Вирощування баклажанів в теплиці

Вирощування баклажанів в теплиці

Баклажани вибагливі до умов вирощування, тому при вирощуванні в теплиці вони ростуть краще, ніж у відкритому грунті. У теплиці рослини захищені від холодних вітрів, легше дотримувати температурний режим. При дотриманні технології вирощування баклажана в теплицях, вам забезпечений хороший урожай «синеньких».

Баклажани в теплиці можна вирощувати разом з томатами і перцями, але потрібно враховувати висоту кущів. Якщо ви висаджуєте низькорослі або середньорослі сорти баклажанів разом з високорослими томатами, то баклажани треба висаджувати з сонячної сторони, уникаючи затінення.

Підготовка теплиці

Важливим чинником у формуванні врожаю є відсутність хвороб і шкідників в теплиці. Щоб позбутися від патогенних мікроорганізмів і шкідників необхідно проводити дезінфекцію. Дезінфекцію краще проводити восени, особливо якщо ви припускаєте ранній посів в теплиці.

Конструкції теплиці необхідно обробити хлорним вапном, для знищення спор збудників хвороб і різних шкідників, що зимують у теплиці. Розчин для обробки готують так: 400 грам хлорного вапна розмішати в 10 літрах води, настояти 3-4 години, відстояну рідину злити і їй обприскати всі конструкції теплиці. Залишилися залишками, пензлем обмазати дерев’яні частини теплиці. Якщо на дерев’яних частинах теплиці є мохи та лишайники, то їх слід зішкребти до чистоти і обробити 5% розчином залізного купоросу для знищення спор.

Підготовка грунту в теплиці

При великій зараженості ґрунту в теплиці, доведеться повністю замінити грунт. Прибраний з теплиці ґрунт укладають у штабель і пересипають хлорним вапном. На 1 кв. метр шару землі, висотою 20 см. — 250 грам хлорного вапна. Штабель залишають на 3-4 роки для знезараження.

У разі сильного зараження теплиці хворобами і шкідниками, можна обійтися частковою заміною ґрунту, зняти 10 сантиметровий шар землі і насипати новий. Склад насыпаемой землі повинен бути таким, щоб грунт на грядках вийшов повітропроникним, добре утримує вологу і містив оптимальна кількість поживних елементів.

Приклад такого ґрунту: 3 частини торфу, суглинному грунту, гнойового перегною або компосту, 1 частина старих тирси або подрібненої кори. Додатково на 1 кв. метр гряди вносять 1 склянка деревної золи і 80 грам комплексного мінерального добрива. Гряди перекопати на штик лопати і розрівняти.

Висадка розсади

Висаджують розсаду баклажанів тільки коли температура ґрунту в теплиці прогріється до +15 градусів на глибині 15-18 см., а температура повітря не нижче +18 градусів. На грядках розмітити лунки, в кожну додати жменю попелу, перемішати із землею та пролити рожевим розчином марганцівки або теплою водою.

Розсаду перед висадкою добре пролити. Висаджувати акуратно, намагаючись не пошкодити коріння. Посадки краще розташовувати стрічками з відстанню між рядами 60 см, між рослинами 45-60 см, залежно від сорту. Слід враховувати, що кущі баклажанів досить розлогі, діаметр куща більше висоти стебла майже в 2 рази. При висаджуванні рослини можна заглиблювати не більше ніж на 1-2 см. Після посадки саджанця в лунку, засипати землею і злегка ущільнити, ще раз полити. Щоб уникнути утворення кірки на грунті, бажано присипати зверху тонким шаром торфу.

Перші 2-3 дні, після посадки, рослини потрібно прикрити від прямих сонячних променів, папером або покривним матеріалом.

Догляд

Догляд за баклажанами полягає в підживленні, поливі, дотримання температурного режиму і вологості, в розпушуванні, захист від заморозків, хвороб і шкідників. Не можна допускати перегріву і підвищеної вологості, для цього необхідно регулярно провітрювати теплицю. Підвищена вологість, при високій температурі, що сприяє розмноженню попелиць і поширенню грибкових захворювань.

Температуру необхідно підтримувати на рівні +24+28 градусів вдень та +15+ градусів вночі. Вологість повітря не повинна бути вище 60-70%. Не можна допускати підвищення температури до +35+45 градусів, при високих температурах квіти не запилюються, плоди гірше зав’язуються, опадають. Температуру регулюють провітрюванням, не допускаючи протягів, для цього двері та вікна відкривають тільки з одного боку теплиці. Якщо температура в теплиці занадто висока, то трохи знизити її можна поливаючи доріжки. При зниженні температури до +13+15 градусів, загальмовується ріст рослин. На ніч теплицю треба обов’язково закривати.

Полив проводити тільки теплою водою, +20+25 градусів, під корінь, намагаючись не потрапляти на листя і стебла. Перший раз поливають через 5-7 днів після висадки. Надалі поливають раз на тиждень, поки рослина не почне плодоносити. Під час плодоношення поливають 2 рази в тиждень або частіше, якщо погода спекотна. Поливати потрібно рясно, промачивая шар грунту на глибину 20-25 див Полив краще проводити в ранкові години, з подальшим провітрюванням. Після кожного поливу проводити глибоке розпушування, як тільки грунт трохи підсохне. Головна умова при вирощуванні баклажана в теплиці — це дотримання високої вологості грунту при низькій вологості повітря.

Підгодівля. Протягом сезону баклажани підгодовують 3-5 разів. Кількість підживлень пов’язано зі станом рослин. Першу підгодівлю роблять через 15-20 днів після висадки у теплицю. В цей час рослини вже прижилися і коренева система готова вбирати поживні речовини. Перед підгодівлею потрібно провести полив.

В період цвітіння баклажани підгодовують настоєм коров’яку (1 частина рідини на 10 літрів води), пташиного посліду (1 частина настою на 20 літрів води) або комплексними добривами, такими як «Кеміра універсал», «Растворін» (1,5 столових ложки на 10 літрів води). Під час плодоношення баклажани підгодовують азотно-фосфорними добривами (1 чайна ложка аміачної селітри і 1 столова ложка суперфосфату на відро води). Так як суперфосфат погано розчиняється, краще зробити з нього витяжку — залити водою, настояти добу, потім злити.

Кожні 2 тижні бажано підсипати навколо рослин золу. Баклажани дуже чуйні на органічні добрива, але зловживати ними не варто, можливий рясний ріст листкової маси на шкоду плодоношенню. Хорошою підгодівлею може стати зброджених трава. Траву для цього подрібнити і залити водою, витримати 7-10 днів, процідити. Для приготування розчину, 1 частина настою розвести 3-4 літрами води, витрата — 0,5 літра під рослину. Після кожної підгодівлі слід провести полив теплою водою з нижнім листах і стеблах, щоб змити добрива і уникнути опіків.

Якщо баклажани погано ростуть, то допоможуть позакореневе підживлення мінеральними добривами по листю, з проміжком 10-14 днів. При поганому цвітінні, баклажани можна обприскати розчином борної кислоти (1 грам порошку борної кислоти на 5 літрів гарячої води).

Підв’язка. Баклажани в теплиці виростають набагато вище, ніж у відкритому ґрунті, тому їх необхідно підв’язувати. Підв’язувати можна до кілків. Так як кущ баклажана розкидистий, то для підв’язки знадобиться 2-3 кола. Але краще підв’язувати до шпалери, на відміну від колів, вона не затінює кущ. Проводити підв’язку обережно, так як стебла у баклажанів крихкі.

Формування баклажанів. Низькорослі сорти баклажанів практично не формують, після розвилки на головному стеблі залишають 2-3 гілки, все листя і гілочки нижче розвилки видаляють.

Середньорослі і особливо високорослі баклажани потребують формуванні, так як від цього залежить урожай. Щоб сформувати компактний кущ, необхідно видалити верхівку, як тільки рослина зросте до 25-30 см. Після прищіпки рослина почне гілкуватися. Для подальшого зростання залишають 2 пасинка, інші видаляють. Після того як пасинки почнуть гілкуватися, на кожному розгалуженні слід залишити один , самий сильний пагін, в якості основного, другий прищипнути над зав’яззю, залишити тільки один плід. Точно так само надходити і з такими розгалуженнями. На кущі баклажана залишають 5-16 плодів, залежно від сорту. Періодично потрібно видаляти всі безплідні пагони, а також листя, квітки і бічні пагони, що ростуть нижче першого розгалуження на основному стеблі.

В кінці вегетації верхівки пагонів прищипують, не зав’язалися квітки видаляють — це прискорить ріст і дозрівання плодів.

Запилення. Квітки у баклажанів двостатеві, самозапильні. Для кращого запилення потрібно вранці постукувати по кущу або злегка його трусити.

У баклажанів, крім поодиноких квіток, можуть в розвилках стебла з’явитися суцвіття з 2-5 квіток. Якщо залишити одну зав’язь, видаливши інші, то плід зросте більш великим.

Збір плодів. Зазвичай перші плоди можна збирати через 35-40 днів після зав’язування. Збирати краще в стадії технічної стиглості, раз в тиждень, не чекаючи повного дозрівання. Плоди потрібно зрізати ножем або секатором разом з плодоніжкою, дуже акуратно, гілки у баклажанів крихкі і можна обломити гілку разом з не виросли плодами.

Хвороби та шкідники. Баклажана великої шкоди завдають: колорадський жук, капустянка, совки, павутинний кліщ, попелиці та інші шкідники. З хвороб: тютюнова мозаїка, фітофтора, чорна ніжка та інші. Хвороби та шкідники у баклажанів такі ж, як і у томатів і перців. Опис і способи боротьби і лікування можна подивитися в розділі «томати».

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *