Вирощування розсади баклажанів

Вирощування розсади баклажанів

Отримання хорошого і раннього врожаю залежить від того, наскільки правильно дотримана технологія вирощування баклажанів, а також від строків посіву на розсаду. Так як баклажани дуже вимогливі до тепла і світла, його в основному вирощують через розсаду.

Вирощування розсади баклажанів багато в чому схоже з вирощуванням розсади перцю, але є свої нюанси. Баклажани повільно ростуть, особливо у фазі розсади і після висадки на постійне місце, до цвітіння, тому сіяти на розсаду необхідно раніше, ніж перці.

Грунт

Землю краще готувати з осені і зберігати її в мішках або баках на балконі, в сараї. Для приготування грунтової суміші потрібно взяти 1 частина торфу, 2 частини перегною, 1/2 частини старих тирси, додати грубозернистий пісок, якщо земля недостатньо легка. Перемішати, на відро суміші додати 1 склянку золи і 60 грам суперфосфату. Грунтову суміш треба обов’язково знезаразити (прогріти, пропарити), так як баклажани схильні до поразки «чорною ніжкою», павутинним кліщем та іншими хворобами і шкідниками. Для посіву насіння також можна використовувати грунти, головне щоб земля була пухкою, легкої, не кисла, містила достатню кількість поживних речовин

Терміни посіву

Термін посіву розраховують виходячи з того, де баклажани будуть вирощуватися в подальшому (відкритий грунт, парник, теплиця) і від способу вирощування розсади. Вирощувати розсаду баклажанів краще без пікіровки, так як баклажани погано переносить пересадку. Якщо такої можливості немає, то пікіровку слід проводити дуже обережно, намагаючись не пошкодити корінці. Строки вирощування розсади при цьому збільшуються. У середній смузі посів проводять в кінці лютого — початку березня, для висадки у теплицю 15-20 травня. Для висадки у відкритий грунт 25 травня-5 червня, насіння висівають в середині березня. У більш північних районах висадка у теплицю зсувається на 2 тижні, а у відкритому грунті вирощувати баклажани не має сенсу, вони занадто вимогливі до тепла і, внаслідок тривалої вегетації, просто не встигнуть дати врожай.

Посів

Куплені в магазині насіння дезінфекції не потребують. Якщо насіння свої, то їх необхідно обробити 1% розчином марганцівки, протягом 20 хвилин, потім промити. Це дозволить знезаразити насіння від вірусних, грибкових інфекцій, збудники яких є на поверхні насіння. Можна провести термічне знезараження насіння, витримавши їх в підігрітій до 50 градусів воді протягом 20 хвилин. Цей спосіб дозволяє змити з поверхні насіння ефірні масла, які затримують схожість.

Щоб прискорити проростання насіння і ріст розсади, насіння можна обробити регулятором росту «Епін-Екстра» або рідкими гуматами: «Ідеал», «Гумі», згідно інструкції.

Також насіння можна замочити в розчині алое (1 частина соку листя алое на 10 частин води) на добу.

Так як насіння баклажан туговсхожие, то краще посів проводити проклюнувшимися насінням. Для прокльовування насіння загорнути в серветку або марлю, покласти на блюдце і змочити водою. Стежити щоб серветка завжди була волога. Коли насіння проклюнуться, їх треба відразу посіяти.

При вирощуванні розсади з пікіруванням, посів роблять у невеликі ящички або коробочки. У насипаної в шухлядки землі, роблять борозенки на відстані 4-5 см. один від одного, глибиною 1-1,5 см. Борозенки проливають теплою водою. Насіння розкладають в борозенки з відстанню 2 см між насінням. Засипають землею, злегка ущільнюють.

Якщо розсада вирощується без пікіровки, то посів проводять відразу в горщики або склянки 10х10 см. В горщик сіють по 2-3 насінини на глибину 1-1,5 см, засипають землею, ущільнюють. Після сходів, залишають одне, саме міцне рослина.

Коробочки або горщики з посівами, потрібно закрити плівкою або склом і поставити в тепле місце (23-25 градусів). В таких умовах насіння баклажанів зійдуть через 5-8 днів. Як тільки насіння зійде, плівку або скло потрібно зняти. Температуру повітря необхідно знизити до +13+16 градусів, це дозволить запобігти витягування паростків і допоможе вирости й зміцніти кореневій системі. Через 5-6 днів температуру знову підвищити до +20+25 градусів вдень та +15+18 градусів вночі. При такому температурному режимі розсада буде рости до висадки в грунт.

Пікіровку проводять через 2 тижні після сходів, коли на сіянцях з’явиться по 2 справжніх листочка. Перед пікіруванням сіянці необхідно пролити, добре промочив землю, щоб можна було вийняти росток з грудочкою землі. Пікірувати можна в горщики або склянки 10х10 см. Ємності з грунтовою сумішшю потрібно пролити, в центрі горщика зробити поглиблення. Пересадку проводити обережно, використовуючи чайну ложечку, висаджуючи рослина до сім’ядольних листочків.

Догляд

Догляд за розсадою полягає в поливі, підгодівлі, загартуванню та дотримання температурного режиму.

Освітлення

Горщики з розсадою краще всього поставити на підвіконня, закривши на 2-3 дні вікно газетою. Це необхідно щоб створити помірне освітлення, для кращої акліматизації. Надалі розсаду баклажанів треба забезпечити гарне освітлення, при необхідності використовуючи лампи денного світла для досвічування. Так як баклажан — рослина короткого дня, то слід забезпечити розсаді 12-14 годинний день. При слабкому освітленні розсада погано росте і пізно утворюються квіткові бутони.

Полив

Полив розсади баклажанів проводять теплою водою з необхідності. Не можна допускати пересихання грунту, що може призвести до передчасного здерев’яніння стебла, і як наслідок, до зниження врожаю. Поливати потрібно часто і регулярно, з обов’язковим розпушуванням грунту на глибину до 1 див. Переливів теж необхідно уникати, залиті рослини баклажанів можуть зупинитися в рості і потім їх дуже важко знову запустити в зростання.

Підживлення

Підживлення проводять кожні 10-14 днів. Першу — через 10 днів після пікіровки. Підгодовувати можна настоєм коров’яку (1 літр гною на відро води) або пташиним послідом (1 літр готового настою на 20 літрів води). Можна також підгодовувати комплексними добривами: «Кеміра універсал», «Нітрофоска», «Растворін» або рідкими добривами: «Ефект», «Ідеал», «Байкал», «Зелений дім», згідно інструкції.

Рослини баклажанів вимогливі до вмісту в ґрунті фосфатів і калію, якщо при підготовці грунтової суміші не вносився суперфосфат, то для підгодівлі можна використовувати витяжку з суперфосфату (1 ст. ложка добрива заливають 1 літром гарячої води і настоюється 1 добу, потім прозорий шар зливається), до цього розчину додати 1 ч. ложку сульфату калію і все це розвести в 1 відрі води. Підгодівлю провести за 10 днів до висаджування розсади на постійне місце.

Загартовування

Загартовування баклажанів починають за 3-4 тижні до висадки на постійне місце. Спочатку збільшують провітрювання, уникаючи протягів, вони згубні для молодих рослин баклажанів. Потім, якщо температура повітря на вулиці вище +15 градусів, виносять на балкон. Спочатку на 1-2 години, поступово збільшуючи час перебування розсади на свіжому повітрі. При відсутності загрози заморозків, розсаду можна залишати на балконі або в теплиці на ніч, прикриваючи покривним матеріалом.

Готова до висадки розсада повинна мати 8-10 листків, бути у висоту 20-25 см, з добре розвиненою кореневою системою, міцною, компактною, не вытянувшіїся. Слабкі, ті, що витягнулися, хворі рослини відбраковують.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *