Аґрус: йдемо на посадку

Аґрус: йдемо на посадку

Забезпечивши свої шість соток основними плодовими культурами, не забудьте про аґрус. Він смачний у свіжому вигляді, не буде зайвим і на кухні: з ягід готують пастилу, варення, желе, начинки для кондитерських виробів. Завдяки своїй невибагливості, зимостійкості, смачним ягодам, цей цікавий чагарник впевнено почувається на наших садових ділянках.

Щоб він добре прижився, необхідно знати:

  • коли проводиться посадка аґрусу;
  • як правильно вирощувати цю ягідну культуру;
  • чим захищати від шкідників.

Ці знання допоможуть навіть починаючим садівникам насолодитися гарним врожаєм ягід.

Сад починається з саджанця

Купувати саджанці доцільніше, звичайно, восени: їх вибір багатшим, і є гарантія, що ви придбаєте якісні (а не пересушені) примірники. Що стосується посадки, то якщо для середньої смуги і південних районів Росії найкращий час осінь, то для Півночі та Сибіру більше підходить посадка агрусу навесні. Якщо у вас з’явилась нагода придбати хороші саджанці агрусу, а на дворі вже пізня осінь, не втрачайте цю можливість. Купуйте саджанці, і щоб вони не загинули, відразу прикопайте їх.

Виберіть сухе високе місце, щоб восени при пізніх дощах і особливо навесні при таненні снігу там не застоювалася вода.

Потім викопайте канавку глибиною 0.3-0.4 м. з похилими стінками і помістіть туди на деякій відстані один від одного саджанці, розміщуючи їх під кутом 30° до поверхні грунту. Коріння і штамбики саджанців до половини засипте землею, заповнюючи порожнечі між корінням. Грунт утрамбуйте і рясно полийте: таке ущільнення забезпечить хороший контакт коренів з вологою землею. Коли вдарять перші морози, що залишилися на поверхні саджанці, засипте землею повністю, до верхівок, і залиште так до весни.

Якщо ви вже вирішили, де буде посадка агрусу, заздалегідь очистіть майбутнє місце розташування саджанців від коренів бур’янів, які послаблюють рослину і знижують його врожайність. Аґрус – колючий чагарник, і коли в липні поросль розростеться, полоти його буде незручно. Для більш успішної боротьби з бур’янами рекомендується видаляти їх прямо від кореня.

Весняні клопоти

Визначати новоселів на постійне «місце проживання» в саду потрібно починати якомога раніше, поки нирки «не прокинулися». Пізніше приживлюваність саджанців значно погіршиться. Посадка агрусу навесні буде більш успішною, якщо місце вибрано:

  • на ділянці, добре захищеному від вітру;
  • на досить світлому місці;
  • на родючих суглинистих грунтах з хорошими дренажними властивостями.

Плануючи посадки, треба також враховувати, які культури росли на грядках раніше.

Не варто садити аґрус в тому місці, де раніше були кущі смородини.

Якщо для посадки кущів немає відповідного місця, вибір ділянки з піщаної, заболоченій або грунтом з високою кислотністю – далеко не кращий варіант. Але ще є час активно зайнятися поліпшенням родючості грунту на ділянці:

  1. Якщо земля заважка, удосконалювати її складу можна додаванням піску. Вносьте компост, гній або перегній з розрахунку 4 кг на 1 квадратний метр, а з осені не забудьте про мінеральні добрива з мікроелементами.
  2. Вапно поліпшить подзолистую грунт, якщо вносити її в кількості 500 г на 1 кв. м. Не економте для цієї землі перегній, гній і компост – вносьте до 10 кг на 1 кв. м. Розбавляйте цей склад золою – склянка на квадратний метр.
  3. Не помиляйтеся зовнішнім виглядом заболоченій грунту: жирної і темної, вона виглядає добре тільки зовні. Насправді в цій глинистої і кислому середовищі недостатньо кисню для саджанців, і їх коріння від вологи можуть загнити. Що ж робити, якщо на ділянці немає місця для агрусу? Значить, потрібно удобрити грунт як можна великою кількістю вапна і піску, перекопати, додати на 1 кв. м. – 2-3 відра перегною, і щорічно вносити в грунт до 100 г на 1 кв. м. суперфосфату.

Ями краще підготувати ще восени, дотримуючись такої схеми: 1-1,5 м. (відстань одного саджанця від іншого) х2м. (дистанція між рядами кущиків). Але якщо ви не подбали про ямах восени, їх можна викопати у весняний сезон за 10-15 днів до посадки. Саджанці перед посадкою потрібно уважно оглянути, підрізати сухі коріння, і злегка вкоротити наземну частину кущиків. Посадка агрусу проводиться в ями розміром 60 х 40 см. Садити кущики слід з нахилом 45° до поверхні грунту, що в подальшому дасть додаткові бічні корінці і пагони, і як результат, утворює широку основу чагарнику.

Коріння у кущиків ретельно укладаються в грунт і яма засипається верхнім шаром ґрунту, перемішаного з 1-2 відрами перегною. Близько посаджених кущів грунт ущільнюють, поливають, мульчують. Щоб тля не зайнялася знищенням листочків ягідних культур, і агрус добре прижився, молоді саджанці можна обробити тютюновим настоєм. Приготування настою: 300-400 г тютюнової пилу або махорки заливаються 5 літрами води (теплою) і один день настоюються. Процідити розчин через кілька шарів марлі і розвести до 10 л, Розчинити в ньому натерте (40 г) господарське мило, варити 30 хвилин. Готовим розчином пагони агрусу обприскують в середині травня.

Осінній марафон

Відмінний термін посадки агрусу – осінь, він включає кінець вересня – середина жовтня. Посадка агрусу восени дає чагарнику час взятися і утворити нові корінці до заморозків. Особливо добре приживаються саджанці в контейнерах, із закритою кореневою системою, їх продають у багатьох садових розплідниках. При переміщенні в землю кущиків, у них не пошкоджуються корені, не розвалюється земляний ком, отже, рослини не піддаються стресу, і спокійно приживаються на ділянці.

Коли будете садити кущик, переконайтеся в тому, що він посаджений на тому ж рівні, на якому зростав в пакеті або контейнері.

Початок вересня – саме час для внесення осінніх фосфорно-калійних добрив. Вони допоможуть втечам одревеснеть і визріти, щоб не вимерзнуть взимку. Для цього підійдуть комплексні осінні добрива, які вносяться з неглибокою перекопуванням і рясним поливом (50 л на кущик). Якщо ж підуть дощі, норму поливу після добрива слід скоротити наполовину. При наявності деревної золи, додайте її в грунт на додаток до добрив з розрахунку 0.5-1 стакан на кущ.

Ями під молоді рослини викопуються теж за пару тижнів до посадки, з розрахунком того, щоб земля встигла осісти. Саджанці розташовують вертикально або злегка нахиляють, заглиблюючи кореневу шийку на 5-6 см. Добре розправлені коріння рослин засипають грунтом. Аґрус, посадка і догляд за яким полягають у своєчасному розпушуванні грунту, прополюванні, підживлення органічними та мінеральними добривами, починає давати врожай, по закінченні, 3-4 років. На рослині необхідно робити вирізку зайвих пагонів.

На кущі аґрусу повинно залишатися не більше 10–12 плодоносних гілок.

У агрусу є один недолік: ягоди часто обсипаються. Для того щоб їх можна було зберегти, на кущ «одягають» кругле полотно поліетилену і опускають на землю. У результаті, під кущем буде підстилка, з якої можна збирати ягоди.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *