Вирощування агрусу своїми руками. Посадка, догляд, пересадка рослини.

Вирощування агрусу своїми руками. Посадка, догляд, пересадка рослини. Фото

Аґрус – посадка і догляд

Агрус є багаторічним чагарником висотою більше метра, діаметром в 1.3-1.8 метра. Біля куща дуже сильно розвинена коренева система. Агрус світлолюбний і посухостійкий, не любить низьких сирих ділянок і важких глинистих грунтів з близьким заляганням грунтових вод – на таких ділянках, часто уражається грибними хворобами і практично не дає врожаю, а навіть якщо й дає, то плоди за розмірами дуже дрібні.
Плоди агрусу – це комора вітаміну C (аскорбінової кислоти), а також безцінне ліки: вони корисні при порушеному обміні речовин, а також чинять жовчогінну та сечогінну дію. Недарма агрус називають в народі північним виноградом.

Оскільки агрус світлолюбний, висаджувати його необхідно на відкритих сонячних ділянках, захищених від вітрів. Він добре відгукується на родючу землю. Через перезволоження може підгнивати коренева шийка. Може миритися з тимчасовими засухами.
Якщо на ділянці мало вільного місця, то можна агрус розмістити біля молодих дерев, але між кущами і деревами має бути відстань в 2 метри. Аґрус можна садити вздовж паркану або по межі ділянки, але головне, щоб від огорож і будівель посадки відстояли не менше, ніж на 1.5 метра.

Краще всього вирощувати аґрус на середньосуглинистих легких грунтах. Якщо грунт на ділянці супіщаний або важкий глинистий, тоді треба додати глини або піску відповідно. Погано росте на закисленной ґрунті. Якщо рівень pH вище 5.5, то треба вносити під посадку вапно – на 1 метр квадратний не менше 200 грам. Для гарного росту і розвитку агрусу, на місці висадки потрібно ретельно прополоти землю. Поганими попередниками для агрусу є малина і смородина – після них грунт дуже виснажена і шкідники з хворобами у даних культур загальні, тому ті неодмінно накинуться на «новачка».Вирощування агрусу своїми руками. Посадка, догляд, пересадка рослини. Фото

Посадка аґрусу.

Висаджувати аґрус можна як восени, так і навесні, проте краще всього висаджувати в період з кінця вересня по середину жовтня, оскільки посаджені рослини до глибокої осені встигають взятися, після чого утворити нові молоденькі корінці. Приживлюваність, а також ріст пагонів при весняній посадці, як правило, значно гірше. Важливо пам’ятати, що плоть агрус дуже незручно, так як він колючий, тому треба добре очищати ділянку від корнеотприскових бур’янів ще до висадки. Для цього необхідно ранньої осені перекопати ділянку під аґрус, вибираючи ретельно все кореневища різних бур’янів. Грунт після перекопки потрібно гарненько вирівняти і розбити грудки землі граблями з металевими зубцями.
За 2-3 тижні до висадки агрусу під нього треба викопати ями, щоб грунт встиг осісти. Викопувати ями треба шириною і глибиною в 50 сантиметрів. Родючий верхній шар кладуть в одну сторону, а неродючий нижній – в іншу. Тому в родючу купу треба додати таке: до 10 кілограмів перегною або ж добре перепрілого гною, 40 г сірчанокислого калію, 50 грам подвійного суперфосфату.

Вирощування агрусу своїми руками. Посадка, догляд, пересадка рослини. ФотоВсі компоненти потрібно ретельно перемішати. Такої кількості добрив для рослин вистачить приблизно на 3-4 роки. Якщо грунт глинистий, то в яму необхідно додати одне відро грубозернистого річкового піску.
Для висадки треба використовувати однорічні або дворічні, здорові чистосортні саджанці, які мають добре розвинену кореневу систему (коріння завдовжки повинні бути не менше 30 сантиметрів) і надземну частину з трьох-чотирьох сильних пагонів. При висадці таких саджанців у плодоношення рослини вступають раніше. У саджанців перед посадкою видаляють підсушені або пошкоджені частини гілок і коренів.
Садити рослини треба прямо або ж трохи з нахилом. Кореневу шийку необхідно заглиблювати нижче рівня землі на 5-6 сантиметрів. Коріння потім, тримаючи за стовбур рослина, засипають грунтом. Кинуту на корені грунт потрібно поступово ущільнювати. Саджанець при цьому потрібно злегка трусити, щоб всі порожнечі навколо були рівномірно заповнені землею.
Рослини після заповнення ями треба поливати. На це йде близько відра води на одну яму. Потім кущ необхідно замульчувати сухим торфом або перегноєм шаром в 3-4 сантиметри, щоб зменшилася кількість випаровуваної вологи, і не утворилася кірка. У саджанця після висадки пагони обрізають, при цьому залишають до 6 нирок над поверхнею грунту.

Вирощування агрусу своїми руками. Посадка, догляд, пересадка рослини. Фото

Аґрус – догляд.

Здійснюючи догляд за агрусом потрібно робити наступне, обрізку, підживлення, полив, розпушування, боротьбу з бур’янами, хворобами і шкідниками. Проводити обрізку агрусу треба під час спокою: ранньою весною чи пізньою осінню. Якщо зрізи по діаметру вийдуть більше 10 міліметрів, то треба їх замазати варом. На початку квітня, рано навесні, для боротьби з шкідниками і хворобами потрібно по снігу полити кущі аґрусу окропом з лійки, але обов’язково через розпилювач. У травні треба розпушити грунт під кущами і навколо них і провести, якщо треба, підживлення калійними і азотними добривами і гнойовим розведеним настоєм по периметру крони і відступаючи трохи далі.

Плодоношення у кущі аґрусу триває близько 10-15 років і навіть більше. Такий кущ витягує із землі велику кількість поживних речовин. З-за цього щоб отримувати високі і стабільні врожаї слід щорічно вносити мінеральні і органічні добрива: на піввідра компосту – 25 грамів сульфату амонію, 25 г сірчанокислого калію, 50 грам суперфосфату. Під кущі з рясним плодоношенням норму добрив потрібно збільшити вдвічі. Грунт під кущем необхідно рихлити, вносячи добрива; за грунт за межами крони треба перекопати таким чином, щоб не пошкодити кореневу систему. Відразу після цвітіння і ще через 2-3 тижні треба підгодувати рослини розчином коров’яку (1 : 5) розраховуючи на один кущ до 10 літрів. У спекотну, посушливу погоду важливо стежити за вологість землі. Поливати кущі аґрусу необхідно під сам корінь, що допоможе знизити захворюваність у рослин. Поливати рослини способом дощування не можна, а тим більше холодною водою.

Вирощування агрусу своїми руками. Посадка, догляд, пересадка рослини. Фото

Для отримання більш великих ягід десертного агрусу треба додатково здійснювати річну ранню обрізку зелених м’яких пагонів, які для зростання не потрібні. На них треба залишити до 6 листків і по ягоді в кожній кисті. З допомогою цього прийому можна отримувати плоди агрусу досить великих розмірів. Обрізані гілки укладають в компостну купку або спалюють, щоб отримати золу.
Закладання плодових бруньок у агрусу відбувається влітку у другій половині. Отже, збираючи плоди, важливо пам’ятати і піклуватися і про урожай наступного сезону, тобто забезпечити у цей період кущі вологою і харчуванням.

Пересадка аґрусу.

Аґрус, по знайомому усім «законом підлості» часто опиняється не на своєму місці. Посаджений маленький саджанець розрісся, і тепер його колючки приносять чимало клопоту. Але це не великі проблеми, так як кущ можна і пересадити.
У першу чергу треба здійснити сильну обрізку, видаливши біля куща більше половини крони. У старі гілки необхідно вирізати на кільце. Дуже важко справлятися з колючими пагонами даної рослини, тому видаляти їх треба в кілька прийомів, кожну гілку вирізаючи по частинах.

Вирощування агрусу своїми руками. Посадка, догляд, пересадка рослини. ФотоЗ молодих гілок необхідно залишити не більше 7 сильних, але пізніше теж їх скоротити, залишивши дві третіх.
Потім на вибраному Вами місці треба вирити яму для висадки і вилити в неї близько 4 відер води, щоб для пошкоджених коренів забезпечити запас вологи і підготувати для заповнення ями суміш садової грунту з перегноєм.

Обрізаний кущ потрібно з усіх боків обкопати, відступивши від його підстави не менше ніж на 35 сантиметрів, перерубати гострою сокирою чи перепиляти пилкою товсті корені. Потім за допомогою лопати і брухту вийняти з землі кущ, перевезти його на тачці до місця висадки і опустити у викопану яму.
Потім коріння необхідно засипати заздалегідь приготовленої земляною сумішшю, проливаючи поступово грунт водою, щоб в ній не залишалося порожніх місць, а зверху засипати сухим грунтом. Кущ після висадки треба заглибити в ґрунт на 5 сантиметрів нижче, ніж він ріс раніше.

Потім пристовбурне коло потрібно замульчувати торф’яної крихтою або ж прикрити руберойдом. Руберойд при поливах потрібно прибирати, а мульчу розгрібати, а потім повертати на місце. Цей спосіб пересадки кущів дорослого агрусу (і не тільки) забезпечить відмінну приживлюваність пересаджених Вами рослин.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *