Біологічні особливості баклажанів

Біологічні особливості баклажанів

Баклажан відноситься до сімейства пасльонових, родом він з Індії. В умовах тропіків виростає як багаторічна рослина. Баклажан — самий вимогливий до умов вирощування серед пасльонових. До не давнього часу вирощувалася тільки на Кавказі і в південних районах України.

В наш час селекціонери створили нові сорти і гібриди, які при дотриманні агротехніки вирощування баклажанів, дозволяють садівникам-городникам середньої смуги і північних районів, з успіхом вирощувати цей овоч на своїх ділянках.

Плоди баклажанів володіють високими харчовими якостями і широко застосовуються в кулінарії. Їх запікають, гасять, маринують, солять, готують з них ікру, фарширують.

У баклажанів збирають молоді плоди, не чекаючи їх повного дозрівання, так як при переході з технічною в біологічну стиглість у них накопичується соланін — гірку речовину. У малих дозах він корисний — знижує холестерин в крові, надає тонізуючу дію, але у великих дозах стає отрутою. З цієї причини плоди баклажанів не вживають в свіжому вигляді.

Плоди баклажанів містять кальцій, натрій, фосфор, мідь, магній, цинк, марганець, алюміній, залізо, сірку, хлор, кремній, калій, вітаміни: С, рибофламин, тіамін, РР, амінокислоти.

Вживання в їжу баклажанів необхідно людям, що страждають серцево-судинними захворюваннями, набряками. Вони сприяють виведенню зайвої рідини, солей сечової кислоти, холестерину, допомагають підтримувати кислотно-лужну рівновагу в організмі, стимулюють рухову функцію кишечника. Завдяки вмісту рослинних волокон і малої калорійності використовуються при лікуванні і попередженні ожиріння та цукрового діабету.

Спочатку вегетації рослина баклажана росте досить повільно, потім зростання прискорюється. Бутони на баклажанах утворюються через 60-65 днів, зацвітають через 85-90 днів після сходів. Через 35-40 днів після зав’язування, плоди досягають технічної стиглості. У баклажанів тривалий вегетаційний період. У скоростиглих сортів від сходів до настання технічної стиглості плодів проходить 85-100 днів, у пізньостиглих — 130-150 днів.

Баклажан дуже вимогливий до тепла, тому у відкритому грунті вирощується на Північному Кавказі і в південних районах України, північніше тільки з укриттями і в теплицях.

Необхідна температура для росту рослин +20+30 градусів. Якщо температура опускається до +10+13 градусів, зростання припиняється, рослини жовтіють і гинуть. Заморозки баклажан не переносить зовсім. Тривала спека з температурою вище 30 градусів, призводить до стерильності пилку, що викликає опадання квіток.

Баклажан також вимогливий до вологи. Сухість грунту призводить до сповільнення росту рослин, опадання квіток, зав’язей, бутонів, плоди виростають дрібними, потворними і більш гіркими. Дуже висока вологість грунту баклажанів теж не на користь, особливо в поєднанні з низькими температурами, рослини починають страждати від гнилей, грибних захворювань.

Баклажани відносяться до рослин короткого дня і дуже вимогливі до світла. Для прискорення початку плодоношення і підвищення врожайності, необхідно скоротити світловий день для рослин до 12-14 годин, під час вирощування розсади.

При висадці баклажанів на грядки потрібно уникати затінених місць, так як при поганій освітленості баклажани погано ростуть і розгалужуються, затримується цвітіння, квітки не запилюються, і як наслідок не утворюють плодів.

Грунт. Вирощувати баклажани слід на легкому, структурному чорноземі, супіски, суглинках, на грунтах, багатих гумусом, поживними речовинами. Важкі глинисті ґрунти не підходять для вирощування баклажанів.

Стебло у баклажанів висотою від 20 до 150 мм,в залежності від сорту, міцний, здерев’яніле, товстий, круглий, зеленого або фіолетового кольору, опушений, покритий рідкими шипами, розгалужене.

Коренева система — потужна, проникає в грунт на глибину 100-150 см., але більша частина коренів розташовані близько до поверхні грунту, в ширину — 70-100 см.

Листя у баклажанів бувають овальні, яйцеподібні, довгасто-яйцевидні, широко-овальні або широко-ланцевидные, з сильним або слабким опушенням. Розмір листя залежить від сорту і умов вирощування, в середньому 15-20 см. завдовжки і 10-15 см завширшки. Колір листя теж залежить від сорту і може бути зеленим, жовто-зелений або зеленувато-фіолетовий. Листя розташовані на стеблі почергово.

Квітки у баклажана двостатеві, самозапильні. Квітки зібрані в суцвіття або поодинокі, великі, бузкового, фіолетового або білого кольору..Після розпускання перших квіток, нові квітки не утворюються протягом 2-3 тижнів

Плід — багатогніздна велика ягода. Розмір плодів залежить від сорту і варіюється від 11 см до 30 см. Маса плодів теж різна — від 30 до 900 грам. Форма плодів буває: циліндрична, округла, грушовидна, хоботообразна. Забарвлення плодів в технічній стиглості різноманітна: світло-зелена, зелена, коричнева, темно-коричнева, світло-фіолетова, коричнево-фіолетовий, молочно-біла і залежить від сорту. Купуючи біологічну стиглість, плоди змінюють колір, вони світлішають і стають від буро-жовтого до сіро-зеленого і сіро-жовтого кольору.

М’якоть плодів баклажана може бути щільною або пухкої, білого, жовтувато-білого або зеленувато-білого кольору. Наявність гіркоти залежить від сорту. У плодів з білою м’якоттю гіркоту практично відсутня. Плоди з білою м’якоттю можна вживати в сирому вигляді. У плодів з зеленуватою м’якоттю гіркоти більше, в біологічній стиглості вона ще посилюється. Такі плоди доводиться вимочувати в 2-3% розчині солі перед приготуванням.

Насіння у баклажанів жовтого або буро-жовтого кольору, з глянцевою або матовою поверхнею, плоскі, округлі, діаметром 2-3 мм. Зберігають схожість до 8 років.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *