Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах для новачків

Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах для новачків

Мати власний бізнес, додаткове джерело доходу – те, про що мріє кожен житель нашої країни. Все більше людей цікавляться і приділяють увагу такій галузі бізнесу, як вирощування печериць в домашніх умовах для новачків.

Гриби – затребуваний і доступний продукт, який швидко розкуповують. Його купують для приготування святкових страв, під час посту, а також активно використовують у щоденних рецептах. Причиною затребуваності печериць серед покупців, є їх користь, відсутність ризиків отруїтися, дешевизна. У цій статті ми спробуємо розібратися, як виростити гриби в домашніх умовах покроково.

Корисні властивості печериць

 • вміст білка привертає увагу вегетаріанців (прекрасна альтернатива м’ясних страв);
 • легкозасвоювані жири, вуглеводи;
 • у вуглеводах міститься високий відсоток глюкози, яка несе величезну користь людському організму;
 • приємний смак, легке поєднання з будь-якими продуктами (вершки, сир, м’ясо, бульйони, соуси);
 • містить у собі вісімнадцять амінокислот (з двадцяти двох існуючих);
 • містять велику кількість вітаміну D і В, які мають сприятливий вплив на організм.

Завдяки всім цим корисним властивостям, доступності, а також прекрасним смаковим якостям гриби завжди були цінним і корисним продуктом.

Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах для новачків

Освоївши технологію вирощування печериць, можна не тільки використовувати цей цінний продукт для своїх потреб, забезпечувати їм всіх знайомих за мінімальними цінами, але і отримувати пристойний прибуток з продажів.

Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах – основні рекомендації для новачків

Варіант заробітку вимагає спеціальних маніпуляцій, знань, бюджету, навичок. Перш ніж займатися пошуком покупців уважно ознайомтеся з інформацією про способи вирощування, основними етапами, придбайте необхідне обладнання, забезпечте правильний догляд, збирання і зберігання.

Спочатку слід продумати масштаби передбачуваного врожаю, зайнятися пошуком місця для вирощування грибів. Активно використовуються дачні ділянки або гаражі – квартира не підійде. Причиною цього є можливі неприємні запахи від використовуваного компосту, невідповідність температури (атмосфери) необхідним нормам і брак місця для великих обсягів.

Основним елементом, що впливає на ріст і збільшення врожайності, є субстрат для гливи (паралельна назва – компост).

Компост для печериць повинен включати в себе:

 1. Десять кілограм соломи.
 2. Гній. Найкраще сюди підходить кінський або коров’ячий (5кг). До найменш корисного (але все одно використовується) слід віднести пташиний послід (3 кг), свинячий гній (5 кг).
 3. Спеціальні добавки: сечовина (0,2) і гіпс (0,7) використовуються для всіх варіантів гною.
 4. Крейда (0,5) і суперфосфат (0,2) використовують тільки у випадках створення компосту з гною (коров’ячий, кінський або свинячий).
 5. Якщо використовується курячий послід, то крейду з суперфосфатом не використовують. Замість них додають алебастр (0,5).

Приготувати компост для печериць

Приготувати компост для печериць нескладно. Головне, що слід пам’ятати, – це дотримання пропорції і правильний вибір місця. Розташувавши солому з гноєм на свіжому повітрі (бажано під відкритим сонцем) можна позбавити себе від неприємних запахів, що виникають у процесі перегрівання, дозрівання субстрату.

Слід заздалегідь подбати про захист майбутнього компосту від злив. Постійна волога і дощі не тільки затягнуть термін дозрівання. Вони вимоють всі корисні компоненти, необхідні для дозрівання, росту грибів.

Якщо навісу не передбачено, можна накрити майбутній субстрат для печериць щільною плівкою, руберойдом. Бока купи повинні бути відкритими.

Поради по правильному укладанню компостної купи:

 • Укладання проводиться по черзі – шарами. Першою йде свіжа солома, після гній (послід). Аміачна селітра і сечовина використовується в зазначених пропорціях після кожного викладеного шару. Після шари поливаються водою. Останній повинен бути саме солома. Купа в середньому повинна складатися з чотирьох шарів кожного компонента.
 • Протягом тижня купу чіпати не варто. Через сім днів необхідно провести перше перетрушування. Дану маніпуляцію проводять за допомогою вил. В цей же час вводиться гіпс.
 • Наступне перетрушування слід провести через три дні. Вдруге вводяться крейда і суперфосфат. Якщо на вулиці стоїть спекотна температура, краще рясно полити купу водою. Це допоможе уникнути пересихання компосту. Наступні два перетрушування слід робити кожні три дні. Після компост потрібно залишити на три тижні.
 • Суміш готова до застосування, якщо вона не прилипає до рук, не має неприємного їдкого запаху, залишає в долонях мокрий, але не брудний слід.

Висадка грибів в гаражі – покрокова інструкція:

 • У приміщенні повинна бути оптимальна температура (в межах 14 – 17 вище нуля) і рівень вологості.
 • Шар удобреної землі обов’язково насипається (від 30 до 40 см) на рівну поверхню (підлогу) застелену поліетиленовою плівкою.
 • Наступним кроком стане висадка посівного матеріалу (міцелію). Використовувати міцелій необхідно відразу, так як він не підлягає тривалому зберіганню. Висадка проводиться в спеціально підготовлені борозни.
 • Існує другий спосіб посадки грибів, який ґрунтується на розкиданні підготовленого насіння по всьому периметру грядки. Далі посівний матеріал накривається шаром підготовленого субстрату.
 • Якщо ви збираєтеся вирощувати гриби в домашніх умовах, не варто забувати про їх рясний полив протягом перших дванадцяти тижнів. Земля повинна бути завжди мокрою.

Технологія вирощування печериць на дачі

Технологія вирощування печериць на дачі

 • Для початку слід пам’ятати, що висаджувати насіння можна в наявний грунт (на грядці або в теплиці). Досить часто використовують землю, привезену з лісу.
 • Земля повинна бути добре удобреною, вологою і максимально рівною (без каменів, впадин, грудок). 22 градуси – це оптимальна температура повітря, що підходить для посадки.
 • Не можна, щоб у теплиці було жарко і душно. Якщо повітря буде пересушене, гриби не зможуть прижитися, дозріти і вирости.
 • Сам процес посадки не відрізняється від гаражного варіанту.
 • При сходженні перших плодів рясний полив можна виключити. Замість нього можна використовувати кроплення два рази на добу. Гриби на дачі не варто заливати рідиною, адже внаслідок постійної вологи корені можуть почати гнити. Подібний підсумок призведе до псування рослин і фінансових збитків.

Якщо задаючись питанням: «Як виростити гриби на відкритій ділянці?», ви прагнете досягти позитивного результату, слід приділити увагу деяким нюансам.

Печериці не люблять яскравого світла і надмірно високих температур. Тому випадок з відкритим городом відпадає. Ідеально для цієї мети підійде сад або вільна територія за будинком, де протягом дня переважає тінь.

Основною перевагою дачного варіанту є те, що розвиваючи бізнес в сезон немає потреби купувати обладнання для вирощування печериць. Гриби чудово зріють під дію сонячних променів, нормального поливу. Через 25 днів можна збирати перший урожай.

Як правильно збирати і зберігати дозрілі печериці

Коли приходить час збору врожаю, відразу виникає проблема з правильним збором. Від того наскільки правильно зібраний урожай і в якому місці він зберігатися буде прямо залежати термін його свіжості.

Ті, хто дістає печериці з ґрунту (викручує) разом з корінням роблять все правильно.

Ніж – заборонений засіб для грибника у разі збору печериць. В лунках не повинно залишатися ніжок, інших частинок вже зібраного гриба.

Це допоможе уникнути інфекції. Субстрат необхідно зібрати і замінити на новий.

Печериці мають ніжну структуру. При неправильному зберіганні вони швидко псуються, починають ламатися, втрачають корисні властивості, стають непридатними для подальшої реалізації.

Правильне зберігання печериць включає в себе кілька етапів:

 1. Потрібно обрізати нижню частину ніжки з залишками землі.
 2. Складаються гриби в ящики з дерева. Максимальна кількість, яку дозволено укладати в ящик – 6 кг. При великому навантаженні вони почнуть ламатися.
 3. Протягом подальших шести годин з моменту збирання, урожай повинен пройти охолодження.
 4. Ідеальна температура подальшого зберігання плодів знаходиться в межах 0 – 2 градуси вище нуля.

Простий (домашній) холодильник не підійде для тривалого зберігання врожаю. В цьому випадку потрібно намагатися реалізувати врожай протягом перших шести днів після збору.

Альтернативою стане пошук спеціальної техніки, в якій можна буде підтримувати оптимальну для зберігання печериць температуру.

Відео

Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах може бути простим, перспективним і прибутковим видом діяльності. Єдиної думки з приводу кращого місця для проведення всіх маніпуляцій не існує. Тим, у кого є власна ділянка і теплиця набагато зручніше зайнятися вирощуванням в теплиці.

Якщо ж у вас є гараж, в якому багато вільного місця – варто спробувати використовувати його з користю. При серйозному підході, правильному виконанні всіх процесів кожен зможе відкрити свій бізнес, пов’язаний з вирощуванням шампіньйонів. Якщо немає готовності вкладати гроші, власні сили в бізнес – мабудь і не варто ризикувати.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *