Вирощування гарбуза. Сорти гарбуза

Вирощування гарбуза. Сорти гарбуза

Гарбуз – смачна, корисна і гарна рослина – потрапила до нас з центральної Америки і відмінно прижилася всюди в Європі. Відомо близько 20 видів і безліч сортів гарбуза. Виростити гарбуз зовсім нескладно, він відмінно росте у відкритому грунті в середній смузі. Читайте про вирощуванні кулінарної та декоративного гарбуза в цій статті.

Вирощування гарбуза

Гарбуз (Cucurbita) – однорічна рослина з сімейства гарбузових. Гарбуз віддає перевагу сонячному місцю розташування, а також вологому і родючому ґрунту, хоча змириться з півтінню і може досить довго обходитися без води. Відмінно себе почуває гарбуз прямо на старій компостній купі. Гарбуз – велика рослина, тому для вирощування гарбуза потрібно багато місця на городі.

Посів

Можна сіяти насіння гарбуза навесні, після закінчення загрози заморозків і коли грунт трохи прогріється. Кладуть по дві насінини в одну лунку, згодом залишаючи найсильнішу рослину. До появи сходів місце посіву гарбуза накривають прозорою пластиковою пляшкою, яку залишають, поки сходи гарбуза не зміцніють. Для прискорення появи сходів і врожаю можливе вирощування гарбуза з пророщеного насіння. Насіння гарбуза краще проростають при температурі 21-23 градуси.

Розсада

Однак найкращий спосіб вирощування гарбуза – через розсаду. Вирощування розсади гарбуза не займає багато часу, однак значно підвищує шанси молодих рослин при пересадки у відкритий грунт. В маленькі паперові або торф’яні стаканчики в грунт для розсади кладуть насіння гарбуза. Розсаду гарбуза тримають в теплі і вологості (краще в розсадному ящику під прозорою кришкою), паростки швидко збільшуються в розмірі. Незабаром їх можна висаджувати на постійне місце в город.

Зелень гарбуза росте швидко. Коли стебло досягне півметра, обріжте у гарбуза верхівку, щоб у рослини розвинулися бічні пагони, на яких найчастіше виникають жіночі квітки. Чоловічі квітки гарбуза розташовуються на тонких високих квітконіжках. Жіночі квітки гарбуза в своїй основі вже мають кулястий зародок плода. Всередині жіночі і чоловічі квітки гарбуза нагадують жіночі і чоловічі статеві органи.

Коли чоловічі і жіночі квітки розкриваються на рослині в один день, запліднення відбувається за допомогою бджіл та інших комах-запилювачів. Можна допомогти природному процесу запилення за допомогою звичайної м’якою щіткою або ватної палички, якими пилок треба перенести з чоловічої квітки в жіночий. Кращий час запилення квіток гарбуза – ранок того дня, коли розкрилися квітки. Штучне запилення гарбуза не тільки збільшує врожай, але і є відмінним заняттям з дітьми і наочним уроком ботаніки в саду.

Мульчуйте грунт на місці вирощування гарбуза органікою або чорної садової плівкою. Остання не тільки запобігає дотик плодів гарбуза до землі, але і сприяє кращому прогріванню ґрунту навколо рослини, а також збереженню вологи біля коренів. Регулярно поливайте гарбуз під корінь.

До появи зав’язі підгодуйте молоді рослини повним добривом, а після появи зав’язі і під час дозрівання врожаю удобрюйте гарбуз кожні два тижні добривом з високим вмістом калію (з органічних добрив підходять зроблені з риби, крові, кісток та морських водоростей).

Сорти гарбуза

Кулінарний сорт гарбуза

Кулінарний сорт гарбуза

Існує безліч сортів гарбуза, які відрізняються не тільки за розміром, але і за кольором шкірки і м’якоті, за формою і за смаковими якостями. Щоб правильно вибрати сорти гарбуза для вирощування, визначтеся з вашими цілями.

Кращі кулінарні гарбузи – невеликого розміру, з більш темною м’якоттю, яка насичена вітамінами і корисними речовинами. Кращі сорти гарбуза для готування – мускатні і сквош. Урожай кулінарних сортів гарбуза збирають у стадії повної стиглості, але до перших заморозків, і залишають в саду на кілька днів за умови сухої погоди. Зрілі гарбузи мають засохлу плодоніжку, яку обов’язково зрізають разом з плодом при зборі урожаю. Потім кулінарні гарбуза переносять в прохолодне сухе місце і зберігають протягом декількох місяців.

Декоративні сорти гарбуза

Декоративні сорти гарбуза

Декоративні сорти гарбуза бувають як величезного розміру, так і зовсім маленькі. Так, рекордно великий гарбуз важив понад 400 кг, а найменші екземпляри гарбуза ледь дотягують до 400 гр. Урожай декоративних сортів гарбуза збирають до перших заморозків потрібної стадії (для Хеллоуїна гарбузи – в їх максимальному розмірі).

Маленькі гарбузи використовують у різних осінніх декоративних композиціях. Найбільші гарбузи зазвичай позбавлені смаку і їх м’якоть найменш насичена корисними речовинами, однак вони прекрасно підходять для Хеллоуїна.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *