Грибна грядка: особливості вирощування гливи для початківців


Блоки з гливами.

Отже, якщо ви всерйоз задумали виростити гливу, то потрібно придбати міцелій гриба. Благо зараз із цим проблем виникнути не повинно, оскільки і в інтернеті можна зробити покупку, та й фірм, які займаються вирощуванням грибів, їх продажем і продажем усього, що необхідно для вирощування предосить. Якщо ви початківець грибовод, то 1 кг міцелію буде цілком достатньо, скажемо так для експерименту. Можливо, щось не вийде, не сподобається, навіщо переплачувати? Міцелій слід зберігати при температурі +2-4 °С, для чого цілком підійде холодильник. 

ПІДГОТОВКА СУБСТРАТУ

Почнемо з підготовки субстрату. Для цього можна використовувати різні компоненти (сировину), а саме: качани кукурудзи, солому ячменя або пшениці, лушпайки гречки, соняшника. Так, наприклад, при використанні соломи її необхідно попередньо подрібнити, щоб субстрат був як можна щільнішим, адже в природі гливи ростуть на деревах. Природно матеріал для субстрату має бути чистим, ніяких слідів цвілі бути не повинно. Буде достатньо близько 10 кг.

Імовірність зараження субстрату різними шкідливими організмами можна звести практично до нуля попередньо піддавши його термічній обробці. Субстрат засипається в ємкість достатнього обсягу, заливається повністю водою і вариться порядку 2 годин. Після такої обробки зливаємо воду й даємо охолонути субстрату до 25-28°С. Субстрат має бути вологим, але не настільки, щоб з нього текла вода. 

ФОРМУВАННЯ БЛОКІВ

Наступним етапом у вирощуванні грибів гливи є формування блоків, оскільки гриби вирощують саме з їхньою допомогою. Блоки звичайно являють собою поліетиленові пакети, набиті субстратом. Розділимо наші 10 кг навпіл, тобто по 5 кг на 2 пакети. Знов-таки не забуваємо про дезінфекцію – поміщаємо пакети на пару годин у розчин хлорного вапна (1-2%). Далі формуємо пакети – нашу майбутню грибницю: наповнюємо їх шарами субстрату та міцелію. Шар субстрату 5-6 см, зверху міцелій 0,5 см, і так поки не заповнимо пакет. Верхній шар — субстрат. Пакет після наповнення зав'язуємо і робимо отвори довжиною 1-2 см за типом шахової дошки через 10-15 см.  

Після того, як пакети були підготовлені, їх слід помістити в належні умови. Період інкубації складає порядку 2-3 тижнів. У приміщенні необхідна підтримка температури в районі +18-22°С. Крім цього, потрібно забезпечити вентиляцію (кілька разів протягом дня). Необхідно вжити заходів з боротьби з мухами. Звичайно із цим непогано справляються липкі стрічки. Протягом перших декількох днів субстрат буде нагріватися. Головне – це стежити за температурою в мішках: вона не повинна бути вище +30°С. А якщо ні, то грибниця попросту пропаде. Для зниження температури можете використовувати той же вентилятор, адже ми говоримо про вирощування гливи не в промислових масштабах. У даний період у освітленні немає необхідності. Через 10-12 днів грибниця повністю розростеться по всьому субстрату, який буде схожий на однорідну масу.

ПЛОДОНОСІННЯ І ЗБІР УРОЖАЮ

Це наступний етап у вирощуванні гливи, чого ми всі так чекали з нетерпінням. Якщо ви дійшли до цього процесу, то можна робити висновки про правильність проробленої роботи. Однак плодоносіння – це ще не збір урожаю, тому необхідно виконати наступний ряд дій:

– знижуємо температуру в приміщенні до +10-15°С;

– на відміну від інкубаційного періоду тепер буде потрібним освітлення протягом 8-10 годин за допомогою ламп денного світла;

– підвищуємо вологість повітря до 90-95%;

– приміщення має провітрюватися близько 4 разів на добу. 

Багато хто може задатися питанням – як підтримувати необхідну вологість? Для цього можете обприскувати водою як підлогу, так і стіни, при цьому слід виключити влучення води на сам субстрат. Якщо всі умови будуть дотримані, то найближчим часом можна буде спостерігати появу дрібних грибків, хоча назвати це грибами ще складно. Період плодоносіння складає близько двох тижнів. Оскільки в останні дні капелюшки значно збільшуються в розмірах, то цей період вважається оптимальним для збору врожаю. 

Варто відзначити, що гриби потрібно викручувати із субстрату, а не зрізати, як звик багато хто. Це стосується також і збору грибів у лісі. Справа в тому, що при зрізанні гриба через ніжку, що залишилася, проникають шкідливі організми, які ушкоджують грибницю.

Після того як ви зберете перший урожай гливи приміщення гарно провітрюється й далі чекаємо другий урожай. За часом це порядку двох тижнів. Що стосується наступних умов вирощування гливи, то вони залишаються такими ж, що й раніше описані. З таких “грибниць” можна зібрати до 4 урожаїв, причому перші два є найбільш врожайними. Після збору четвертого врожаю вміст пакетів доведеться замінити, якщо звичайно ви хочете продовжувати вирощувати гливу. Як можна судити з вищеописаного матеріалу, вирощувати гриби гливи не становить особливих складностей. Насправді грибоводство досить захоплююче заняття, адже як приємно бачити на своєму столі гриби, вирощені своїми руками.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *