Від дротяників можна позбутися

Якщо при перекопуванні грунту на ділянці ви виявили дротяників – це велика неприємність. Щоб позбутися шкідника, треба мати уявлення про його біології. Зовні він нагадує хробака, але насправді є личинками жука-щелкуна. Назва «дротянка» личинки отримали за жорсткі хітинові покриви, які дійсно нагадують шматочки дроту.

У світовій фауні налічується до 10 000 видів з родини жуків-щелкунов. У тропіках зустрічаються гігантські представники цих жуків довжиною до 8 див Один з видів жука-щелкуна південноамериканського походження здатний світитися. Аборигени, саджаючи в банку кілька таких жуків, можуть обходитися без електричного освітлення.

У нас жуки-ковалики набагато скромніше як за розміром, так і за видовим різноманіттям (близько 20 видів). Пофарбовані всі жуки в бурі і чорні тони. Культурних видів рослин найбільше шкодить жук-ковалика посівної.

В природі жуки-ковалики з’являються навесні, разом з першими почали розвиватися після зимового періоду спокою рослинами, десь в середині-кінці травня. В цей час жуки-ковалики активно живляться, обгризаючи краї листя і пелюстки квітів, спаровуються. Після спарювання самки відкладають у грунт невеликі купки яєць. Через 3-4 тижні з яєць з’являються личинки – ті самі дротянки, які спочатку живляться дрібним корінням рослин. До того як стати дорослими жуками, личинки живуть, розвиваються 3-4 роки. За цей час вони 14 разів линяють, скидаючи старий, хітинову оболонку, яка стала тісною, досягаючи довжини близько 35 мм.

Протягом життя дротянки мігрують в ґрунті в пошуках підходящих для життя температури і харчування. При цьому вони завдають значної шкоди підземним частинах рослин – коренів, бульб, кореневищам, цибулин. Здатні виїдати навіть насіння, якщо немає іншої їжі. На окультурених ґрунтах дротянки шкодять так сильно, що садівники і городники іноді кидають свої ділянки, не в силах позбутися шкідника.

Найбільше від нього страждають картоплю і моркву. Особливо значні пошкодження картоплі. При збиранні врожаю з заражених ділянок можна бачити масу пошкоджених бульб, причому личинки сидять в них, висовуючись наполовину назовні. Мені доводилося зустрічати бульби з п’ятьма, а то з вісьмома дротяниками одночасно. Такий источенный шкідником картоплю можна відправити на зберігання, але господиня потім замучиться його чистити. А ось пошкоджену морква не варто зберігати, вона не пролежить двох місяців. Тому питання, чи можна позбутися від дротяників, дуже актуальне для багатьох городників.

Як не дивно, улюблене блюдо дротяників – кореневища пирію та інших злаків, тому при перекопуванні ділянки, прополці ви позбавляєте шкідника його природної їжі. Він із задоволенням переходить на картоплю, інші культурні рослини. Крім того, залишаючи на ділянці декоративні дерновники, необроблені шматки грунту, ви створюєте умови для резервації шкідника, звідки він буде знову поширюватися по посадкам.

Заходи боротьби з дротяником дуже складні, але позбутися від нього можна.

Перший, найпростіший спосіб – вибирати його вручну під час перекопування грунту. Це досить значно знижує ступінь пошкодження культурних рослин в поточному році. Взагалі будь-яка обробка грунту знижує чисельність дротяників, допомагає вам позбутися від нього.

Другий спосіб більш ефективний. Він заснований на тому, що після перекопки грунту до посіву або посадки дротянки позбавлені їжі – цим треба скористатися. Розкладіть по ділянці приманки, закопавши їх на глибину 5-10 см. В якості приманки візьміть нарізану шматочками картоплю, кабачок або моркву. На 1 квадратному метрі додайте 3-5 шматочків їжі для шкідника. Через 5-7 днів викопайте приманку, знищіть присутніх на ній личинок. Якщо ділянка дуже сильно засмічений, повторіть прийом.

Ефективні також профілактичні прийоми боротьби з дротяником:

  • по-перше, боротьба з бур’янами, особливо з пирієм повзучим;
  • по-друге, обробка однопроцентним розчином сечовини компостних куп, оскільки вони – друге після пирію місце живлення для дротяників. Це прискорить процеси перепревания рослинних залишків, позбавить його живильного середовища.

За два-три роки, виконуючи перелічені роботи, ви зможете значно знизити чисельність шкідника на своїй ділянці.

Що любить і чого не любить дротянка?

Якщо у вас на ділянці завівся дротянка, то в грунті ви знайдете комаха на всіх стадіях розвитку – великих, маленьких личинок, лялечок, жуків-щелкунов.

Перекопування ґрунту допоможе, звичайно, але вона малоефективна на сильно заражених грунтах.

Пропоную комплекс заходів проти дротяників, перевірений особисто:

  • За два-три дні до посадки настроміть на палички довжиною 20 см шматочки сирої картоплі, моркви або буряка, закопайте на своїй ділянці на глибину 1-2 см, залишивши стирчати кінці паличок над землею. У день посадки приманки вийміть з землі, зберіть з них дротяників, знову закопайте. Повторюйте захід все літо.
  • Візьміть скляні 0,25-0,5-літрові баночки (10 штук на 1 сотку), покладіть на дно шматочки сирої картоплі, моркви або буряка, вкопати по горло в тіні. У такі пастки потрапляють дорослі комахи – жуки-ковалики. Вибирайте їх кожні 2-3 дні, при необхідності змінюючи приманку.
  • Восени розкладіть по ділянці соломи або купки гною. Коли настануть морози, зберіть купки, спаліть їх разом з присутніми всередині купи комахами.
  • Включіть в плодосмен (сівозміна) бобові культури – дротянка їх не терпить, тому піде з ділянки.
  • В крайньому випадку, можна застосовувати хімічні препарати, наприклад, базудин, але суворо дотримуйтесь інструкції по їх застосуванню.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *