Вирощування огірків на садовій ділянці

Вирощування огірків на садовій ділянці

Хто не любить хрусткий зеленець, зірваний раннім липневим ранком прямо з грядки! Соковитий, пружний, злегка пупирчатий огірок так і проситися в рот. Такий огірочок не йде ні в яке порівняння з купленими на ринку і тим більше в магазині огірком. Не дарма ми прибрати ранні огірки, все ж чекаємо своїх, вирощених в городі або на садовій ділянці, дійсно без хімікатів і всякої прискорюючою зростання гидоти.

Поживність огірків правда не велика, вони бідні вуглеводами і білками. До їх складу входить 95-96% води, 2-2,5% цукрів, 1% білкових речовин, 0,1% жиру, вітаміни А, В, С, Р.

Вирощування огірків на садовій ділянці вимагає оволодіння деякими нескладними навичками посіву насіння, вирощування розсади, догляду за грунтом і рослинами, підгодівлею. А так же мінімальними біологічними знаннями цієї овочевої культури сімейства гарбузових.

Огірок – рослина однодомна, але роздільностатева, є жіночі і чоловічі квітки, розташовані окремо на одній рослині, спостерігається і обоеполость.

На стеблах першого і наступних порядків жіночих квітів буває більше, ніж на головному стеблі. Тому, щоб викликати більшу поява жіночих квіток, можна проводити прищіпку головного стебла над останнім листом.

Чоловічі квітки зібрані в суцвіття – щиток, що знаходяться в пазухах листків. Жіночі квітки частіше розташовані поодиноко. Запилюється огірок перехресно, за допомогою комах.

Огірки мають цінної біологічної особливістю: якщо плоди регулярно знімати в зеленому вигляді, то рослина продовжує рости і зав’язувати нові протягом продовжує рости і зав’язувати нові протягом тривалого періоду.

Огірки дуже вимоглива до тепла. Проростання насіння почнеться лише при температурі вище +13-15 градусів, а при температурі +25-30 градусів проростання відбувається в 2 рази швидше.

Огірки вимогливі також до вологості грунту і повітря. Для них не сприятлива як суха, так і сира погода. В обох випадках, ріст рослини припиняється і можлива загибель від грибних хвороб і шкідників.

Посів насіння огірків

Для тих хто хоче отримати ранній урожай, можна застосувати розсадний метод вирощування огірків.

Для тих, хто не звик возитися з розсадою або не бачить в цьому особливого сенсу, повинен дотримуватися традиційних термінів посіву насіння огірків у відкритий грунт. Кращі строки посіву – кінець травня, початок червня. Грунт в цей час повинна прогрітися хоча б до 10 градусів. Якщо ви володієте секретом підготовки “теплою” грядки, то можете садити огірки навіть наприкінці квітня.

Огірки добре ростуть на родючих, чорноземних грунтах, заправлених гноєм. Рада садівника: підготувати огіркову гряду можна з осені, шляхом складування трав, гички, опалого листя в купу. Навесні цю компостну купу утрамбувати, пролити і зробити місяця з чорноземом.

Для прискорення проростання насіння намочують, заливаючи їх водою на 10-12 ч. Воду в період замочування 2-3 рази міняють. Набряклі насіння або відразу висівають (у вологу землю) або продовжують далі працювати з ними, пророщують, гартують.

Насіння загортають на 2-4 см. Можна мульчувати поліетиленовою плівкою або акрилом. При цьому грунт краще прогрівається, значно менше втрачає вологи.

Вирощування огірків на садовій ділянці

Догляд за огірками

Догляд за огірковими рослинами включає проріджування, прополку, розпушування, поливи, підживлення, прищіпку, боротьбу з хворобами і шкідниками.

Перше проріджування, яке суміщають з прополкою, проводять у фазі 2-3-го справжнього листка, на відстані 5-7 см, друге – у фазі 4-5-го справжнього листка, на відстані 10-15 см (разом з прополкою).

За літо проводять 3-4 розпушування міжрядь. Перше на 12-15 см, а наступні на 5-6 см, причому в одне з спушень, поки ще рослини стоять вертикально, обережно роблять легке подокучіваніе вологою землею. Робити це потрібно обережно, і у самого рослини грунт над рихлити, щоб не пошкодити коріння. До появи третього-четвертого справжнього листа захисна зона повинна бути 5-6 см, в подальшому – 10-12 см. Розпушування припиняють після того, коли батоги рослин закриють всі міжряддя. Грядки постійно підтримують чистими від бур’янів.

Підживлення огірків

У початковий період для хорошого розвитку кореневої системи огіркові рослини підживлюють фосфорними добривами 20-30 г на 1 кв. метр. З появою третього справжнього листка у огірків починають розростатися батоги і листя. У цей час дають азотні та калійні добрива. Краще вносити в рідкому вигляді (10 л води – 10-15 г сечовини, 10-15 г хлористого калію, або 60-70 г золи). За день до підгодівлі огірки поливають теплою водою (22-25С) (10 л на 2 кв. Метра).

Під час цвітіння збільшують дози азотних добрив в 1,5 рази, калійних – в 2 рази. У період плодоношення азотних в 2 і калійних в 2,5 рази в порівнянні з першою підгодівлею. При тимчасових похолоданнях проводять позакореневе підживлення сечовиною за допомогою обприскувача (10-15 г на відро води). Після підгодовування рослини відмивають чистою водою. При підгодівлі, крім мінеральних добрив, додають мікродобрива – 0,5 г борної кислоти, 0,3-0,4 (1 сірчано-кислого марганцю і 0,2 г сірчано-кислого цинку на 1 л води.

З органічних добрив використовують трав’яний настій, гнойову рідину, коров’ячий і кінський гній з розведенням у 6 разів, курячий послід – в 10-12 разів. Вносять їх під корінь.

Поливають огірки регулярно, не допускаючи просихання грунту. Крім того, у спекотні дні роблять освіжні поливи малими дозами з лійки підігрітою на сонці водою. Неприпустимо поливати огірки холодною водою.

Збір врожаю огірків ведеться через два-три дні, а плоди огірків Муромський-36 – через день. Потворні і хворі плоди збирають разом з товарними, так як вони затримують ріст нової зав’язі і послаблюють рослина. Збирають обережно, натискаючи на плодоніжку плода, що не смикаючи батоги. Збирати краще вранці або ввечері.

При останніх зборах, коли бадилля вже загинула, прибирають всі плоди. Найдрібніші плодики-корнішони розміром 4-5 см і пікулі 1-3 см гарні для маринування.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *