Як утеплити приватний будинок: покрівлю, стіни та фундамент

Утеплення приватного будинку – це не забаганка господаря. Цьому сприяє низка причин:

 • Комфорт – неприємно, коли підлога холодна, це помітно відчувається, а якщо в будинку є маленькі діти, це може позначитися на їхньому здоров’ї.

 • Економія на оплаті за опалення – якщо будинок якісно та правильно утеплений, відповідно, і за опалення ви платитимете менше, а якщо використовуєте твердопаливний котел, менше разів за ніч потрібно буде вставати, щоб підкинути дрова в топку.

 • Економія на обладнанні – для підтримки комфорту в будинку зі слабким утепленням необхідний потужний котел, щоб він упорався з об’ємом приміщення, а також можуть знадобитися великі труби та радіатори.

 • Збереження будівлі – від перепадів температури страждають всі конструкції будинку, тому що не всі матеріали витримують цикли заморожування-розморожування. Якщо в будинку підтримується однакова вологість та температура, конструкції збережуться довше.

Чи можна утеплювати будинок зсередини?

Утеплити стіни зсередини в приміщеннях правильно і без одержання вогкості можна двома способами:

 • створення багатошарової стіни (установка на відстані стінки в півцегли з утепленням);

 • підігрів та утеплення стіни.

Як утеплити приватний будинок: покрівлю, стіни та фундамент

Ці варіанти працюють, але можуть «з’їсти» корисний простір у будинку, та й варто пристойно. Але ж треба ще замовляти і покрівельні матеріали для даху.

Якщо на відстані від стіни встановити ще одну стіну, що має товщину 10-12 см, між стінками обов’язково повинен бути шар утеплювача. Обов’язково має бути вентзазор до зовнішньої стіни не менше 3 см. У результаті така конструкція займе додатково в приміщенні 20-25 см, що не є доцільним.

Як підібрати товщину утеплювача?

Товщина утеплювача – це один із важливих показників, за яким вибирають теплоізоляційний матеріал. Його розраховують під необхідні параметри опалення, температури за вікном і площі приміщення.

Багато хто думає, що чим товщі шар ізоляції, тим більше ви заощадите. Але це не так. Взимку, дійсно, буде тепліше, а влітку прохолодніше, але конструкція зазнаватиме руйнування. Від грамотного підбору товщини матеріалу залежать довговічність та технічні характеристики споруди за її безпосередньої експлуатації.

Коли можна починати утеплення будівлі?

Утеплювати фасад будівлі можна після завершення ремонтно-будівельних робіт. Фахівці вважають, що правильно утеплювати фасад можна після того, як будівля пройде повне усадження і просохне після будівництва.

Якщо це зробити раніше, є ймовірність, що фасад може покритися тріщинами та втратить свій привабливий зовнішній вигляд.

Перш ніж запланувати утеплення будинку, переконайтеся, що не передбачається мороз або сильна спека. Оптимальна температура для подібних робіт знаходиться в межах від +25 до +5 градусів.

Утеплення фасаду. Основні способи

Як утеплити приватний будинок: покрівлю, стіни та фундамент

Розрізняють три способи утеплення фасаду:

 1. Мокрий фасад – використання легких штукатурних сумішей на водяній основі. Точка роси знаходиться зовні будівлі. До стіни кріплять кілька шарів будматеріалів: утеплювач, металева армуюча сітка та шар фактурної штукатурки.

 2. Тяжкі штукатурні системи – багатошарова конструкція, що складається з шару теплоізоляції, який кріплять на стіну анкерними пристроями, арматурної сітки та штукатурки.

 3. Навісний вентильований фасад – кріплять до стіни на оцинкований сталевий або алюмінієвий каркас з витримкою вентзазору між облицюванням та утеплювачем.

Які матеріали можна використовувати для утеплення фасаду?

Для утеплення фасаду будівлі використовують такі матеріали:

 • Пінополістирол (пінопласт) – слабогорючий матеріал із високими теплоізоляційними властивостями. У разі пожежі може виділяти отруйний газ, тому його не можна використовувати для утеплення зсередини.

 • Екструдований пінополістирол – служить для утеплення цоколя та фундаменту. Дорогий якісний утеплювач.

 • Базальтова вата – низька теплопровідність, не тліє та не горить. Є «дихаючою» матеріалом.

 • Спінений поліуретан – використовується для виготовлення сендвіч-панелей. Кріпиться на анкера/дюбелі або на приховане кріплення.

 • Ековата – нею заповнюють площину між облицюванням та стіною. Матеріал складається із целюлозного волокна.

Матеріали для утеплення фундаменту

Як матеріал для утеплення фундаменту найчастіше використовують пінопласт, який добре себе виявив у процесі експлуатації, але має пару мінусів: піддається запаленню і мають низький опір розчинникам.

Як утеплити приватний будинок: покрівлю, стіни та фундамент

Можливе використання екструдованого пінополістиролу, який має тривалий термін експлуатації та нешкідливий для здоров’я людини, при розтягуванні та стисканні стійкий.

Види мінвати

Залежно від призначення мінеральна вата буває декількох видів, які ми розглянемо нижче.

Кам’яна мінвата

Такий утеплювач у народі називають «шубою». Він дозволяє зберігати у будинку комфортний мікроклімат. Це найбільш надійний та екологічний утеплювач.

Скловата

Має низьку теплопровідність, гарне звукопоглинання, вологостійкість, біологічну інертність і деформаційну стійкість.

Базальтова вата

Її виготовляють із гірських габро-базальтових порід. На сьогоднішній день це найпоширеніший звуко- та теплоізоляційний матеріал.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *