Полуниця – хвороби та шкідники

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото

Поширені шкідники суниці, та методи боротьби з ними

Існує величезна кількість комах, які пошкоджують кущі та ягоди полуниці. Найбільше неприємностей з них приносить суничний прозорий кліщ. Він поїдає молоді листочки.

Профілактику від комах проводять в період вегетації до початку цвітіння та після збору останнього врожаю, але не пізніше середини серпня.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Сунична нематода

Сунична нематода – є видом пошкодження шкідником. На початку весни молоді листки суниці виростають скрученими, живці мають укорочену і деформовану форму. Рослина має тендітну і ламкий структуру. Ягоди також формуються неправильно. Шкідником в цьому випадку виступає нематода, має мікроскопічні розміри, яка знаходиться на поверхні рослини.

Як боротися.

Для посадки необхідно використовувати здорову і неушкоджену розсаду. Уражені рослини слід обережно витягти разом з корінням із землі й спалити. Особливо цінні сорти суниці перед посадкою змочують у гарячій воді (46°С) протягом 10 хв, а потім охолоджують у холодній воді 10-15 хв.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Малиново-суничний довгоносик.

Малиново-суничний довгоносик.

Сірувато-чорне комаха, довжина якого становить 2-3 мм. Він зимує під грудочками грунту і опалим листям. По весні, коли поновлюється ріст кущів, а температура повітря становить більше 13° С, цей жук виходить з місць зимівлі і живиться суничними листками, вигризаючи дрібні наскрізні діри. Коли зав’язуються бутони, самки довгоносика відкладають в них по одному яйцю. Одна самка може відкласти від 50 до 100 яєць. Личинки мають білий колір, вони є безногими, напівзігнутими, з жовтими голівками. Ці личинки пошкоджують листя і бутони, підгризаючи їх. До кінця збору ягід на світ з’являються молоді жуки, вони харчуються залишками плодів і листям, а потім йдуть на зимівлю.

Як боротися.

Коли бутони висуваються і відокремлюється (не пізніше, ніж за 5-6 дн. до початку цвітіння рослини, і відразу після збору плодів) суницю обприскують 0,3%-ною емульсією карбофосу 50%-ного у співвідношенні 30 г на 10 л води. Обприскують одним із препаратів: децис, іскра або конфідор. Рослинні залишки знищують, міжряддя розпушують.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Крапивно-листовий довгоносик

Крапивно-листовий довгоносик.

Комаха яскраво-зеленого кольору з широким, але коротким хоботком, довжина його становить 12 мм. Воно об’їдає листя суниці з країв фігурно або ж рівними ділянками. Коли з’являються бутони, цей вид довгоносиків окукливается. Личинки білого кольору, вигнуті, зморшкуваті, з темною голівкою, під час зимівлі знаходяться в ґрунті. До середини літа вони починають пошкоджувати коріння кущів суниці.

Як боротися.

Культуру вирощують на одному місці не більше чотирьох років. Грунт розпушують в період бутонізації та після збору плодів. Перед цвітінням суницю обробляють емульсією карбофосу 50%-ного з розрахунку 25-30 г на 10 л води. Обприскують одним із препаратів: децис, іскра або конфідор.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Суничний кліщ

Суничний кліщ.

Один з найнебезпечніших шкідників садової суниці. Це комаха має видовжено-овальну форму тіла, білого кольору, з часом набуває жовтого забарвлення, його довжина становить 0,2 мм. Кліщ пошкоджує листя рослини. У період зимівлі самки живуть біля основи черешків листків. Навесні, коли листя починає рости, а температура повітря піднімається вище 13°С, вони відкладають яйця в листочки, які ще не розгорнулися, і висмоктують з них клітинний сік. Листя стають маслянистими і зморшкуватими, ягоди дуже дрібні. Сильно уражені суничні кущі неминуче гинуть. Чисельність суничних кліщів збільшується до початку літа і досягає максимуму до серпня. Ці шкідники розселяються по всій плантації. Дають 4-5 поколінь.

Як боротися.

Посадковий матеріал обов’язково повинен бути незараженим. Перед посадкою рослини знешкоджують, прогріваючи їх у гарячій воді (45° С) протягом 10-15 хвилин. Після цієї процедури кущі суниці промивають у холодній воді, а потім просушують в темному приміщенні.

Заражені кущі на початку весни, після появи зелених листочків, слід обробити спеціальним препаратом «Сірка колоїдна» з розрахунку 50-60 г на 10 літрів води, витрачаючи 1-2 літра отриманого розчину на 10 кв. м (обробка здійснюється при температурі повітря не нижче 10 ° С). Друга обробка проводиться за десять днів до цвітіння суниці. Використовується препарат «Неорон» (5 мл речовини розводять в 5 літрах води), з витратою літра розчину на 10 кв. м. У разі сильного зараження суничної плантації кліщем, відразу після збору плодів листя потрібно скосити і видалити з ділянки. Грунт слід рясно полити і внести мінеральну підгодівлю. При температурі навколишнього середовища понад 13° С рослину необхідно обприскати колоїдної сіркою або смачивающимся порошком сірки (75-100 г на 10 л води) або ж препаратом «Карбафос» з розрахунку 60 г на 10 літрів води.

Самим ефективним і екологічно чистим засобом боротьби з цим шкідником вважається заселення суничної плантації хижим кліщем, знищує небезпечних кліщів.

Народні способи боротьби з шкідниками. Перед цвітінням суницю обробляють настоєм мезги часнику або цибульного лушпиння. Цей засіб може використовуватися в якості профілактики або ж для відлякування суничного кліща, але не для їх знищення. При незначному зараженні садової суниці на плантації, пошкоджені рослини слід видалити і спалити.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Багатоніжка на полуниці

Равлики, слимаки, руді мурашки та багатоніжки.

Ці шкідники кущів суниці, сильно ушкоджують плоди рослини. Вони люблять сирі, затінені місця з перегнойними ґрунтами.

Як боротися.

Сунична плантація до початку цвітіння та після збирання плодів обробляється метальдегидом з розрахунку 3-4 г засобу на кв. м., для зменшення кількості равликів і слимаків. Для боротьби з мурахами його слід розсипати в місця скупчень цих комах. Буде ефективною в цьому випадку суміш склянки рослинного масла і 0,5 літра столового оцту, а також розчин оцтової есенції з розрахунку 1 ст. на 10 літрів води, яким обробляється грунт з колоніями мурах.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Павутинний кліщ

Павутинний кліщ.

Симптоми схожі на результати діяльності вище згаданих шкідників, проте при сильному ураженні листя суниці опутываются павутиною, вони швидко жовтіють і засихають.

Як боротися.

Найбільш ефективним методом є обприскування суничних кущів карбофосом з розрахунку 3 ст.л. речовини на 10 літрів води. Розчин повинен мати температуру не менше 30°С.

Обприскувати слід відразу ж після останнього збору плодів. Рослини поливають розчином з лійки методом дощування по всій плантації. Після поливу потрібно щільно закрити всю плантацію плівкою на три години. Такі засоби боротьби також впораються з суничним жуком, довгоносиком, білокрилками та іншими шкідниками.

Якщо рослини садової суниці були сильно пошкоджені прозорим кліщем (більше 80%), то їх після останнього збору ягід та обробки розчином карбофосу необхідно в обов’язковому порядку скосити. Зробити це потрібно не пізніше 10-го серпня, щоб кущі встигли сформувати гарну крону листя до зими. Тільки так полуниця зможе благополучно перезимувати.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Фузаріозне в’янення

Поширені хвороби полуниці, та методи боротьби з ними

В’янення

Фузаріозне в’янення. Першими ознаками є некрози по краях листя рослини і слабке подвядания пошкоджених частин аркуша. Листя і черешки поступово буріють, після чого відмирають. Розетка розвалюється, а уражені кущі опускаються до землі, як би «сідають». Рослина гине через півтора місяці.

Фитофторозне в’янення. Почервоніння осьового циліндра. Може протікати швидкоплинно і хронічно. При хронічній формі по весні хворі кущі спізнюються в розвитку, листя мають чашоподібну форму і сіруватий відтінок. Старі листки швидко в’януть і сохнуть, плодоношення істотно знижується або зовсім припиняється. Найчастіше загибель настає через кілька років з моменту зараження. При швидкоплинної формі по весні раптово починає в’янути вся рослина або ж його нижні листки, а в деяких випадках тільки квітконоси. При цьому поступово відмирають мичкувате коріння. Центральний циліндр кореня рослини починає червоніти, це виразно помітно, якщо його розрізати повздовж.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Фитофторозне в’янення

Фитофторозна шкіряста гниль, плодів, коренів і кореневої шийки. Найчастіше спочатку починають в’янути нижні листки, верхньою стороною вони повертаються вниз, а потім лягають. У підстави квітконосів, черешків і на кореневій шийці виникають окільцьовані плями бурого кольору. Старі листки стають дуже жорсткими, їх краю закручені вниз, а на жилках проявляються некрози. У хворих рослин – на коротких батогах, листя розеток мають деформовану форму. У деяких випадках квітка темніє в середині, уражаються також зав’язі і ягоди. На розрізі плодів можна побачити потемніння, яке йде від плодоніжки.

Вертицилезне в’янення. На легкому піщаному ґрунті рослини гинуть за 3-4 дні. На супіщаних і суглинкових грунтах хвороба часто протікає не так швидко. У разі хронічної форми листя запізнюються в зростанні, а їх кількість зменшується.

До завершення вегетації черешки набувають червоний колір, рослини стають карликовими і плоскими. Спершу гинуть нижні, більш старі листя, а потім і весь кущ.

Що робити у випадку в’янення:

Насамперед, необхідно дотримуватися агротехніку. Суницю тримають на одному місці не більше чотирьох років. Повертати на колишнє місце рослину можна не раніше, ніж через шість років. При закладанні грядки потрібно стежити за тим, щоб посадковий матеріал не був зараженим і пошкодженим. Перед посадкою необхідно вмочити коріння рослин розчини в біологічних препаратів: гумату До (в концентрації 15 г/л) і агата 25к (у концентрації 7 г/л). Пошкоджені рослини видаляють і знищують. Якщо Вам або Вашим сусідам довелося зіткнутися з хворобами в’янення садової суниці, то варто перейти на більш стійкі сорти.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Бура плямистість

Плямистості

Бура плямистість. Чашолистки і листя вкриті плямами темно-пурпурного відтінку, які можуть зливатися. Поступово на плямах з верхньої сторони листа виникають легко помітні неозброєним оком чорні блискучі подушечки, в яких є спори гриба. Досить сильно уражені листки стають пурпуровими і швидко відмирають.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Біла плямистість листя

Біла плямистість листя. На листках виникають бурі або пурпурові точкові плями, розростаються і біліють по центру. Найчастіше побелевший центр випадає, що характерно тільки для цієї хвороби. Зазвичай плями на листках не зливаються. На черешках, вусах і квітконосах плями вдавлені, темно-коричневі, при дуже сильному ураженні квітконоси можуть засихати.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Коричнева, або кутаста плямистість

Коричнева, або кутаста плямистість. Найчастіше небезпека цього захворювання недооцінюється. Особливий шкоди вона може завдати садової суниці, виростає на півдні Росії: з середини липня листя в масовому порядку починають відмирати. У другій половині літа формуються квіткові бруньки, а це значить, що на хороший урожай наступного року розраховувати не варто. На листках (найчастіше старих) з’являються коричневі плями невизначеною або округлої форми з темною облямівкою і світлим центром. Поступово плями розростаються, а листя висихають. Зазвичай плями розташовуються по краю листової пластинки або уздовж середньої жилки листа.

Які заходи слід вжити при пятнистостях:

На початку весни, як тільки розтане сніг, потрібно очистити грядки від старих листків. До початку періоду вегетації слід обприскати кущі суниці 3-4%-ною бордоською рідиною. Або ж у період вегетації, як тільки листя почнуть відростати, перед початком цвітіння і відразу ж після збору плодів потрібно обприскувати рослини 1%-ною бордоською рідиною.

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Борошниста роса

Борошниста роса

Шкода, що приносить дане захворювання, залежить від того, коли саме заразилося рослина. Якщо плоди вже зібрані, захворювання можна контролювати за допомогою фунгіцидів. А якщо ягоди знаходяться на стадії розвитку і дозрівання, може загинути не тільки весь урожай, але і сама рослина. Борошниста роса здатна вражати всі надземні частини суничного куща. Уражені листки скручуються човником, купуючи фіолетовий відтінок або борошнистий наліт. При розвитку цього захворювання під час цвітіння нормального запилення не відбувається, тому плоди формуються потворні, вони покриваються нальотом, мають грибний запах і присмак.

Як боротися з борошняною росою:

Перед періодом цвітіння і відразу після збору ягід необхідно обприскати плантацію мильно-мідної емульсією з таким розрахунком: 20 г ме6дного купоросу і мила на 10 літрів води, потім азоценом (20 г на 10 літрів води) і топазом (5 г на 10 літрів води).

Полуниця - хвороби та шкідники. Фото
Сіра гниль

Сіра гниль

У сприятливі для розвитку сірої гнилі роки з частими опадами це захворювання може знищити до 90% плодів! На плодах виникають швидкозростаючі неразмягченные плями світло-коричневого кольору з пухнастим нальотом. Уражені ягоди сохнуть і муміфікуються. На листках з’являються великі розпливчасті плями темно-сірого або бурого кольору, в деяких випадках також з нальотом. Зав’язі і плодоніжки окольцовываются мокнучими плямами бурого кольору і сохнуть.

Як боротися з сірою гниллю:

Дотримуйтесь сівозміну, не допускайте росту бур’янів. Необхідно своєчасно прибирати зрілі плоди, знищувати уражені частини рослин. Коли плоди починають достигати, потрібно мульчувати грунт хвоєю сосни або чистою різаною соломою. Грибні захворювання можна запобігти. До початку періоду вегетації потрібно обприскати суничні посадки 3-4%-ною бордоською рідиною, а відразу після збору ягід – азоценом з розрахунку 20 г на 10 літрів води. Щоб зменшити поширення всіх різновидів грибних плямистостей, слід скосити листя після збору останніх плодів

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *