Цвіль на ДСП: як позбутися, чим обробити

Цвіль на ДСП з’являється через повішену вологість. Спори грибків поширені повсюдно, тому таке явище іноді спостерігається навіть у приміщеннях, що добре провітрюються. Для обробки використовують харчову сіль, соду, борну кислоту та інші засоби, описані у статті.

Причини появи плісняви

Грибки на фанері, ДСП та інших поверхнях з’являються з різних причин. Причому повністю застрахуватися від них не можна, оскільки патогенні мікроорганізми живуть повсюдно. Але найчастіше зустрічаються у закритих теплих приміщеннях, оскільки на сонці швидко руйнуються.

До основних причин появи нальоту можна віднести такі:

 1. Відсутність обробки поверхні деревини. Якщо після виготовлення деталі на неї не нанесли лак, фарбу або інше просочення, ймовірність зараження набагато збільшується.
 2. Перенесення суперечки разом з людьми, тваринами, вітром та опадами.
 3. Підвищена вологість, у тому числі через кліматичні умови або особливості приміщення. Цілком зрозуміло, чому наліт найчастіше формується у лазнях, саунах, басейнах чи кухні.
 4. Відсутність нормального руху повітряних потоків. Якщо у приміщенні немає вентиляції, повітря неминуче застоюється. Тому на ньому може з’явитись наліт у вигляді різних грибків.

Якщо пліснява з’явилася на ДСП, фанері або іншій дерев’яній деталі, необхідно негайно приступити до обробки. Це досить небезпечна ситуація, оскільки деревина швидко зазнає руйнування. Спочатку спостерігається розпушування поверхневого шару, потім воно поширюється на глибину. В результаті матеріал псується, і якщо нічого не робити, деталь доведеться демонтувати замінивши новою.

Чим і як вивести плісняву з ДСП, ДВП або фанери

Обробку ДСП, фанери та інших дерев’яних поверхонь від плісняви можна проводити різними засобами. Найбільш ефективні склади описані у наступних розділах.

Спеціальні препарати

Дуже ефективно борються з пліснявою та іншими грибками на фанері спеціальні препарати, наприклад:

 • мідний купорос (100 г на 10 л);
 • бордоська рідина;
 • “Фундазол”;
 • “ХОМ”;
 • «Рідоміл Голд» та інші.

Цвіль на ДСП: як позбутися, чим обробити

“Фундазол” – один з ефективних фунгіцидів від плісняви

Важливо! Описані засоби від плісняви використовують строго за інструкцією, дотримуючись заходів безпеки. Причому розчини потрібно готувати у невеликих кількостях, щоб не зливати залишки у загальну каналізацію і тим більше у водоймища.

Силікатний клей

Позбутися грибка на фанері, ДСП можна також за допомогою силікатного клею будь-якої марки, у тому числі недорогий. Інструкція проста:

 1. Налити трохи клею в ємність. Почати додавати воду та перемішувати.
 2. Як тільки стан стане текучим (але не дуже рідким), припинити доливати воду.
 3. Потім нанести склад пензликом на дерев’яну поверхню.

Сода та оцет

Ще один простий засіб від плісняви, знайти який можна у будь-якому будинку. Для обробки діють так:

 1. Насипають на поверхню соду.
 2. Потім чекають кілька хвилин, після чого поливають оцтом 9% (або невеликим обсягом есенції).
 3. Після того, як шипіння скінчиться, змивають водою.

Цей засіб діє подвійним способом. Воно допомагає усунути грибки за рахунок лужного середовища, яке створює сода. А потім реакцію вступає вуглекислий газ, який утворюється після гасіння оцтом.

Сіль та борна кислота

Ще один спосіб обробити фанеру від плісняви – це сіль (1 кг) та борна кислота (у порошку 50 г). Обидва компоненти змішують і розчиняють у 5 літрах кип’яченої води. Потім двічі наносять на поверхню фанери або ДСП з перервою в 2 години.

Смола

Смолу необхідно розплавити на відкритому вогні до стану, в якому вона стане рідкувато-в’язкою. Потім беруть пензель та ретельно обробляють постраждалі поверхні.

Обробка антисептиком

Усунути чорну плісняву на фанері, ДСП можна за допомогою антисептика. Для цього використовують такі препарати:

 1. Фарба, що покриває поверхню і захищає її від зайвої вологості.
 2. Лак – створює захисну плівку, яка оберігає деревину від висихання та появи тріщин. Саме в них можуть оселитися бактерії та грибки.
 3. Спеціальні антисептичні розчини, наприклад, “Luxens”, “Akvateks”, “Wood Protect” та інші.

Цвіль на ДСП: як позбутися, чим обробити

Цвіль на фанері можна обробити смолою

Багато грошей продаються за доступною ціною. Важливо зважати на склад, особливості дії. Як правило, більшість антисептиків досить ефективно дозволяють усунути не тільки плісняву, але й інші грибки. При цьому слід врахувати, що склади бувають двох типів:

 1. Розчинні – добре проникають углиб деревини, нешкідливі для людини та свійських тварин. Не мають запаху та швидко сохнуть. Але підходять тільки для тієї фанери, ДСП або інших виробів, що знаходяться усередині приміщення, і не контактуватимуть із вологою.
 2. Водовідштовхувальні використовують для поверхонь, на які періодично потрапляє вода. Це зовнішні конструкції, зовнішні стінки, також дерев’яні вироби в лазнях, саунах, ваннах, на кухні.

Профілактичні заходи

Видалити плісняву з ДСП, фанери та інших дерев’яних покриттів не завжди просто. Тому найкраще не допускати утворення нальоту, ніж боротися із наслідками. Для цього рекомендують дотримуватися кількох профілактичних заходів:

 1. Основне правило – обов’язкова обробка фанери, ДСП антисептичним складом, морилкою або фарбою.
 2. Розмістити контейнери із сіллю – вона поглинає надлишки води.
 3. Можна використовувати спеціальні лотки проти вологості.
 4. Краще відразу очищати брудні предмети, принесені з вулиці, оскільки вони можуть бути джерелом суперечки.
 5. Встановити нормальну систему вентиляції – у невеликих приміщеннях можна природну, а великих – примусову.
 6. Якщо біля підходять грунтові води, потрібно виконати зовнішню гідроізоляцію у сфері фундаменту і цоколя.
 7. Рекомендують уважно вивчити водогін, оскільки навіть невелика текти стане причиною постійної вологості.
 8. Якщо є тріщини у поверхні фанери, ДСП у підлозі, на стелі чи стінах, ретельно оглянути їх та обробити фунгіцидами чи антисептиками.

Висновок

Цвіль на ДСП найчастіше з’являється у лазнях, саунах та інших приміщеннях з високою вологістю. Для обробки найкраще використовувати фунгіциди, але також можна скористатися содою, оцтом, сіллю та борною кислотою. Основний захід профілактики – обробка деревини антисептичними складами.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *