Вершинна гниль томатів — причини, ознаки, боротьба

Вітаю всіх садівників, дачників, городників які відвідали сайт. У сьогоднішній статті я хотів би розповісти про таке захворювання, як вершинна гниль томатів, адже вирощуванням томатів займається практично кожен на своїй ділянці.

Я думаю деякі, а можливо і багато з вас стикалися з вершинної гниллю. У цій статті я постараюся викласти, як проявляється це захворювання і як з ним боротися. Зауважу, що хвороба проявляється як на томатах, вирощуваних у відкритому грунті, так і в тепличних умовах.

Як проявляється вершинна гниль томатів

В першу чергу хочу відзначити, що вершинна гниль може проявлятися у двох формах. Розглянемо їх нижче. Перша форма гнилі виникає в результаті різких перепадів температури. Захворювання плодів спостерігається при високій температурі близько +30 °С в результаті підживлень, а також при надлишку азотних мінеральних добрив у грунті, нестачі кальцію і нечастих поливах.

Особливо це стосується раннього етапу вегетації. Проявляється захворювання спершу у вигляді ледь помітного водянистого плями, що поступово поширюється до середини овоча. Створюється таке враження, що пляма втиснута в сам плід. Дозрівання такого плоду відбувається швидше, томат червоніє також раніше, для ураженої ділянки характерно покриття темним нальотом. Такі томати не рекомендується вживати не тільки в їжу, але і зовсім переробляти.

Описана форма захворювання проявляється на ранньому врожай, який формується на кущах томатів в нижній їх частині, тобто ближче до грунту. До речі дана форма захворювання може бути і прихованою і тільки після розрізання плода можна виявити, що він пошкоджений.

Що стосується другої форми вершинної гнилизни, то виникає вона в разі зараження рослини бактеріальною інфекцією. Спершу пляма має схожість з першою формою і виникає аналогічно на верхівці плоду. Однак після побуріння сухість втрачається навіть при високій температурі повітря. У більшості випадків хвороба проявляється при різкій зміні погоди від спеки на прохолодну або дощову погоду. Томати, які лежать на землі також піддаються вершинної гнилизни, оскільки створюються сприятливі умови для проникнення бактерій в плоди. Хворобу можна ідентифікувати за наявності мокрих плям. Самі ж плоди досить швидко стають м’якими, втрачають форму. Відповідно стежте, щоб помідори не лежали на землі, подвязывайте їх.

Заходи боротьби з вершинної гниллю томатів

З тим, як визначити захворювання та з-за чого це відбувається, сподіваюся зрозуміло. Тепер саме час розібратися – як же з ним боротися, що використовуватися в цілях профілактики. Лікування захворювання передбачає застосування комплексу методів, які застосовуються перед посівом і в період зав’язування плодів. Передпосівні методи мають на увазі під собою придбання стійких до вершинної гнилі сортів томатів. В даному випадку оптимальний варіант – знезаражувати посадковий матеріал або вибирати гібридні сорти. Одним із заходів боротьби вважається обробка насіння за 3 місяці до висіву. Насіння томатів слід замочити в марганцівці (1%) або розчині соляної кислоти (20%). Насіння поміщають в розчин на півгодини, попередньо зав’язавши їх в марлю. Після обробки їх добре промивають в чистій воді і висушують.

У продовження розмови про те, як боротися з вершинної гниллю томатів варто згадати про метод, який передбачає обробку грунту. Проводять її в осінній період після збирання врожаю. Ділянка перекопується, а залишки рослин, корені, плоди збираються. На це ж місці томати можна висаджувати не раніше, ніж через 3 роки. Якщо грунт на вашій ділянці відчуває нестачу кальцію, восени необхідно виконати вапнування. Щоб застосувати той чи інший метод боротьби потрібно з’ясувати причину, що викликала захворювання.

Так от, якщо на плодах ваших томатів з’явилися бурі плями, то це говорить про нестачу вологи в грунті. Виправити ситуацію можна підгодівлями томатів та своєчасними поливами. Крім основних елементів живлення, до яких відноситься азот, фосфор і калій томати для нормального росту і розвитку потребують таких елементах, як бор і кальцій. Для зупинки процесу розвитку верхівкової гнилі рослини потрібно кожен день піддавати обприскуванню розчином кальцієвої селітри. Приготувати його можна з 50 г кальцієвої селітри розведених в 5 л води.

До вищесказаного слід додати, що розвиток верхівкової гнилі може спостерігатися в разі нестачі бору, при цьому у рослин спостерігається припинення росту, цвітіння немає. В результаті рослини просто гинуть. Для лікування слід використовувати суміш кальцію і бору. З препаратів можна використовувати Брексил кальцію, у складі якого присутній 0,5 % бору і 15 % кальцію.

Препарат краще всього підходить для позакореневих підживлень, тобто рослини обприскують. Кальцій в ньому представлений як комплекс на основі лігносульфонату. Обробка виконується раз на 15 днів. Щоб приготувати розчин у 10 л води розводять 10 г препарату. З допомогою фосфорних добрив можна призупинити розвиток верхівкової гнилі і запобігти подальшому пошкодження рослин. Потрібно враховувати, що кислотність суміші для томатів повинна бути не більше pH 6.2. Якщо знехтувати цією умовою, то можливий бурхливий ріст зеленої маси.

У боротьбі з вершинної гниллю томатів на допомогу прийде всім відома деревна зола. У 10 л води засипають 250 г золи. Якщо розчин використовується безпосередньо перед висадкою рослин, його вливають прямо в лунку. Щоб використовувати розчин для підгодівлі дорослих томатів необхідно додати 5 г суперфосфату. Для об’єктивності треба сказати і про те, що вершинна гниль може бути викликана також у результаті граду, заморозків, засухи або сильних дощів. Щоб відновити ріст рослин застосовують стимулятори росту, оскільки в таких ситуаціях рослини знаходяться в стресовому стані.

Далі розповім про препарати, які можна використовувати для лікування, профілактики, а також для захисту рослин від захворювань. У першу чергу варто відзначити мегафол, завдяки якому забезпечується стимуляція поглинання вологи з грунту кореневою системою. Крім цього прискорюється засвоєння поживних речовин. Із застосуванням даного препарату рослини стають стійкішими до температурних коливань.

У складі мегафола присутні полісахариди, прогормональные з’єднання і амінокислоти. Як правило, використовують його для позакореневих підживлень. Після висадки рослин в грунт через 14 днів виробляють першу подкорму і далі через кожні 10 днів процедуру повторюють. Крім названого препарату можна відзначити гуміфілд (гумат калію), що представляє собою стимулятор росту, застосовується в стресових ситуаціях. Може використовуватися як самостійно, так і з іншими засобами.

На цьому, мабуть, і зупинюся. Сподіваюся, ви тепер будете знати, що являє собою вершинна гниль томатів, як проявляється це захворювання, а також які методи застосовуються для боротьби з ним. Доглядайте за вашими томатами та іншими городніми культурами, слідкуйте за їх здоров’ям, вчасно робіть заходи по боротьбі з хворобами і шкідниками і отримувати хороші врожаї!

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *