Вирощування колоновидних яблунь — задоволення для дачника

Вирощування колоновидних яблунь — задоволення для дачника

Трохи історії

На піввіковій вмираючій яблуні утворилася довга гілка, усипана яблуками. Вона була незвичайною. Тільки кольчатка і плодушки з списиками. Цю гілку пустили на розмноження, і з’явився новий вид яблунь, званих колоновидными.

Сорт отриманий в Канаді в 1964 році, названий «Важак», у перекладі з польської, голобля. Так захотів господар гілки. Селекціонер, який отримав новий сорт, К. Лапинс. До СРСР цей тип яблунь потрапив у 1972 році. В даний час існує вже 20 сортів, отриманих на основи «Важак», серед яких є відповідні для більшості регіонів. Докладніше познайомимося з посадкою та доглядом за колоновидних яблунь.

Відмінність компактних сортів

Дерево являє собою одну гілку з укороченими кільчатками і плодушками. Стовбур росте без розгалужень тільки вгору, досягаючи висоти трохи більше трьох метрів. Плодоношення настає на наступний рік після посадки однорічного саджанця, вирощеного із зеленого живця. При насіннєвому розмноженні тільки 50% сіянців отримують властивість компактності і в плодоношення вступають після п’яти років. Можна отримати такий тип дерева на карликовій підщепі.

Розмір крони дорослого дерева становить 40 см в діаметрі. Посадка дерев проводиться густо, 20000 дерев на гектар. Урожайність такого саду в 6-7 разів більше, ніж звичайного. Відстань між колоновидными яблунями при посадці складає 0,8-1 метр. Плодоносить сад, що складається з колоновидна яблунь протягом 15-17 років, після чого необхідно закладати нову плантацію.

Правильний вибір саджанця і посадка його

Відразу слід попередити, що сортовий саджанець можна придбати в розпліднику, або виростити самому, методом зеленого живцювання.

При виборі саджанця слід звернути увагу:

 • звідки привезений посадковий матеріал і чи підходить він за кліматичними умовами;
 • дуже товстий стовбур з розвиненими кільчатками говорить про дорослому дереві або перегодовування азотними добривами;
 • саджанець повинен бути однорічними або двухлеткой;
 • дволітки повинна мати сформовані кольчатки по всьому стовбуру вище 40 см над поверхнею грунту;
 • коренева система зберегла еластичність, не пересохла, деревина здорова;
 • контейнерний спосіб вирощування забезпечує 100% приживлюваність саджанців.

Посадка

Перед посадкою колоновидна яблунь потрібно підготувати рослину і дочекатися сприятливих умов. Слід прибрати пошкоджені корінці, помістити саджанець у розчин гетероауксину або іншого корнеобразователя на добу. Якщо земля не готова, посадити деревце у тимчасовий контейнер з легкої грунтом.

Плодові ями готуються, згідно зі схемою посадки колоновидна яблунь. При цьому плодові ями повинні забезпечити вільне розміщення коріння саджанця і створити умови для його розвитку на перших роках життя. Відстань посадки колоновидна яблунь у ряді може бути 80 см, міжряддя повинні становити не менше метра.

Фахівці радять цей вид яблунь висаджувати навесні, щоб до прийдешньої зими рослина сформувала кореневу систему, зрілу деревину. Однак часто посадка колоновидної яблуні восени краще. Слід знати, що у цього виду дерев коренева система поверхнева, тому на перших порах до саджанця потрібно відразу встановлювати підпірку. Глибина ями не перевищує 60 см, але викопується вона за місяць до посадки.

Осінні посадки відбуваються за 2-3 тижні до замерзання грунту. Не слід поспішати з покупкою саджанців. Деревце повинне бути підготовлене до зими, скинути листя, гілочки одревеснеть. Посадка восени можлива на ділянках, де грунтові води підтоплюють землю по весні. При осінній посадці грунт можна не заправляти органікою, залишивши цей захід на весну.

Як правильно доглядати за яблунею після посадки

Догляд за колоновидної яблунею після посадки полягає в правильному формуванні дерева, не допускаючи його перевантаженості плодами, створюючи умови для нормального річного приросту стовбура і дозрівання деревини для зимівлі. При цьому велике значення мають біологічні властивості рослини, або щепленого штамба. Якщо зимостійкість підібрана неправильно, сорт не районований, то зберегти молоде дерево навряд чи вдасться.

Після посадки дерево перші два роки вимагає особливого догляду. Він полягає в наступних заходах.

 1. Обов’язкове проведення трьох підживлень на початку літа через два тижні. Склад включає коров’ячий гній і сечовину або селітру. Вносять розчин у пристовбурні кола.
 2. У другій половині літа полив обмежують, підгодівлю роблять тільки калійними добривами, підвищуючи зимостійкість і прискорюючи дозрівання деревини.
 3. На першому році видаляють всі бутони, дозволяючи деревця зміцніти. На другому році залишають кілька яблучок.
 4. Проводиться перша обрізка на дві нирки. Залишилися нирки сформують бічні гілки.
 5. На другий рік така обрізка повторюється.
 6. Проводять профілактичну обробку дерев проти хвороб і шкідників.

На зиму молоді дерева повністю вкривають від підмерзання і від мишей, обв’язуючи стовбур лапником. При цьому укриття повинно пропускати повітря, і не повинно створитися умов для випрівання дерева.

Догляд за колоновидною яблунею на дачі

Догляд за колоновидною яблунею на дачіКолоновидна яблуня являє собою гілку, всипану плодами на кільчатках. У цього дерева слабо працює ген росту. Тому щорічний приріст малий, а нагруженність плодами висока. Тому при найменшому порушенні агротехніки, дерево знижує врожайність, яка в подальшому не відновлюється.

Велике значення має в такому 08саду збалансоване харчування. Догляд та вирощування колоновидної яблуні включає обов’язкові заходи:

 • обрізку;
 • підживлення;
 • полив;
 • боротьбу з шкідниками і хворобами;
 • підготовку до зими.

Обрізати такий вид яблунь, садівник вирішує в міру розвитку рослини. Зростання дерева обмежений на генному рівні. Але зростаючі гілки створять труднощі в обслуговуванні. Дерево буде виглядати акуратним при незначному догляді і обрізанні колоновидної яблуні. Освітленість для смаку плодів має велике значення. Все харчування спрямовується на створення врожаю. Гілки близько стоять дерев не перекривають один одного.

Внесення підгодівлі в саду з компактними деревами є одним з основних заходів. Так на одну сотку навесні вносять півтонни гною від великої рогатої худоби та 20 кг азотних добрив, селітри або карбаміду. При цьому дозу добрив на піщаних ґрунтах збільшують в півтора рази.

Під час сезону вноситься три підживлення. На початку літа рослині потрібно багато азоту, в середині літа застосовують калійно-фосфорні підгодівлі для дерева підготовки до зимівлі. Поливати сад потрібно без утворення застійних калюж. Підтоплення згубно для кореневої системи яблунь. Нестача вологи призводить до осипання плодів, надлишок погубить дерево. Кращим виходом стане організація крапельного поливу. Але для підвищення морозостійкість дерева осінній догляд за колоновидної яблунею виключає будь-які поливи під осінь.

Підготовка дерев до зимівлі

Догляд за колоновидної яблунею восени включає заходи захисту наземної і підземної частини від мінусових температур. Тут вирішальне значення має зимостійкість сорту. Проте захистити штамб від гризунів і зробити екран для наземної частини від північних вітрів потрібно. При укритті всього штамба треба подбати про надходження повітря до дерева. Будь-яке укриття потрібно зняти до настання відлиги.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *