Вирощування цвітної капусти

Вирощування цвітної капусти

Цвітна капуста потрапила до нас в XVIII столітті і в силу своєї дорожнечі, довгий час була доступна тільки забезпеченим представникам аристократії. Після виведення сортів, здатних давати гарні врожаї в наших широтах, отримала повсюдне поширення. Нині кольорова капуста вирощується майже на кожному садовій ділянці.

Корисні властивості

Цвітна капуста вважається дієтичним продуктом. Входить до складу цвітної капусти клітковина, ніжніша за структурою, ніж у білокачанної капусти. Вона легко перетравлюється, не подразнює слизову оболонку травних органів, тому вона рекомендується хворим на гастрит, виразковими хворобами, при захворюванні печінки, холециститі. Педіатри рекомендують використовувати кольорову капусту в якості першого прикорму дітям.

Цвітна капуста капуста містить велику кількість вітаміну С, вітаміни В1, В2, РР, А, а також кальцій, калій, фосфор, натрій, магній, залізо. Вона багата яблучної, фолієвої, лимонної і пантотеновою кислотами, пектиновими речовинами.

Регулярне використання в їжі цвітної капусти, дозволяє знизити ризик розвитку раку передміхурової залози та раку молочної залози.

Містяться в цвітній капусті ензими, сприяють очищенню організму від шлаків, токсинів, шкідливих речовин. Цвітна капуста зміцнює кісткову тканину, нормалізує обмін речовин, очищає кров, зміцнює судини. Цвітна капуста, завдяки своєму складному і багатому хімічному складу, є не тільки корисним продуктом харчування, але і цим лікарським засобом.

Цвітна капуста широко використовується в кулінарії — її варять, гасять, маринують, використовують у сирому вигляді, заморожують.

Ботанічна характеристика цвітної капусти

Цвітна капуста — однорічна рослина.

Корінь стрижневий, при вирощуванні безрозсадним способом, досягає глибини 60 см. При вирощуванні через розсаду, внаслідок обриву центрального кореня, коренева система стає мичкуватої.

Стебло невисокий, що розширюється до верху, з великими листками, що закінчується голівкою. На початку вегетації трав’янистий, з віком грубіє.

Листя утворюють потужну прямостоящую розетку, діаметром до 60 см, висотою 40-70 див. Форма листя ліровидно-периста, перші листки з черешками, подальші можуть бути сидячими. Забарвлення листя від світлого до темно-зеленої, буває синьо-зелена і навіть сиза.

Головка починає формуватися після утворення розетки з 20-30 листя. Головка — це видозмінене суцвіття з укороченими м’ясистими стеблами, на яких виростають м’ясисті бутони, щільно притиснуті один до одного. Забарвлення головки може бути біла, кремова, жовта, зеленувата та ін. Форма головок від круглої до плоско-округлої. При дотриманні агротехніки і ретельному догляді може зрости до 2 кг вагою.

Квітконосні пагони — потужні, з численними квітками, зібраними в кисті. Квітки частіше дрібні і середньої величини, з тонкими квітконіжками. Забарвлення від білого до жовтого.

Плід — багатонасінний стручок завдовжки 6-8,5 см, циліндричної форми.

Насіння дрібні, круглі, коричневого кольору. Схожість насіння зберігається 3-4 роки.

Біологічні особливості цвітної капусти

Світло. Цвітна капуста — рослина довгого дня. Особливо вибаглива до світла в початковій фазі розвитку. При довгому світловому дні, капуста швидше формує головки, при короткому — період формування головки збільшується, але головка виходить більш щільною. При сонячному світлі головки починають розсипатися і втрачають свою білизну. Щоб цього не відбувалося, потрібно надломати внутрішні листки розетки, прикривши ними голівку.

Температура. Цвітна капуста — холодостійка рослина. Насіння починає проростати при температурі +5+6 градусів. Оптимальна температура для поращивания +20 градусів, сходи з’являться на 3-4 день. При зниженні температури до +12 градусів, сходи з’являться пізніше, через 10-12 днів.

Цвітна капуста добре росте і розвивається при +15+18 градусів. Погано переносить високі температури. При температурі вище +25 градусів, зростання капусти сповільнюється, головки виростають дрібними і пухкими. Загартована розсада витримує короткочасне зниження температури до -5 градусів, не загартована — боїться мінусових температур. Дорослі рослини цвітної капусти переносять короткочасне зниження температури до -1-2 градусів, а пізні сорти навіть -4-5 градусів.

Волога.Цвітна капуста, як і будь-яка інша, дуже вимоглива до вологи, тому що коренева система капусти розташована близько до поверхні ґрунту. Особливо вона вимоглива до вологи в період розростання листової розетки і під час формування і зростання головки. Оптимальна вологість ґрунту 70%, вологість повітря 80%. Різкі коливання вологості погано позначаються на розвитку рослин, тому поливи повинні бути регулярними. При недостатньому поливі, ріст рослин припиняється, навіть короткочасна посуха призводить до зменшення врожаю та погіршення якості головок. Особливо погано для розвитку і зростання капусти, коли низька вологість грунту і повітря поєднується з високою температурою. При температурі вище +22 градуси, ґрунт постійно повинна бути вологою. Переливи теж негативно позначаються на рослинах — вони можуть захворіти і загинути.

Грунт. Цвітна капуста пред’являє високі вимоги до родючості грунту і харчування. З-за близького розташування коренів до поверхні грунту, капуста погано росте на холодних, вологих і швидко висихають грунтах. Добре росте на легких суглинках і супіщаних грунтах з високим вмістом поживних речовин.

Технологія вирощування цвітної капусти

Добрими попередниками для цвітної капусти будуть будь-які овочі, крім овочів з сімейства хрестоцвітних. Місце для кольорової капусти повинно бути добре освітленим.

Грядки під капусту готують з осені. Якщо грунт кислий, то його обов’язково вапнують, так як кольорова капуста не росте на кислих грунтах. Під перекопування вносять вапно-пушонку (200-400 грам на 1 кв. метр), або можна використовувати доломітове борошно (200-800 грам на 1 кв. метр). Якщо вапнування ґрунту не потрібно, то з осені на грядки вноситься гній (5-6 кг на 1 кв. метр), під перекопування.

Навесні, землю не варто заправляти свіжим гноєм, краще використовувати компост або перегній (4-5 кг на 1 кв. метр). Також необхідно додати мінеральні добрива: 20-25 гр. аміачної селітри, 25-35 гр. суперфосфату і 15-20 гр. калійної солі на 1 кв. метр. Капуста дуже чуйна на внесення органічних добрив та мінеральних елементів, особливо молібдену і бору. Їх можна внести при підготовці грядок або використовувати при підгодівлі. Визначити, що рослині не вистачає бору або молібдену, можна за зовнішнім виглядом. Головки починають загнивати, відмирають верхівкові точки зростання — не вистачає бору. Деформуються листя і не утворюється головка — не досить молібдену.

Терміни. Для того щоб отримувати врожай цвітної капусти протягом всього сезону, посів краще проводити конвеєром, з інтервалом 2-3 тижні.

Для ранньої висадки капусту висівають на початку березня (у середній смузі) та у віці 50-60 днів капуста готова до висадки у відкритий грунт. Перший урожай можна буде зняти вже в кінці червня. При ранньої висадки цвітної капусти слід передбачити тимчасові укриття на випадок заморозків.

Для весняно-літнього і літньо-осіннього вирощування цвітної капусти, оптимальний вік розсади — 40-45 днів.

Для раннього вирощування використовують ранні сорти і гібриди, а для весняно-літнього і літньо-осіннього — середньостиглі та пізні.

Посів. Грунтову суміш для посіву готують з дернової землі, торфу й перегною, узятих в рівних частинах і пропарюють. Підготовлену суміш розсипають в ящики або горщики. Або посіяти можна прямо на грядку в теплиці. Насіння перед посівом готують також, як у білокачанної капусти (див. Вирощування білоголової капусти). Насіння сіють в борозенки на глибину 1 см, відстань між насінням 2-3 див, між борозенками 3-5 див. Ящики закривають плівкою і ставлять у тепле місце з температурою повітря +18+20 градусів. Після появи сходів плівку знімають, а ящики з розсадою переносять в прохолодне місце (+7+8 градусів), балкон або теплицю. Цей агротехнічний прийом гарантує отримання хороших головок цвітної капусти. Такий температурний режим слід підтримувати протягом тижня, потім підвищити температуру до +15+16 градусів вночі і +20+22 градуси вдень.

Пікіровку сіянців проводять через 2 тижні після сходів у горщики 8х8 см., заглиблюючи при посадці до сім’ядольних листочків.

Практика показує, що капусту краще вирощувати в горщиках без пікіровки. В горщики сіють по 3 насінини, після сходів залишають один, найбільш міцний, інші видаляють. Посіяні на грядці, після сходів проріджують, залишаючи між сіянцями відстань 10 см. При загущених посадках, розсада витягнеться і виросте слабкою.

Догляд за розсадою полягає в регулярних поливах, розпушуванні і підгодівлі. Розсаду можна підгодувати сечовиною (1 ст. л. на 10 літрів води) або «Агріколою» для капустяних культур (згідно інструкції). Витрата розчину — 2-3 літри на 1 кв. метр. В процесі вирощування рвссады, необхідно провести 3 підгодівлі. Першу підгодівлю роблять через 10-12 днів після пікіровки, другу та третю — через 12-14 днів після попередньої.

Загартування. За 2-3 тижні до висадки, розсаду починають привчати до знижених температур і прямим сонячним променям, виносячи на вулицю або балкон.

Висадка розсади. Лунки на грядці роблять рядами. Між рядами 50 см, між рослинами 40 см. В кожну лунку кладуть 0,5 літра перегною, 2 ст. л. деревної золи і 0,5 ст. л комплексного добрива, все перемішати із землею. Розсаду попередньо добре проливають водою. У лунку, перед висадкою, виливають 1 літр води і висаджують саджанець, заглиблюючи до перших справжніх листочків, засипають землею, ущільнюють.

Щоб захистити рано висаджену розсаду від заморозків і різких перепадів температур, капусту можна накрити нетканим матеріалом. Укриття також захистить капусту від хрестоцвітих блішок та капустяної білянки.

Полив. Перші дні капусту поливають щодня, поступово скорочуючи поливи до 2 разів на тиждень. Після кожного поливу, грунт потрібно обов’язково рихлити, щоб забезпечити доступ повітря до коріння.

Підживлення. Протягом всього терміну вегетації цвітна капуста потребує підгодівлях. Першу підгодівлю проводять через 12-14 днів після висадки в грунт. Підгодувати можна розчином коров’яку (1 літр на 10 літрів води) або настоєм пташиного посліду (1 л. на 15 л. води), на відро готового розчину додати 1 ст. ложку комплексного добрива. Витрата розчину — 0,5-0,7 л. на 1растение. Другу підгодівлю роблять через 2 тижні після першої, наприклад рідким добривом «Ефектон» (3 ст. л. на 10 літрів води). Третю підгодівлю проводять у період зав’язування головки, сульфатом калію. Витрата розчину 1 літр на 1 рослину. При вирощуванні цвітної капусти ефективні підживлення мікроелементами, які можна поєднувати з основними підгодівлями. Для цього використовують комплексні мікродобрива у вигляді пігулок або порошків. Дуже добре позначаються на зав’язування і ріст головок, позакореневе підживлення мікроелементами: борна кислота (10 гр. на 10 л. води), мідний купорос (8 гр. на відро води), молібден (1 гр. на відро води).

Прибирання. Прибирають цвітну капусту по мірі дозрівання головок, вибірково. Головки повинні бути 8-12 см. у діаметрі. Вчасно не прибрані головки розсипаються. Головки зрізують разом з 3-4 листками, вони захищають голівку від позеленіння і механічних пошкоджень.

Капусту не встигла повністю сформувати голівку, можна довести. Рослини з головками 5-7 см. в діаметрі і добре розвиненим листям, виймають разом з грудкою землі і переносять у теплицю. Встановлюють підготовлені борозни глибиною 15 див., пролиті водою, впритул один до одного і прикопують. Для дорощування капусті потрібна темрява, для цього її закривають темною плівкою або чорним покривним матеріалом. В теплиці підтримують вологість в межах 85-90% і температуру +4+5 градусів. При похолоданні утеплюють тирсою або гноєм шаром 20-25 см. До початку грудня формуються повноцінні головки.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *