Хвороби томатів: профілактика і лікування

вороби томатів: профілактика і лікування

Томати не дуже вибаглива культура, але, як і будь-яка рослина, при несприятливих умовах, може захворіти. Томати і розсада томатів схильні до різних захворювань і всі вони ведуть до зниження врожайності або навіть до загибелі рослини, а отже, знання про способи їх лікування зайвими не будуть. У цій статті описані основні хвороби томатів, способи їх профілактики та лікування.

Фітофтороз томатів

Фітофтороз томатів

Фітофтороз — найбільш поширене захворювання томатів. Хвороба вражає зелені плоди, стебла і листя помідорів. На листках з нижнього боку з’являються коричневі плями, на них розвивається грибниця. На стеблах і черешках листків з’являються подовжені бурі плями. На зелених плодах утворюються тверді бурі плями, такі плоди можуть повністю почорніти протягом 1-2 днів, в їжу вони не придатні. Червоні плоди фітофтороз не вражає. Розвитку хвороби сприяє висока вологість, загущені посадки, перепади температури. В якості профілактики в першу чергу слід дотримуватися сівозміни, уражені хворобою рослинні залишки потрібно спалювати.

Через два тижні після висадки в грунт, з метою профілактики, помідори варто обробити бордоською рідиною, 10 грам на 10 літрів води) або розчином мідного купоросу, 20 грамів на 10 літрів води. У розчин треба додати 40 г мила — для кращого прилипання.

Якщо хвороба вже проявилася, то обробку бордоською рідиною або розчином мідного купоросу слід проводити щотижня.

Проти фітофторозу також досить ефективна обробка рослин часниковим настоєм. В 10 літрах води розмішати 1,5 склянки часнику протертого, 1,5 грама марганцівки і 2 столові ложки рідкого мила, настояти, процідити. Обробляти помідори кожні 2 тижні.

Для боротьби з фітофторою також можна скористатися засобами: «Заслін», «Бар’єр», «Оксихом».

Якщо температура вночі опускається до +10 градусів, то помідори краще зняти з куща, нехай і не дозревшими. Буде більше шансів врятувати і зберегти врожай.

Щоб плоди томатів не почорніли в період дозаривания, їх можна прогріти в гарячій воді +60 градусів — 1-2 хвилини. Шкірка томатів трохи зморщиться, але плоди дозріють і будуть звичайними на смак.

Мозаїка

Мозаїка
Мозаїка — вірусне захворювання, що викликається двома вірусами: вірусом тютюнової мозаїки (ВТМ) та вірусом огіркової мозаїки. Обидва вірусу проявляються однаково. В основному вражає листя помідорів в плівкових теплицях, але поширюється також і у відкритому грунті, в південних районах.

Хвороба зовні проявляється мозаїчної забарвленням листя, чергуванням жовтуватих і темно-зелених ділянок. При сильному ураженні рослин листки деформуються, стають зморшкуватими, мілкопузирчастими. Плоди помідорів теж фарбують мозаїчної забарвленням, стають твердими, з поганими смаковими якостями.

Вірус ВТМ поширюється через сік від хворої рослини до здорової при догляді за томатами. Зберігається в рештках рослин і насінні.

Вірус огіркової мозаїки переноситься листогризучіми комахами: трипсами, попелицями, цикадками та іншими.

Профілактика захворювання: насіння для посадки брати тільки із здорових рослин. Перед посадкою насіння продезінфікувати в 20% розчині соляної кислоти або у 1% розчині марганцю 30 хвилин. Під час росту розсаду слід поливати розчином 1% марганцю 1 раз у 3 тижні. Рослинні залишки обов’язково знищити.

Вершинна гниль

Вершинна гниль

Вершинна гниль плодів буває двох форм. Перша форма виявляється появою на зелених плодах томату маленького вдавленого плями, яка стає, з часом, сухим і бурого кольору, з концентричними колами. Хвороба виникає при порушенні агротехніки, від надлишку азоту, нестачі кальцію в грунті, не рівномірних поливах або різких змін у погоді.

Друга форма — бактеріальна. При цій формі хвороби на вершині плоду з’являється сірувато-зелене, водянисте пляма. З часом пляма стає бурим, плід гниє, запах специфічний.

В якості профілактики слід проводити обробку насіння перед посівом, протравити їх в 0,5% розчині марганцю або в 0,2% розчині мідного купоросу.

Якщо хвороба вже проявилася, то в якості лікування потрібно застосовувати обприскування помідорів 0,4% хлористим кальцієм, бордоською рідиною.

Стрик

Стрик — це вірусне захворювання томатів. Проявляється на стеблах, листках, черешках томатів у вигляді некротичних плям, смуг, штрихів червонувато-коричневого кольору. Рослина починає відставати в розвитку, листя покриваються складчастими, темно-коричневими плямами. На зелених плодах стрик проявляється незграбними, з коричневим блиском плямами, які з часом збільшуються в розмірах. На почервонілих плодах томату плями і штрихи жовтого або коричневого кольору. Плоди змінюються у формі і згнивають.

Стрик дуже заразне захворювання. Поширюється механічним способом з бризками соку при пасинкуванні або інших роботах, через інструменти, тепличний інвентар. Переноситься кліщами, попелицями, трипсами. Зберігається в землі, на рослинних рештках, насінні.

Щоб уникнути зараження томатів стрік слід брати тільки здорове насіння, обробляти інструменти, що застосовуються для пасинкування 5% розчином марганцівки, кожен знімати верхній шар землі в теплиці, до 15 див., видаляти бур’яни і боротися з шкідниками, не допускати різких перепадів температури. Перед висадкою розсади обов’язково обприскати 1% розчином бордоської рідини. Також в якості профілактики добре показав себе зольний луг. Обприскування потрібно провести 2 рази, з тимчасовим інтервалом 7 днів.

Якщо з’явилися хворі рослини, їх краще видалити і спалити. Рослини обробити 0,4% розчином хлористого кальцію, на 10 літрів води взяти 40 грамів хлористого кальцію.

Бура плямистість томатів

Бура плямистість томатів

Бура плямистість або кладоспориоз — найбільш поширене захворювання у теплицях, хоча в південних районах проявляється і у відкритому грунті. Перші ознаки бурої плямистості починають проявлятися в період цвітіння, на нижніх листках. Хвороба вражає листя, рідше квіти і плоди. У хворих рослин, на початку хвороби, на верхній стороні листа з’являються поодинокі світло-зелені плями неправильної форми, з часом плям стає більше, вони збільшуються в розмірах і стають жовто-коричневого кольору. На листках з нижнього боку з’являються буро-коричневі плями з бархатистим нальотом сірого, надалі бурого кольору, наповненого грибковими спорами. При розвитку захворювання уражаються всі листя томату, листя скручуються, засихають і рослина гине.

Бура плямистість — інфекційне захворювання, зараження здорових рослин відбувається при попаданні на них спор гриба з хворих рослин. Спори гриба легко переносяться при догляді за томатами через одяг, інструменти, бризки води, з потоками повітря.

Бура плямистість розвивається в умовах високої вологості, при низьких нічних температурах, при поливах холодною водою.

При перших ознаках захворювання, необхідно скоротити поливи, постаратися знизити вологість і відрегулювати температуру, видалити уражені листя, обприскувати помідори з нижньої сторони листя 1% «Цинебом» кожні 10 днів.

Спори гриба зберігаються на опалому листі, рослинних рештках, у ґрунті, на конструкціях теплиці, тому після збору врожаю слід провести дезінфекцію теплиці. Розвести в 10 літрах води 1 стакан мідного купоросу і обприскати грунт і всі конструкції теплиці.

Сіра гниль плодів томатів

Сіра гниль плодів томатів

Сіра гниль плодів — грибне захворювання, що вражає плоди ближче до осені, коли багато дощів і холодно. Особливо поширене в плівкових теплицях із-за перепадів температур і підвищеної вологості. Захворювання рослини починається з інфікування нижніх, старих листків, потім перекидається на стебло, при проникненні гриба в стебло рослина часто гине. Ураження плодів томатів починається біля плодоніжки.З’явилася сіра цятка швидко розростається і вражає весь плід. Поверхня плоду стає водянистою, покривається пухнастим нальотом суперечка, плід повністю згниває і опадає.

Для профілактики захворювання обов’язково слід проводити дезінфекцію теплиці, після видалення рослинних залишків, підпалити сірчані брикети.

В якості лікування слід вжити такі заходи: обробити уражені місця на стеблах вугіллям, крейдою, деревним вугіллям або мідним купоросом ( 5 грам на 1 літр води ). Також потрібно обприскати рослини препаратами: «Заслін» або «Бар’єр», видалити хворі плоди та інші заражені частини рослини, обов’язково провести дезінфекцію грунту, підвищити температуру в теплиці.

Чорна ніжка

Чорна ніжка

Захворювання « Чорна ніжка» схильні в основному сіянці і розсада томатів. У молодих рослин томатів підгнивають коріння, прикоренева частина стебла, це викликає загибель великої кількості розсади. Захворювання легше попередити ніж лікувати, тому потрібно щодня уважно оглядати розсаду і сіянці. Хвороба проявляється млявістю листя на верхівках рослин.

Викликають хворобу грунтові гриби, які постійно присутні в грунті. «Чорна ніжка» розвивається в кислому середовищі, тому якщо грунт кисла, то потрібно додати в грунт вапно або золу. Поливати розсаду томатів слід не часто, але рясно, потрібно уникати загущених посівів, грунт навколо саджанців необхідно рихлити, можна присипати піском. Приміщення, в якому варто розсада, потрібно часто провітрювати, так як хвороба розвивається при високій вологості, забезпечити розсаді хороше освітлення.

Якщо розсада захворіла, то її потрібно розсадити рідше, пролити розчином марганцівки, (0,5 грам на відро води), підгорнути, обприскати біологічними препаратами: «Фітоспорин», «Фитофлавин», «Бактофіт».

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *