Вирощуємо зимові опеньки на балконі

Зимові опеньки

Зимові опеньки можна вирощувати де завгодно: на заскленій лоджії, в теплиці або підвалі. Розглянемо один із способів: опеньки на балконі. Чи так вже складно виростити?

Уявляєте, яке це задоволення, в зимовий час відправитися за грибами? Особливо, якщо все, що потрібно, – це вийти на балкон. Холодна пора року – чудова пора для вирощування опеньків. Переконайтеся в цьому самі.

Опеньки – це не просто смачні гриби, які добре зарекомендували себе в кулінарії. Їх вживання знижує ймовірність виникнення онкологічних захворювань. Крім цього, зимові опеньки зміцнюють пам’ять і стимулюють розумові здібності, завдяки наявності в них повного набору амінокислот.

Звідки беруться опеньки?

Сьогодні придбати готовий до плодоношення блок для вирощування опеньків не становить великих труднощів. Але якщо ви хочете пройти весь процес вирощування домашніх опеньків з самого початку, то субстрат для пророщування зернового міцелію можна зробити самостійно.

Зимові опеньки
Блоки для вирощування опеньків – гарне придбання для тих, хто не хоче самостійно готувати субстрат

Краще всього готувати субстрат з тирси соснових чи листяних порід дерев. До них можна додати стружку або лушпиння насіння соняшника. Суміш слід залити гарячою водою і залишити на деякий час, щоб субстрат ввібрав воду, надлишки якої потім потрібно злити.

В якості субстрату не рекомендується брати дубові тирсу, оскільки вона активно виділяє дубильні речовини.

Далі суміш необхідно розподілити по ємностях (контейнери або скляні банки), ущільнити, ще раз злити надлишки води і залишити на 1-2 дні при кімнатній температурі.

Наступний етап – термообробка. Банки з субстратом потрібно витримати в духовці протягом 3 годин при температурі 80-100°с. Якщо після цього ємності стали легше, їх потрібно знову на добу залити кип’яченою водою. Потім повторити термообробку.

Процес розподілу грибного міцелію по субстрату – справа дуже відповідальна. Перед тим як засипати його в банки і втиснути в субстрат, добре вимийте руки. Заповніть банки перемішаним з міцелієм субстратом, закрийте їх прокип’яченими кришками і поставте на тиждень в тепле місце. Після цього надіньте на банки кришки з великим круглим отвором (діаметром близько 10 см), яке можна зробити самостійно. Отвір слід закрити ватою, щоб міцелій міг “дихати”.

Зимові опеньки
Опеньки в банку – найпростіший спосіб отримати гриби в зимовий час

Балкон – найкраще місце для грибниці

Субстратні блоки, ємності з міцелієм потрібно утримувати при температурі 12-20°С. Рости опеньки почнуть приблизно через місяць. Визначити початок цього процесу дуже просто: субстрат стане щільним, посвітлішає, а на його поверхні з’являться горбки.

Після цього блоки з субстратом необхідно переставити в прохолодне місце з температурою 8-12°С. Крім цього, в приміщенні повинно бути достатньо волого (близько 80%). Якщо вам вдасться підтримувати такий мікроклімат на балконі в будь-який час року, то свіжі гриби будуть рости навіть суворою зимою.

Навіщо “шокувати” гриби?

В більш теплому приміщенні для гарного росту грибів грибниці потрібен холодний шок. Для цього ємності з субстратом необхідно перенести у приміщення з пониженою температурою (4-8°С) на 3-5 днів, а потім повернути назад – в більш тепле місце. Якщо у вас немає льоху або підвалу, для створення ефекту холодного шоку ємності можна помістити в холодильник.

Після того, як міцелій проросте, блоки з субстратом рекомендується ще раз “шокувати” холодом. Для цього їх слід винести на вулицю на 3 години або помістити в морозильник. Після такої “струсу” гриби 2-3 дня повинні знаходитися в холодному місці з температурою 1-5°С (на нижній полиці холодильника). Тільки після цього “страждальців” можна повернути на їх улюблену лоджію.

Комірець для опеньків

Після зняття кришок на поверхні ґрунту почнуть з’являтися плодові тіла. В цей час варто подбати про те, щоб опеньки прагнули рости вгору: чим довше їх ніжки – тим легше зрізати гриби. Посприяти цьому можна, надівши на ємності щільні паперові “комірці” висотою до 30 см. Конус з паперу допомагає сформувати з грибів пучок. Без нього опеньки будуть рости в різні сторони.

Якщо ви купили вже готові субстратні блоків, то “комірці” робити не потрібно. Їх замінить сама упаковка – спеціальний жорсткий пакет. До того ж він допомагає підтримувати необхідну для опеньків вологість повітря.

Збирають гриби 2-3 рази через кожні 2 тижні.

Зимові опеньки
Домашні зимові опеньки, готові стати вишуканим блюдом

Як бачите, вирощування грибів у домашніх умовах – не таке вже й складна справа. Впоратися з нею зможе навіть початківець огородник. А як приємно приготувати страву з свіжих опеньків, коли грибний сезон вже давно закритий!

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.