Клематиси в саду — все про посадку і вирощування

Клематиси в саду — все про посадку і вирощування

Клематиси – це численна група витких рослин, в яку входять сорти, що відрізняються за зовнішнім виглядом, розміром, способу обрізки та іншими ознаками. Об’єднує їх рясність цвітіння, швидкий ріст і належність до ліан. Не існує квітникарів, які не хотіли б виростити у себе кілька кущів з дрібними або великими квітами, забарвленими в різні відтінки.

Вирощувати ці рослини не дуже складно, але і у них існують свої уподобання до умов зростання.

Вибір місця для висадки

Вибір місця для висадки

Клематиси — в’юнкі рослини, які мають потребу в опорі. Крім того, вони виростають у дуже високі кущі з багатою рослинною масою, тому в якості опори для них необхідно використовувати високі і міцні споруди. Це можуть бути стіни будинків, паркани, альтанки, спеціально споруджені перголи. Але не кожне з перелічених споруд можна використовувати в якості опори.

Рослини воліють хорошу освітленість. У тіні клематиси будуть рости, але цвітіння можна і не дочекатися, або замість маси прекрасних квітів з’являться поодинокі екземпляри на кінчиках ліан, які вибралися на добре освітлене місце. Для висадки вибирають південні, південно-східні або східні стіни.

Використовувати в якості опори суцільні паркани, особливо металеві, також не вийде. Перебуваючи поблизу сильно нагрітих предметів, клематиси починають сохнути і швидко гинуть. Паркан із сітки рабиці або дерев’яні не суцільні огорожі – це ідеальне місце для висадки. Ліани отримують міцну опору, досить освітлення і самі є чудовою прикрасою нудною конструкції.

Ще одне обмеження при виборі місця висадки – це протяги або сильні вітри. У таких умовах не варто висаджувати будь-які рослини з тонкими стеблами, у тому числі і клематиси.

Вибірково ставляться рослини до рівня зволоження. Вони можуть витримати деяку ступінь посухи, але зайвого зволоження категорично не переносять. Тому місце, де збирається вода, наприклад, низини, територія уздовж водостоків, не підходить для вирощування клематисів.

Якщо вдале місце, що відповідає всім критеріям, знайдено, це вже половина успіху.

Час висадки клематисів

Час висадки клематисів

Саджанці клематисів продаються навесні з закритою кореневою системою одночасно з трояндами і ягідними кущами. Висаджувати їх можна як навесні, так і восени, в той благословенний проміжок часу, який знаходиться між весняними заморозками, літньою спекою і осінніми морозами.

У весняні місяці – це квітень, травень з урахуванням кліматичних особливостей регіону.

Якщо саджанці придбані пізно для весняної посадки, їх можна потримати в ємності до осені. Необхідно прикопати ємність у затінку, регулярно поливати, без надмірностей і обрізати відростають пагони. За кілька місяців коренева система рослин досить зміцниться і обросте. У результаті восени буде висаджено досить зміцніле рослина.

Якщо вирощувалися саджанці самостійно, то посадку краще відкласти на осінь.

Правила посадки

Правила посадки

З урахуванням того, що клематиси пересаджують не частіше ніж раз на 7-8 років і доросла рослина – це великий кущ з ліанами, що досягають декількох метрів у висоту, посадкову яму необхідно робити велику. Якщо кущ не ділять і не пересаджують, він може знаходитися на одному місці до 25 років, розростаючись і збільшуючись у розмірах.

Оптимальним розміром вважається яма зі сторонами 60 см і такої ж глибини. З неї вибирається земля, на дно укладають дренаж з розбитих горщиків, дрібного щебеню, битої цегли. Якщо на ділянці спостерігається схильність до застою води, то шар дренажу роблять не менше 20 див. В якості додаткової міри можна викопати навколо відвідні канавки.

Одну третину обраної землі змішують з наповнювачами, що поліпшують характеристики ґрунту, і заповнюють яму знову, залишаючи в центрі поглиблення для посадки. Наповнення підбирається з урахуванням характеристик грунту. До суглинкам додається пісок, торф, піщані грунти вноситься чорнозем. У будь-який грунт додається перегній, доломітове борошно і суперфосфат. Кислі грунти не підходять клематисам. Якщо доводиться висаджувати рослини в кислі ґрунти, то їх попередньо добре вапнують, додаючи гашене вапно. На яму 60 на 60 на 60 см потрібно близько 100 г вапна. Концентрацію можна змінювати в залежності від рівня кислотності. Надалі грунт навколо рослини поливають вапняним молоком (200 г вапна на 10 літрів води).

При висадці саджанець заглиблюється в грунт на 10-12 см, якщо рослина велике, з хорошою кореневою системою, допускається поглиблення до 16 см. Завдяки цьому утворюються додаткові корені і створюються умови для утворення численних пагонів. В ході посадки земля добре зволожується. У безпосередній близькості до ліан насипають пісок, який буде пропускати надлишки води, щоб уникнути можливого загнивання. Посаджену рослину на кілька днів рекомендується закрити від сонця, особливо, якщо мова йде про весняному періоді.

Якщо саджанець до посадки деякий час зберігався без вологи, його витримують кілька годин в ємності з водою, збагаченою розчинами стимуляторів утворення коренів, наприклад, Епін, Стартера, Экосила, Байкалу і так далі.

Оскільки клематиси висаджують на відстані не менше 40 см до найближчої стаціонарної опори, в яму вставляють кілочки або дуги, які виконають роль тимчасової опори в період вегетації, а взимку послужать основою для укриття рослини.

Якщо планується посадка кількох клематисів, то відстань між посадочними ямами має становити від 1 до 1,5 метрів. При наявності вільного місця і садивного матеріалу, варто відразу висаджувати кілька кущів різного забарвлення і незбіжних за термінами цвітіння.

Догляд за рослинами

Догляд за рослинами

Клематис не вимагає особливого догляду. Поливати його потрібно нечасто, великими порціями води. У спеку поливають частіше, через день, бажано після заходу сонця. Щоб грунт не пересихала, її мульчують травою, корою, мохом, соломою або навколо висаджують квіти. При виборі рослин для висаджування віддають перевагу однорічним рослинам з хорошою листової масою. Зимуючі багаторічники висаджувати не рекомендується, так як на зиму клематиси вкривають і зростаючі поруч рослини можуть загинути.

Комплексне добриво вноситься 2-3 рази за період вегетації. Якщо посадку проводили за всіма правилами, то в перший рік підживлення не потрібне. Надалі чергують натуральні і хімічні добрива. Свіжий гній або концентрований пташиний послід використовувати не можна. Рослина позитивно ставиться до обробки розчином борної кислоти.

Протягом першого року доведеться обірвати всі суцвіття, щоб дати рослині можливість зміцніти. Залишають один або два квітки, щоб перевірити відповідність посадженого рослини заявленого сорту. Якщо виявлено розбіжність ознак, необхідно з’ясувати справжній сорт клематиса, так як від цього залежать подальші правила обрізки.

Якщо рослина недостатньо кущиться, тобто навесні відростає одна або дві ліани, їх необхідно прищипнути, щоб викликати зростання нових, численних пагонів.

Клематиси хворіють рідко, але у них можна спостерігати захворювання, традиційні для всіх садових рослин, таких як сіра гниль, септоріоз, борошниста роса, іржа. Способи лікування такі ж, як у інших видів, а саме обробка фунгіцидами.

Обрізка, види і способи

Обрізка – це один з найбільш важливих заходів з догляду за рослинами. Від правильності і своєчасності проведення цієї операції залежить активність цвітіння, розміри квітів, здоров’я та терміни життя самої рослини.

Особливість клематисів в тому, що для різних сортів діють неоднакові правила обрізки. Купуючи саджанці, необхідно обов’язково з’ясовувати, до якої групи належить сорт.

Всього існує 3 групи рослин, залежно від способу обрізування:

Група А цвіте на ліанах, що виросли в минулому році. Рослини даної групи піддаються мінімальної обрізанні. Видаляються пагони, які відцвіли в поточному році, слабкі недостатньо розвинені ліани або зайві пагони, що загущують кущ. Більшість сортів, які належать до цієї групи – це крупноквіткові або махрові рослини.

Група об’єднує рослини, які мають дві хвилі цвітіння і суцвіття утворюються на пагонах минулого року (перша хвиля в травні-червні) і на нових ліанах поточного року (друга хвиля з липня до вересня). Обрізку рослин цієї групи виробляють перший раз влітку, вирізаючи відцвілі пагони. Восени обрізають відцвілий частина пагонів цього року. Обрізанням можна регулювати активність цвітіння. При сильної обрізку отримують більш рівномірну хвилю, а слабке видалення ліан робить перше цвітіння більш активним.

Клематиси групи З цвітуть на ліанах поточного року. Їх період цвітіння припадає на другу половину літа. Зазвичай такі сорти восени обрізають повністю під корінь. Це гарантує збільшення розміру квітів на наступний сезон. Якщо вирізати пагони на деякій відстані від землі, то цвітіння буде більш активним. При великій кількості квітів, їх розмір закономірно зменшиться.

Методи розмноження

Купівля готових саджанців – це найбільш простий спосіб розмноження і придбання нових сортів. Якщо виникає необхідність отримати саджанці вже наявних сортів, то використовують традиційні способи, характерні для багатьох садових рослин.

Перший спосіб – поділ. Його застосовують, якщо кущ виростає до дуже великих розмірів, втрачає активність цвітіння, слабо зростає, оскільки вичерпав можливості відведеної ділянки. Ділення можна виконувати через 7-8 років після посадки. Кущ викопується, коріння діляться гострим інструментом, садовою лопатою або гострим ножем. Кожна одержана частина повинна мати кореневу шийку з живими нирками. Отриманий матеріал можна висаджувати відразу після ділення. Висадку бажано проводити на нове місце або попередньо повністю замінити грунт в посадковій ямі і пристовбурних кіл.

Методи розмноження

Другий спосіб – пришпиливание весняних пагонів. Для цього поруч з кущем вкопують горщики з заготовленим земельною субстратом. У них направляють відростають нові пагони і пришпилюють їх також як роблять з суничними вусами. Протягом літа за пагонами посилено доглядають, регулярно поливають, розпушують, мульчують, прибирають бур’яни. За літні місяці більшість пагонів утворюють корені і розвивають життєздатну кореневу систему. Восени такі пагони відрізають від основного куща і висаджують на місце, або протягом зими продовжують підрощувати закритому ґрунті (в теплицях або квартирах), а навесні проводять висадку на постійне місце.

Наступний спосіб — утворення відводків. Даний спосіб використовується в осінній період. Сильний пагін очищають від листя, направляють до землі. Під ним викопують канавку, в яку укладають ліану, канавку засипають землею. Тільки кінчик втечі залишають нагорі. Коли підійде час, втеча закривають на зиму також як і основний кущ. Місце, зайняте відводки, необхідно позначити, щоб навесні не вирити втечу при обробці ділянки. Навесні укривний матеріал знімають. Протягом всього сезону доглядають за відводки, поливають, обережно розпушують, не допускаючи висихання або загнивання. На період осінніх посадок, відводок являє собою рослина з самостійної кореневою системою. Його можна висаджувати в грунт або залишити ще раз на зиму і висадити навесні добре розвинений саджанець.

Методи розмноження

До малопоширених способів розмноження відноситься вирощування саджанців клематиса з насіння. Такий спосіб використовують, якщо хочеться отримати новий сорт, а можливості придбати готовий саджанець не є. Це найменш успішний спосіб з невисокою ймовірністю одержання саджанців, але і він дає певний відсоток успішних результатів.

Для вирощування використовують насіння, що зберігають терміни схожості. Для насіння різного розміру ці терміни становлять 3-4 роки.

Для отримання сходів потрібно період часу від двох тижнів до року і більше (до 500 днів). Швидше за все сходять дрібні насіння.

На підготовчому етапі проводиться стратифікація насіння, тобто їх витримка в грунті при температурі близько +5 оС. У відкритому ґрунті неможливо створити стабільні температурні умови і захистити насіння від комах. Ідеальні умови для стратифікації існують в побутовому холодильнику.

Замість стратифікації в якості підготовчої обробки можна використовувати для замочування насіння. Це займає більш короткий період, але воду в насінні доведеться міняти кілька разів на день, не допускаючи висихання матеріалу або утворення цвілі. Хороші результати дає барботирование, тобто знаходження насіння у воді, збагаченої киснем. Чим дрібніше насіння, тим активніше виходять сходи.

Існує кілька різних способів вирощування саджанців, які відрізняються умовами утримання посівного матеріалу від посадки до сходів.

Насіння проращиваются в ємності під скляною кришкою при температурі +20 оС протягом декількох місяців.

Насіння витримуються в напівтемному приміщенні, в ємностях з багатою живильною сумішшю протягом 3 місяців. Потім отримані сходи пікірують в більш великі ємності, а у другій половині літа висаджують на постійне місце.

Насіння, поміщені в грунт, протягом трьох місяців зберігаються в холодильнику і навесні переміщуються в грунт.

Успішно використовуються також способи вирощування, при яких насіння висіваються в торф’яні таблетки або спеціальний гель.

Підготовка до зими

Підготовка до зими

В залежності від кліматичних умов клематиси відносяться до покривним або не покривним рослинам. У південних регіонах вони чудово зимують у відкритому вигляді. У середній смузі і на північ, на зиму потрібно гарне укриття. Завдяки тому, що більшість сортів клематиса восени сильно обрізають, складності з приховуванням не виникає. Для тих сортів, які зимують у необрезанном вигляді, необхідно підготувати поглиблення, куди вкладаються ліани. Терміни укриття збігаються за часом з трояндами. Ховати на зиму клематиси необхідно до настання стійких морозів, бажано робити це в суху погоду. Для захисту використовують опале листя, солому, зверху використовують укривний матеріал, типу лутрасила.

Навесні важливо вгадати з часом, коли можна знімати укриття. Значна частина загиблих рослин страждає не від вимерзання, а в результаті того, що навесні пізно знімається укриття, і рослини випрівают від зайвої вологості і високих температур, що утворюються під укриттям.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *