Гроно агрусу блищить розпалюючи апетит

Аґрус

Є велика кількість різних видів агрусу найрізноманітніших відтінків смаку і забарвлень. Можна навіть зустріти ягоди розміром зі сливу, які зовсім не поступаються за солодощі малині.
Агрус європейський (або агрус звичайний) – рослина з роду Смородина, входить до родини Агрусових. Являє собою чагарник висотою в 1 метр, у якого пагони покриті тоненькими голчастими шипами і маленькими плодами – ягодами овальними за формою.

Батьківщиною агрусу є країни Західної Європи і Північної Африки. У дикому вигляді можна зустріти в середній і південній Європі, Середній Азії, на півночі Африки, в Північній Америці, на Кавказі та на Україні.
Культивувати цю рослину почали ще в давні часи. На Київській Русі чагарник при монастирях вирощували ще в 11 столітті. Аґрус у Північній Європі серед виноробних культур був основний – щоб з ягід зробити агрусове вино, їх наполягали на листя огіркової трави.

Гроно агрусу блищить розпалюючи апетит. Фото

В Англії ця рослина активним чином почали розводити в період правління Генріха 8-го, який дуже сильно любив як самі ягоди, так і вино, зроблене з них. До речі, і в наш час вино, зроблене з недозрілих плодів агрусу – це один з найпопулярніших напоїв в Англії, адже саме садівники цієї країни вивели найбільша кількість великоплідних сортів цієї рослини, завдяки чому дана культура зараз широко поширена у всьому світі.

Плоди агрусу є ягоди кулястої або овальної форми, довжиною близько 12 міліметрів, однак існують сорти, у яких плоди досягають і 35-40 міліметрів. У ягід щетиниста або гладка поверхня, покрита добре помітними прожилками. Сортів аґрусу існує досить велика кількість – більше 1500 різних видів. За розмальовок ягоди бувають від блідо-зелених до темно-пурпурових. Також можна зустріти сорти жовтого, червоно-оранжевого і навіть фіолетового кольору. Аґрус на смак кисло-солодкий, іноді з присмаком винограду, вишні або сливи. Плоди англійських найбільш великоплідних сортів аґрусу бувають розмірами близько 50 грам, що приблизно дорівнює середній зливі.
Гроно агрусу блищить розпалюючи апетит. ФотоУ кулінарії ягоди агрусу користуються як у консервованому, так і в свіжому вигляді. Самим смачним і популярним блюдом з агрусу є «смарагдове варення», так його називають у народі. З агрусу також варять джеми, киселі і навіть роблять мармелади. Ягоди кондитери використовують під час приготування пирогів, тортів, морозива, солодких йогуртів і десертів. Завдяки кислого присмаку плодів їх можна використовувати в ході приготування м’ясних соусів. Їх також іноді додають в маринад при консервації овочів.
Хімічний склад ягід аґрусу. У плодах міститься близько 13.5% цукру, комплекс вітамінів B, органічні кислоти, каротин, солі міді, заліза, фосфору, кальцію і калію.

Аґрус – корисні властивості.

Завдяки тому, що в ягодах містяться велика кількість різних цукрів, вітамінів і кислот агрус є дуже корисним для людського організму. Пектинові речовини і вітамін Р, який міститься лише в ягодах темного забарвлення, допомагають виводити з організму солі важких металів.

Гроно агрусу блищить розпалюючи апетит. Фото

За допомогою P-активних сполук, які містяться в стиглих ягодах, аґрус корисно вживати для профілактики і лікування гіпертонії, атеросклерозу та інших хвороб серцево-судинної системи. Знаходиться в стиглих плодах аґрусу серотонін має протипухлинну дію і підвищує настрій.
Плоди рослини можна вживати як легкий проносний, сечогінний і жовчогінний засіб. Також ягоди мають протизапальну, кровоспинну і загальнозміцнюючим ефектом.
Корисно вживати аґрус свіжим або ж пити відвари з плодів при хронічних запорах і ожирінні, дефіциті фосфору або міді в організмі, гіповітамінозі, анемії, а також жінкам, щоб нормалізувати менструальний цикл.

Протипоказання

Не рекомендується вживати ягоди в період загострення виразки 12-палої кишки і шлунка, а також при ентеритах і колітах.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *