Вирощування брокколі

Вирощування брокколі

Брокколі родом з Південної Італії і відома вже 2000 років. У нас з’явилася порівняно недавно і поки нечаста гостя на дачних ділянках, що абсолютно марно. Брокколі лікувально-дієтичний продукт, використовується для профілактики і лікування багатьох захворювань, її корисні властивості незаперечні.

У цьому овочі міститься вітаміни: А, В1, В2, РР, К, Е, U, мінеральні речовини: кальцій, калій, магній, фосфор, марганець, залізо, а також бета-каротин.

Завдяки великій кількості корисних речовин, брокколі надає позитивний вплив на всі системи організму. При регулярному використанні в їжу брокколі, підвищується імунітет і опірність організму до різних захворювань. У брокколі міститься багато клітковини, яка сприяє очищенню організму.

Брокколі надає благотворний вплив на роботу серцево-судинної системи, кровоносної системи, завдяки високому вмісту кальцію та інших мікроелементів, позитивно впливає на кісткову систему, запобігає руйнуванню зубів, запобігає розвитку остеопорозу. При систематичному вживанні в їжу брокколі, знижується ризик захворювання променевою хворобою, цукровим діабетом, атеросклерозом і іншими серйозними захворюваннями.

У брокколі містяться: сульфорафан, що зупиняє розвиток ракових клітин, речовина під назвою індол-з-карбінол, що діє не тільки на ракові клітини, але і зміцнює імунну систему і синегрин — речовина вбиває ракові клітини і перешкоджає їх поділу. Брокколі використовується для профілактики і лікування раку грудей, раку шкіри, раку простати та ін

Щоб брокколі збереглося якомога більше вітамінів і мікроелементів, її слід варити не більше 5-7 хвилин, капуста повинна злегка хрустіти.

Ботанічні особливості брокколі

Брокколі — один з підвидів цвітної капусти, відрізняється забарвленням і меншою щільністю головки, а також здатність формувати головки на бічних пагонах (пасинках).

Брокколі — однорічна рослина з родини хрестоцвітих. Кущ розкидистий, стебло заввишки 60-100 див., листя на довгих черешках, великі, цілісні. На основному втечу утворюється головка, яка складається з розгалужених стеблах утворень, що закінчуються щільними групами дрібних бутонів зеленого, синього або фіолетового кольору. Головки розрізняються за формою (конічна, округла, плоско-округла), розміром і масою (150-700 грам). Голівки на бічних пагонах більш дрібні, ніж центральна головка. У ранніх сортів бічні головки утворюються одночасно з центральною, а в пізніх — після зрізки центральної головки. Завдяки здатності утворювати головки на пасинках, значно збільшується врожайність брокколі і продовжується термін її використання, аж до самих заморозків.

Біологічні особливості брокколі

Брокколі — холодостійка рослина, не любить спеку і сухе повітря, оптимальна температура для вирощування +16+25°С. При дуже високій температурі, особливо в поєднанні з недоліком вологи, припиняється ріст листя, головки перестають рости і стають пухкими, з’являються квіткові стрілки. Молоді рослини брокколі витримують зниження температури до -2°С, дорослі рослини до -7°С.

Для вирощування брокколі підходять легкі за механічним складом, влагоемкие, багаті поживними речовинами ґрунти з глибоким орним шаром.

Технологія вирощування брокколі

Добрими попередниками для брокколі будуть картопля, цибуля, горох, будь-які овочі не належать до сімейства хрестоцвітних.

Грядки під брокколі готують з осені. Добре заправляють компостом або перегноєм (5-6 кг на 1 кв. метр) і розсипають по 40-50 грам суперфосфату і калійної солі на 1 кв. метр. Проводять глибоку перекопування. Навесні, під час обробки грунту, вносять 20-30 грамів аміачної селітри, на 1 кв. метр.

При високій кислотності грунту, її вапнують (200-400 грам вапна-пушонки на 1 кв. метр). Вапнування ґрунту проводять тільки восени і в цьому випадку, заправку грядок перегноєм або компостом краще перенести на весну.

Терміни. Агротехніка вирощування брокколі така ж, як у цвітної капусти. Вирощувати її можна через розсаду і безрозсадним способом. Для конвеєрного отримання врожаю протягом сезону, брокколі висівають на розсаду або висівають в грунт в 3 строку з інтервалом 2-3 тижні, починаючи з середини квітня на розсаду і в перших числах травня при посіві в грунт.

Конкретні терміни посіву на розсаду розраховують виходячи з строків висаджування розсади в грунт. Розсада повинна бути у віці 45-50 днів для ранніх посадок і 35-40 днів — для наступних.

Посів. Підготовка насіння брокколі до посіву така ж, як і для інших видів капусти (див. статтю «Вирощування білокачанної капусти»).

Посів на розсаду проводять в парниках (теплицях) в грядку, з додатковим укриттям. Після появи сходів, укриття знімають. Пікірування рослин проводять, коли повністю розкриються сім’ядольні листочки, у віці 12-14 днів.

При вирощуванні брокколі безрозсадним способом, посів проводять у грунт, по 2 насінини в лунку. Після повних сходів, проріджують, видаляючи слабкі сіянці.

Висадка. На постійне місце розсаду висаджують за схемою 60х40 см або 70х30 см. При безрозсадному способі вирощування, лунки розташовують за схемою 70х50 см. Лунки, перед висаджуванням розсади, готують заздалегідь — у кожну лунку додають по 10 грам мінеральних добрив і 1/2 склянки золи, перемішують із землею. Лунки добре проливають теплою водою, висаджують розсаду вертикально і ущільнюють грунт навколо рослини.

Догляд за брокколі полягає в поливах, підживленні, розпушуванні, підгортанні рослин для утворення додаткових коренів, обробки від шкідників і хвороб. На відміну від цвітної капусти, броколі не вимагає притінення суцвіть.

Поливи повинні бути регулярними, не можна допускати пересихання грунту. Вологість грунту необхідно підтримувати на рівні 75-80%. З-за нестачі вологи рослини стають ламкими, стебла дерев’янистими, різко знижується якість продукції і врожай. Після поливів обов’язково проводять розпушування грунту на глибину 5-8 см.

Температура. В період нарощування вегетативної маси, оптимальна температура +18+20°С, в період формування головок +16+18°с. Якщо температура повітря піднімається вище +25°С, то необхідно забезпечити більш часті поливи і підвищити зволоження повітря, шляхом проливання водою міжрядь.

Підживлення. Через 12-14 днів після висадки розсади і через 20 днів після сходів, при безрозсадному способі вирощування, брокколі підгодовують. Підгодувати можна розчином коров’яку (1 літр рідини на 8-10 літрів води) або розчином сечовини (2 ст. л. на 10 літрів води). Витрата розчину: 0,5 літра на 1 рослину. Другу підгодівлю проводять через 12-14 днів від попередньої, розчином нітроамофоски (2 ст. л на 10 літрів води). Витрата розчину 1 літр на 1 рослину.

Збір врожаю. Підросли головки зрізати краще вранці, поки рослини налиті вологою. Знімають головки при діаметрі 8-25 см., не допускаючи перезрівання. Головки зрізують з частиною стебла довжиною 10-15 см. Після зрізу центральної головки, відростають бічні пагони, на яких утворюються головки діаметром 4-6 див., їх теж збирають, у міру підростання.

Брокколі зберігають у холодильнику не довше 5-7 днів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *