Чудо заморське — капуста брюссельська

Чудо заморське — капуста брюссельська

Хоча ця культура отримала свою популярність тільки на початку минулого століття, вона заслужено вважається одним з найбільш корисних видів капусти. І якщо ви вирішите, що у вашому саду-городі повинна «оселитися» брюссельська капуста, вирощування її дозволить переконатися в більш поживних властивостях, порівняно з білокачанної.

В ній містяться вітаміни і мінеральні речовини, а крім цього, у капусті міститься багато легкоперевариваемого і високоякісного білка. Вміст амінокислот у білку не менше ніж вміст цієї речовини в м’ясі або молоці.

Умови, необхідні для розвитку та зростання

Умови, необхідні для розвитку та зростання брюсельської капусти

Брюссельська капуста належить до дворічна рослинам. Протягом першого року при культури формується стебло 0.30-1.0 м. Листя у рослини довгочерешкові, а в пазухах розташовуються качанчики невеликого розміру – починаючи від волоського горіха і закінчуючи параметрами курячого яйця, 50 мм у діаметрі. Мініатюрних качанів, які використовують в їжу, на брюссельській капусті буває приблизно 40-60. Рекомендовані сорти цієї культури – Парсіфаль, Ланселот F1, Пер Гюнт, більш пізні – Геркулес і Мачуга.

Брюссельська капуста, вирощування і догляд якої відбуваються в теплому і м’якому кліматі, дає відмінні результати. При виборі місця в городі, майте на увазі, що культура віддає перевагу добре оброблені суглинкові ґрунти.

Брюссельська капуста краще росте на окультурених передніх суглинках з pH 6.50 – 7.50.

Культуру восени потрібно підгодувати органікою (перегній, компост) з розрахунку 5.5 кг/м2. Капуста відрізняється холодостійкістю, і в процесі формування качанів може спокійно перенести заморозки до -8… -10° С.

Вирощування

Вирощування брюсельської капусти

Садити культуру краще, після внесення свіжого органічного добрива, на 3-4-й рік. Рясно заправлена, навесні, свіжим гноєм грунт викликає у брюссельської капусти сильний ріст листя. Крім цього, затягується формування і визрівання качанів, знижуються їх товарні якості, в результаті чого, до збирання плоди стають пухкими і незначного розміру.

Насіння брюссельської капусти сіють на розсаду за 45-50 днів до висадки її на вулицю. Посів насіння пізніх сортів проводять у середині квітня, а середньостиглих – у кінці цього місяця. Рослини з п’ятьма-шістьма справжніми листочками висаджують у грунт, витримуючи відстань між рядами 0.70 м, а між рослинами на одній лінії – 0.60-0.70 м. Рассаженную культуру рясно поливають. Загущення саджанців і запізнення з висаджуванням можуть значно знизити врожай. Культуру слід висаджувати у світлих місцях.

Брюссельська капуста, вирощування якої відбувається в затіненні, погано формує качани.

Під розсаду високорослих сортів вносять аміачну селітру, і коли саджанцям виповниться 6-8 тижнів, їх визначають в грунт на постійне місце. Перед самою посадкою корінці поміщають в суміш з коров’яку і глини. Брюссельську капусту низькорослих сортів висівають в грунт в першій декаді травня, а в город – в червні. Якщо рослини низькорослих сортів висадили на вулицю в травні, то їх підгодовують аміачною селітрою. Брюссельська капуста, вирощування і догляд за якої відбувається майже так само, як за білоголової пізньостиглих сортів, – включає всі необхідні процеси: полив, розпушування грунту, підживлення.

Вирощування

Настає перша половина вересня, і коли качани вже сформувалися, рослинам видаляють верхівки, тобто, прищипують. Після цієї допоміжної процедури культура розвивається більш рівномірно і швидко.

Рятувальні операції

Профілактичні заходи по захисту культури включають в себе наступне:

  • вибір стійких сортів;
  • розумне чергування культур;
  • регулярна боротьба з бур’янами, які часто створюють сприятливе середовище для хвороб і шкідників;
  • негайне спалювання уражених рослин або листя;
  • прибирання рослинних залишків;
  • вапнування кислих ґрунтів.

Кила вражає всі види капусти, в тому числі, і брюссельську. Культура, хвора кілою, уражається токсичними речовинами, які виділяє гриб-паразит, і страждає від нестачі харчування і води. Листя у брюссельської капусти жовтіє, а при сильному ураженні, рослина не утворює головок. Заходи боротьби – грунт для брюссельської капусти, вирощування в якій планується, до посадки розсади полити суспензією колоїдної сірки (0,4%) – 5г на 1 м2. Гній вносити в малих дозах, а уражені кілою рослини, негайно видалити і спалити з корінням.

З шкідниками теж можна боротися, і досить успішно під час цвітіння і утворення качанів:

  1. Наявність доапустной попелиці можна виявити за пошкодженим – знебарвленим і скрученим – листю культури. Заходи боротьби – використання приготованого з 1.2 кг. картопляної зеленої маси і 10 літрів води, розчину, витриманого 3-4 години. Обприскувати уражену попелиць брюссельську капусту найкраще ввечері. Профілактичні дії: рослина обмазати з допомогою мочалки піною господарського мила. Або приготувати такий розчин для боротьби з попелицею і обприскати їм плоди: у відро води додати 0.5 літра молока і 10 крапель йоду.
  2. Капустянка – її гусениці жовто-зеленого кольору вигризають отвори в листках, знищують всю м’якоть. В результаті на аркуші залишаються лише жилки. Зберегти рослина допоможе покриття його нетканим матеріалом. При ураженні культури метеликами обстежте листя з нижньої сторони, роблячи це щодня. При виявленні на них кладок яєць, прибирайте їх вологим тампоном. Протягом перших трьох днів яйця легко виявити: вони помаранчевого чи яскраво-жовтого кольору, потім міняють забарвлення і стають, як листя, зеленими. Проти капустяної білянки – інша назва шкідника – використовується обприскування препаратом Дипел (на 10 м2 – 1.25 г). Для того щоб отримати хороший урожай брюссельської капусти, вирощування і догляд за якої включає захист культури від шкідників, не лінуйтеся постійно збирати з рослин гусениць.
  3. Земляні блішки – невеликі чорні жучки в теплі літні дні ласують листям капусти брюссельської, виїдаючи в них отвори. Заходи боротьби – при виявленні шкідників необхідна обробка інсектицидами, наприклад, 50-% овадофосом (0.15%).

Посадіть на грядках з брюссельської капустою кінзу, цибулю і кріп – їх запах здатний відлякати комах – шкідників.

Прибирання та зберігання врожаю

Ця культура досить морозостійка. Прибирають брюссельську капусту, вирощування і догляд за якої тривав півроку, зазвичай з жовтня до самої пізньої осені, відразу очищаючи від листя. Час прибирання визначають за обпадання листя, в основі яких сформувались закриті щільні плоди. Стебло біля кореня зрубують, верхівкову бруньку і листя обрізають. Якщо качани прибирають в листопаді, вони після заморозків набувають найкращі смакові якості.

Качани, зрізані з капусти, можна зберігати в холодильнику близько одного – півтора місяців. Для зберігання на весь зимовий період, культуру виривають з коренем, видаляють листя, і прикопують в провітрюваному приміщенні. Качанчики, відокремлені від кочеригой, зазвичай поміщаються в ящики по 2-3 кг.

Плоди брюссельської капусти вживають в тушкованому, вареному і смаженому вигляді з другими стравами. З них виходять смачні гарнірів до рибних і м’ясних страв, використовуються качани і в супах. Брюссельську капусту можна сушити, маринувати, консервувати і заморожувати.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *