Вирощування пекінської капусти

Вирощування пекінської капусти

Пекінська капуста родом з Китаю, що й так зрозуміло з її назви. Як і всі види капусти, вона має низьку калорійність, всього 12 ккал і 3 гр. вуглеводів на 100 гр. продукту, але при цьому багата вітамінами (А, В1, В2, В6, В12, РР, С) і мікроелементами, містить каротин, а кількість легкозасвоюваних білків в ній в 2 рази більше, ніж у білокачанній капусті. Міститься в пекінській капусті лимонна кислота, зберігає в ній вітаміни тривалий час.

Пекінська капуста — лікувально-дієтичний продукт і рекомендується в їжу при захворюваннях серцево-судинної системи, при виразках шлунка і дванадцятипалої кишки. Помилково вважається, що пекінську капусту можна вживати в їжу тільки в свіжому вигляді. Це не так, її використовують для приготування супів, голубців, тушкують і навіть квасять. Пекінська капуста поки не дуже поширена на наших дільницях, але з кожним роком стає все популярнішим. Адже по скороспілості і швидкості нарощування значною листової маси, їй немає рівних.

Ботанічні особливості пекінської капусти

Пекінська капуста — однорічна рослина і сімейства хрестоцвітних. Розрізняють листові, полукочанні і качанові форми пекінської капусти. Листя цілісні, сидячі, видовжено-обернено-яйцевидні або широко-обернено-яйцевидні, довжиною 30-60 див. Нижні листки зібрані в розетку.

Черешки плоскі, широкі, білого кольору. Платівка листя зморшкувато-роздута, блискуча або зі слабким восковим нальотом, опушена, темно-зеленого, зеленого, світло-зеленого або жовтувато-зеленого кольору. В залежності від сорту, рослини утворюють качани або тільки розетку листя. Качани за формою бувають округло-плоскі, коротко-овальні або довгі циліндричні, повністю зімкнуті або відкриті зверху.

Біологічні особливості пекінської капусти

Температура. Пекінська капуста — холодостійка рослина. Насіння проростає при температурі +2 – +3°С протягом 7-10 днів, не рівномірно. При температурі +18+20°С дружні сходи з’являються вже на 3-4 день. Температура вище +25°С негативно позначається на сходах, вони можуть загинути. Це потрібно враховувати при посіві на розсаду в парники.

Дорослі рослини пекінської капусти здатні витримати зниження температури до -4°С. Сприятлива температура для розвитку і росту рослин +15+20°С. Пекінська капуста має не одну гарну особливість — при тривалих знижених температурах або навпаки при дуже жаркій погоді, утворює квітковий пагін, минаючи фазу утворення качана. Тому пекінську капусту можна сіяти в 2 етапу: 1 — ранньою весною на розсаду і в грунт на початку травня, 2 — у другій половині літа в грунт.

Світло. Пекінська капуста світлолюбна, але досить терпима до затінення і при зниженій освітленості дає хороший урожай. Пекінська капуста належить до рослин довгого дня, при довжині дня більше 12 годин — рослини стрілку. Це ще одна причина, по якій пекінську капусту висівають або ранньою весною, або в другій половині літа. В іншому випадку доведеться створювати для неї короткий день штучно — прикриваючи капусту ввечері темним матеріалом і знімаючи його вранці.

Волога. Для швидкого нарощування листової маси, пекінській капусті потрібні рясні поливи, однак застою води вона не переносить. Коренева система пекінської капусти має слабку опірність до загнивання і захворювання кілою.

Грунт. Пекінська капуста потребує родючих, багатих перегноєм грунтах. Добрими попередниками морква, картопля, бобові, цибуля, сидерати, огірки. Дуже добре капуста росте на грядках в які в попередній рік вносився гній.

Технологія вирощування пекінської капусти

Пекінську капусту вирощують через розсаду, так і безрозсадним способом.

Терміни. При безрозсадному способі вирощування пекінську капусту висівають в грунт в кінці квітня-початку травня, до 10 червня. Другий термін посіву пекінської капусти з 20 липня по 10 серпня. Щоб забезпечити не одночасне формування качанів, посів проводять у кілька етапів, з інтервалом 10-14 днів.

При вирощуванні розсадним способом, посів проводять в середині березня — середині квітня.

Вирощування розсади. Грунтосуміш для вирощування розсади готують з 1 частини торфу і 1 частини дернової землі, додаючи по 0,5 склянки золи 1 ст. л. комплексного добрива на відро суміші. Наповнивши горщики грунтовою сумішшю, пролити їх 1% розчином марганцю. У горщик сіють по 2-3 насінини, після сходів залишають один, самий міцний. Для вирощування розсади краще використовувати торфоперегнійні горщики і висаджувати в грунт разом з ними (попередньо замочити в тазі з водою), так як коренева система пекінської капусти погано переносить пересадку.

Як тільки з’явилися сходи, горщики з сіянцями краще перенести на засклений балкон або в теплицю. Це допоможе уникнути витягування сіянців. Температура для вирощування розсади повинна бути +16+18°С вдень і не нижче +12°С вночі.

Розсада качани сортів готова до висадки через 25-30 днів після сходів, розсада листових сортів — через 15-20 днів. До цього часу саджанці вже мають по 4-6 справжніх листочків.

Висадка розсади. Лунки на грядці, для качани сортів, роблять за схемою 50 х 30-40 см, для листових сортів 30 х 25-30 см. В кожну лунку додати 1/2 склянки золи і 1 ч. л. комплексного добрива, перемішати із землею, полити теплою водою і висадити саджанець. Пекінську капусту можна висаджувати більш часто, з подальшим проріджуванням для використання в їжу.

При безрозсадному способі, посів проводять відразу в лунки або у борозенки за схемою 10 х 30 см, з обов’язковим проріджуванням підрослих рослин. При ранньо-весняному посіві, бажано забезпечити додаткове укриття для захисту сходів від мінусових температур.

Щоб захистити сходи від хрестоцвітної блішки, лунки або борозни, підготовлені для посівів, потрібно опудрити сумішшю з 1 склянки тютюнового пилу, 1 склянки золи і 1 ч. л. чорного меленого перцю або червоного гострого перцю. Зійшли рослини опудривають тютюновим пилом або золою.

Вирощувати пекінську капусту в теплиці можна як самостійну культуру і як ущільнювач огірків і помідорів. Найкраще для вирощування ранньої продукції підходять листові сорти пекінської капусти, вона найбільш скоростигла і вже через 30 днів можна отримати перший урожай. Посів проводять в борозенки, відстань між насінням 5-10 см. Рослини прибирають, висмикуючи цілком, одночасно проріджуючи посадки.

Агротехніка пекінської капусти майже не відрізняється від агротехніки білокачанної капусти. Догляд за пекінською капустою полягає в рясних поливах, підживленні, прополках, неглибокому розпушуванні грунту та боротьби зі шкідниками.

Поливи повинні бути регулярними, але не надмірними. Добре капуста висловлюється на поливи методом дощування. Після кожного поливу, як тільки земля обвітритися, необхідно проводити розпушування ґрунту, неглибоке. Підгортати пекінську капусту не можна.

Підживлення. За вегетаційний період пекінської капусти проводять 1-2 підживлення. Першу через 10-12 днів після висадки розсади або через 20 днів після сходів. Другу підгодівлю роблять через 12-14 днів після першої. Підгодувати можна розчином коров’яку (1:8), настоєм кропиви (1:5) або розвести в 10 літрах води 15 г аміачної селітри і 10 г калійної солі. Витрата розчинів — 0,5 літра на 1 рослину.

Пекінська капуста схильна накопичувати нітрати, тому всі підживлення проводять до утворення качанів. Листові сорти пекінської капусти, при добре заправлених грядках, краще взагалі не підгодовувати.

Прибирання. Листову капусту прибирають у міру підростання, при наявності 10-12 листків. Якщо при зрізі листя залишити точку росту, то можна буде зняти ще один урожай. Качани можна прибирати не чекаючи їх повного формування, щоб уникнути стрілкування і появи квітконосів. Прибирають капусту в суху погоду, висмикуючи з корінням, проріджуючи посадки або поспіль. В ущільнених посівах капусту починають прибирати, як тільки вона починає заважати основній культурі. Восени капусту прибирають не чекаючи заморозків.

Зберігання. При упаковці в поліетиленові пакети, пекінська капуста зберігається 10-20 днів, при температурі +2°С, не втрачаючи смакових якостей.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *