Компостна яма на дачі своїми руками: фото, відео

При використання компосту у вигляді добрива можна помітно поліпшити стан грунту, так, наприклад, глинистий грунт отримає велику розсипчастість, а піщаний буде довгий час утримувати в собі вологу. Крім своїх прямих призначень компост використовують для порівняння із землею канав і поглиблень.

Використання компосту здатно залучити мікроорганізмів в грунт, за рахунок яких відбувається перетворення побутових органічних відходів в живильний субстрат, а також поліпшення структури ґрунту і врожайності. Однак придбання компосту вимагає від власників земельних ділянок значних вкладень, тому з метою економії багато хто створюють компостні ями самостійно.

Пристрій компостної ями

Для забезпечення ефективного її функціонування, в ямі потрібно підтримувати необхідну вологість шляхом регулярного поливу, а також рихлість її вмісту. Універсальними і найбільш зручними розмірами є: ширина до 1,5 м, довжина близько 2 м, висота ями не більше 1,5 м. Поглиблюється яма у грунт на відстань до 40 см. Конструкція ями може бути різною, все залежить від цілей її створення і уподобань власника ділянки.

Перед будівництвом такої ями необхідно вибрати місце її розташування. Площадка повинна знаходитися далеко від джерел води, колодязів, свердловин, водойм або струмків. Необхідно дотримуватися відстань до 30 метрів. У разі якщо земельна ділянка розташована під ухилом, компостну яму не можна розташовувати вище колодязя. Оскільки нечисті стоки від ями можуть потрапляти у воду.

Компостну яму необхідно розташовувати далеко від своєї ділянки, щоб не псувати її зовнішній вигляд. Вона повинна бути вкрита від потрапляння прямого сонячного світла, так як в процесі сильного нагріву процес розкладання зупиняється.

Чим наповнити компостну яму

Основним матеріалом для створення компостної ями є органічні речовини, що розкладаються, та побутові відходи:

 • різні сирі овочі і залишки фруктів, ягоди, злаки,
 • суха трава, солома, бур’яни,
 • чай, кавові напої,
 • деревна стружка та інші відходи її обробітку,
 • гілки, зола, деревні коріння і кора,
 • різні вироби і предмети, виконані з паперу,
 • свіжий гній (до речі, з гною можна добувати біогаз в домашніх умовах, детальніше читайте у вищезгаданій статті),
 • залишки їжі, в тому випадку, якщо вони можуть перегнити в землі.

Не можна застосовувати для компостування наступні матеріали:

 • смердючі відходи, поліетилен, пластмасу, гумові або синтетичні вироби, залізні предмети,
 • залишки інфікованих або хворих рослин, а також рослини, оброблені хімічними препаратами,
 • кістки тварин і продукти їх життєдіяльності,
 • різних комах.

Сприяють розкладанню органічно дощові черв’яки і інші мікроорганізми, тому не слід накривати дно ями плівками або іншими непроникними і матеріалами, що не розкладаються.

Компостна яма споруджена своїми руками

Таку яму можна спорудити самостійно, при цьому пристрій і конструкція ями може бути абсолютно різною і залежати від уподобань господаря. Найбільш поширеними є ями двох видів – відкритого і закритого типу.

Відкритий тип компостної ями простий у створенні і не вимагає додаткового догляду. Для її створення необхідно вирити яму невеликої глибини, стіни обкласти шифером чи іншим твердим матеріалом. На дно виритої канави укласти бур’яни, рослини, сухе листя або траву і зверху засипати побутові та органічні дачні відходи.

Для запобігання запаху і появи мух, накривається яма брезентом або настилом з трави.

Яма закритого типу має більш складну конструкцію і вимагає для свого створення спеціальних навичок. Перед її спорудженням необхідно вирівняти майданчик і зняти 20 см верхнього шару грунту. Викопується неглибока яма, по периметру якої споруджується каркас з дерева. Для забезпечення загальної надійності каркас можна спорудити на стрічковий або стовпчастий фундамент.

Побудована конструкція обшивається дошками, цеглою або брусом, покритим спеціальними складами, що запобігають гниття деревини, і накривається кришкою.

Відео-Урок: Компостна яма своїми руками

Полив компостної ями

Для ефективного функціонування і ствоення компостного добрива в ямі важливо підтримувати певний рівень вологості. Для цих цілей необхідно здійснювати регулярний полив теплою водою, а також накривати компост шаром землі. Після поливу також слід накривати яму спеціальною плівкою, що створює парниковий ефект. Правильний полив сприятиме прискоренню процесів гниття органічних речовин.

Полив компостної ями із застосуванням спеціалізованих добавок, що прискорюють утворення компостного добрива, дозволяють скоротити термін перегнивання органіки. Таку добавку можна приготувати і самостійно, розмішавши склянку цукрового піску в літрі теплої води з додаванням невеликої кількості сухих дріжджів. Такий склад прискорить утворення гною в кілька разів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *