Вирощування огірків у відкритому грунті

Вирощування огірків у відкритому грунті

Ні один город не обходиться без огірків. Ця культура досить теплолюбна, але її можна виростити і без парників, якщо слідувати всім правилам, зазначеним у нашій статті.

Щоб отримати багатий урожай огірків, потрібно заздалегідь підготувати грядку, підібрати підходящі сорти, правильно посіяти насіння, а потім грамотно доглядати за сходами і дорослими рослинами. Все не так складно, як здається. Головне – слідувати нашим радам.

Як зробити грядку для огірків

Готувати грядку під огірки варто ще з осені. Для цього потрібно викопати смугу шириною 70 см і глибиною 30 см. Довжину кожен городник визначає сам. Вона залежить від розмірів ділянки і того, як багато огірків на ній планується висадити (при цьому слід враховувати, що на 1 кв. м повинно припадати не більше 5 саджанців).

Вирощування огірків у відкритому грунті
Догляд за огірками починається з правильної підготовки грядки

Догляд за огірками починається з правильної підготовки грядки

Далі в центрі смуги слід зробити поглиблення шириною близько 30 см, скласти в нього скошену траву, опале листя, тирсу, торф і залишити все це до весни. В кінці квітня – початку травня на дно грядки потрібно покласти шар перепрілого гною (близько 15 см), а потім шар родючого ґрунту (15 см).

Щоб огірки дали гарний врожай, вирощувати їх потрібно на теплій землі. У період їх активного росту температура грядки повинна бути вище, ніж температура повітря. Якраз за це і відповідає гній, будучи своєрідним “обігрівачем” для посадок.

Укрийте грядку плівкою і залиште приблизно на тиждень. Потім на неї можна висівати насіння огірків.

Які сорти огірків вибрати для відкритого ґрунту

Щоб урожай огірків при вирощуванні у відкритому грунті вас не розчарував, важливо правильно підібрати сорти (залежно від призначення).

Сорти огірків для відкритого ґрунту

Сорти універсального призначення (невибагливі)

Христина F1, Капучіно F1, Голубчику F1, Адам F1, Вірні друзі F1, Кароліна F1, F1 Заначка Досить стійкі гібриди, добре ростуть навіть при несприятливих умовах

Сорти для вживання у свіжому вигляді

Атос F1, Клодін F1, Мурашка F1, Портос F1, Підмосковні вечори F1, Щедрик F1, Південний смарагд F1 Огірки для салату, мають соковиті і ароматні плоди

Сорти для заготовок

Персей F1, Зодіак F1, Норд F1 Підходять для консервування
Засолювальний, Даша F1, Родничок F1, Топольок F1, Фермер F1, Журавльонок F1, Посол F1, F1 Заначка Підходять для засолки

Підготовка насіння перед посівом

При вирощуванні огірків безрозсадним способом можна використовувати для посіву як оброблені, так і сухе насіння. Однак рекомендується заздалегідь підготувати посівний матеріал. Передпосівна підготовка насіння – важливий етап, оскільки він дозволяє прискорити появу сходів, а також збільшити врожайність культури. Підготувати насіння до посіву можна за допомогою замочування, загартовування або барботування.

Замочування насіння. Щоб прискорити проростання насіння огірків, їх можна попередньо загорнути в марлю і опустити у воду. Проте води не повинно бути занадто багато, оскільки її надлишок буде перешкоджати доступу повітря. Краще всього, щоб вода ледве покривала поверхню насіння огірків.

Попереднє пророщування підвищує схожість насіння огірків

Загартовування. Суть цього методу полягає у витримуванні насіння огірків у вологій тканині протягом 1-2 діб при температурі від 0°С до -2°С. Простіше всього помістити їх в холодильник, а потім відразу ж посіяти на підготовлену грядку. Передпосівне загартовування насіння підвищує холодостійкість огірків. Але важливо, щоб вони не були пророслими.

Барботування. Цей процес також дозволить прискорити проростання насіння огірків. Щоб його провести, потрібно помістити в ємність з водою марлевий мішечок з насінням, а потім опустити туди акваріумний процесор. Витримувати насіння в аеріруемій воді протягом 18 годин. Вода при цьому не повинна бути занадто холодною. Висівати насіння після барботуванні потрібно відразу ж.

Посів насіння у відкритий грунт

Висівати насіння огірків у відкритий грунт можна, коли температура ґрунту досягне 15-17°С. Лунки для посіву розташовують в один або два ряди на відстані 50-60 см один від одного. При вирощуванні огірків на опорі лунки можна робити на відстані 20 см один від одного і 30-40 – між рядами. У кожну лунку слід викладати по 4-5 насінин. Глибина посіву – близько 2 см.

Коли з’являться сходи, рослини потрібно прорідити. Тільки не слід виривати зайві сіянці з землі: їх потрібно акуратно зрізати, щоб випадково не травмувати кореневу систему інших молодих рослин.

Сіянці, що зійшли занадто близько, треба проріджувати

У сіянців огірків пізніх сортів можна прищипнути верхівкову бруньку, як тільки у них з’являться 4-5 справжніх листочків. Це буде сприяти якнайшвидшій появі жіночих квіток і утворення зав’язі.

Догляд за огірками на грядці

Найважливішими складовими догляду за огірками є їх полив і підгодівля. До цих процедур потрібно поставитися з особливою увагою, адже від них залежить якість і кількість плодів.

Полив

Коріння огірків розташовуються близько до поверхні ґрунту, яка дуже швидко висихає після поливу. Великі листя рослин також досить швидко випаровують одержувану вологу. Тому поливати огірки слід часто. Найкраще робити це за допомогою методу дощування.

Поки рослини ще маленькі, їх можна взагалі не поливати (за умови наявності дощів). Це допоможе коріння піти глибше в грунт і краще закріпитися в грунті. Якщо посушлива погода, поливати огірки рекомендується 1 раз на тиждень.

Частота поливу визначається віком рослини і погодними умовами

Особливо важливий полив для огірків під час їх активного росту і утворення плодів – в літні місяці. З початку цвітіння культуру слід поливати 1 раз на 3-4 дні у сонячну погоду до 17 годин. У спеку частоту можна збільшити до 1 разу на 2 дні. Дорослі рослини з плодами потрібно поливати з розрахунку 20-30 л на 1 кв. м.

Поливати огірки слід теплою водою, оскільки холодна може призвести до пригнічення їх росту. Також холодне і вологе середовище може спровокувати появу сірої гнилі.

Чому гірчать огірки з грядки? Це питання безпосередньо пов’язане з поливом. Виною всьому короткочасне пересихання грунту під час утворення плодів. Якщо це сталося, то в огірках з’явиться гіркоту, яку вже ніяк не виправити навіть своєчасними і рясними поливами.

Підгодівля

Підгодовувати огірки можна мінеральними або органічними добривами (їх можна чергувати) кореневим або позакореневим методом.

Проводити підживлення огірків найкраще ввечері або в похмуру погоду. Робити це потрібно після рясного поливу або дощу. Якщо ви боїтеся обпалити листя рослин, то намагайтеся не потрапляти на них при використанні рідкої підгодівлі. Для цього застосовуйте лійку без розпилювача або лейте добриво в лунки між рослинами.

За сезон огірки зазвичай підгодовують 3-4 рази. Першу підгодівлю можна проводити до цвітіння, коли рослини цього потребують (виглядають слабкими і не поспішають рости). Другу зазвичай проводять, коли огірки зацвітають. Третю підгодівлю здійснюють в період активного плодоношення. Четверта спрямована на те, щоб продовжити огірковим плетям термін життя (а значить, дати можливість отримати більше плодів з кожного куща).

4 підживлення за сезон – запорука хорошого урожаю огірків

Підживлення огірків мінеральними добривами

Перша підгодівля

Варіант 1. Коренева підгодівля: у 10 л води розчинити 1 ст. л. сечовини і 60 г суперфосфату.

Варіант 2. Коренева підгодівля: рівномірно розсипати навколо рослин амофос (4-5 г на 1 кв. м) або діамофоску (5-10 г на 1 кв. м) і закласти в грунт граблями.

Друга підгодівля

Варіант 1. Коренева підгодівля: у 10 л води розвести 30 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 20 г калійної селітри і полити рослини.

Варіант 2. Позакореневе підживлення: 2 ст. л. суперфосфату розвести в 10 л води і обприскати надземну частину рослин.

Третя підгодівля

Варіант 1. Коренева підгодівля: 50 г сечовини розвести в 10 л води – полити розчином огірки.

Обприскування листя сечовиною можна поєднати з мульчуванням грядки тирсою, опалою хвоєю, перегноєм. Це допоможе продовжити період плодоношення огірків.

Варіант 2. Позакореневе підживлення: обприскати рослини розчином сечовини (1 ст. л. на 10 л води).

Четверте підживлення

Варіант 1. Коренева підгодівля: розвести в 10 л води 1 ст. л. питної соди і полити рослини.

Варіант 2. Позакореневе підживлення: 10-15 г сечовини розвести в 10 л води.

Позакореневе підживлення азотними добривами (сечовина, аміачна селітра) допомагають омолодити листя огірків, покращують процес фотосинтезу і попереджають пожовтіння листових пластин.

Підживлення огірків органічними добривами

Перша підгодівля

Варіант 1. Коренева підгодівля: полити рослини гнойової рідиною, розведеною водою в співвідношенні 1:8.

Варіант 2. Коренева підгодівля: свіжий курячий послід розвести водою у співвідношенні 1:15 і полити огірки.

Друга підгодівля

Варіант 1. Коренева підгодівля: змішати 1 ст. золи із 10 л води, полити рослини.

Варіант 2. Коренева підгодівля: опудрить грунт під огірками подрібненим вугіллям (або золою) з розрахунку 1 ст. на 1 кв. м.

Третя підгодівля

Варіант 1. Коренева підгодівля: полити огірки настоєм бур’янів, розведеним водою 1:5.

Варіант 2. Коренева підгодівля: розвести 2 ч. л. органічного добрива Гумі в 10 л води і полити рослини.

Четверте підживлення

Варіант 1. Позакореневе підживлення: залити водою пріле сіно (1:1) і настоювати 2 доби, після чого обприскати огірки 3 рази з інтервалом в 1 тиждень.

Підгодівля настоєм прілого сіна продовжує період вегетації рослин, а також захищає огірки від такого небезпечного захворювання, як борошниста роса.

Підгодовуйте огірки правильно, і вони будуть активно плодоносити все літо

Огірки – не дуже проста в догляді культура. Але якщо не лінуватися і доглядати за ними за правилами, багатий урожай вам буде забезпечений.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *