, так і біологічно активними препаратами від шкідників: Фітоверм (2 мл на літр води), Лепідоцид (20-30 г на 10 літрів води), Акарин (2 мл на 1 літр води), Бітоксибацилін (80-100 г на 10 літрів води). На кожний кущ бажано витратити літр або півтора отриманого розчину. 

Найбільша складність в обприскуванні проти скляниці полягає в тому, щоб вибрати правильний час. Як ми вже згадували, скляницю треба "спіймати" у період вилуплення гусениць, які поки знаходяться на поверхні гілок. Починаємо обприскувати, як тільки на смородині розпустяться перші листочки і повторюємо процедуру через 10-14 днів. 

Разом зі смородиною обприскувати необхідно також кущі малини, саме на них харчуються дорослі метелики.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *