Шкідники томатів: опис і способи боротьби

Шкідники томатів: опис і способи боротьби

Томати піддаються нападу комах-шкідників весь вегетаційний період. Не дивлячись на те, що листя і стебла томатів для багатьох комах отруйні, знаходяться ті, яким це не заважає.Найбільш поширені шкідники томатів: капустянка, дротянки, колорадський жук, білокрилка, совка. Про них більш докладно.

Колорадський жук

Колорадський жукКолорадський жук — жовтого кольору з чорними смужками на надкрилах, тіло овальне, опукле, довжина 7-12 мм, ширина 4,5-8 см. Пошкоджує листя рослини, об’їдаючи частково або повністю листову пластинку. Відкладає до 70 яєць на нижній стороні листа, розвивається в одному поколінні. У колорадського жука кілька стадій розвитку: спочатку личинка темно-сірого кольору, потім вона стає червоною, червоно-помаранчевого і помаранчево-жовтуватою.

Заляльковуються личинки в землі на глибині 10 см. Молоде покоління з’являється через 2-3 тижні. Деякий час живляться, перш ніж піти на зимівлю. Зимують, як правило в сухих і рихлих грунтах на глибині 20-30 см. Навесні, коли температура досягне 14-15 градусів, виповзають на поверхню і приступають до харчування. Спочатку бур’яни родини пасльонових, потім переходять на зійшла картопля і на висаджені в грунт томати. Пошкоджують листя і молоді стебла.

Якщо жуків і личинок трохи, то боротьба з ними полягає в ручному зборі. Збирають шкідників в баночку з гасом.

При великому ураженні посадок можна використовувати препарати: «Командор», «Сонет», «Іскра ДЕ», згідно інструкції. Розчинами препаратів обприскувати помідори під час відкладання яєць, появи личинок і жуків.

Капустянка

КапустянкаВелика комаха комаха бурого кольору, в довжину 50 мм., має короткі подкрылья і копальні лапки. Капустянка поширена повсюдно, шкодять рослинам доросле комаха і личинки. Прокладаючи ходи близько до поверхні грунту, вони перегризають корені і навіть стебла рослин. Капустянка селиться на сирих, добре вгноєних місцях ділянки, але якщо з нею не боротися, розповзеться по всьому саду-городу. Раз в три тижні капустянка відкладає 250-300 штук яєць у гніздах на глибині 15 см. Через 20 днів молоді шкідники вилуплюються. Їх гнізда можна виявити за зовнішнім виглядом рослин. Якщо поруч з послабленим, накренившимся рослиною видно підземний хід, там оселилася капустянка.

З капустянками можна боротися кількома способами: наприклад, за допомогою пасток, з весни і до глибокої осені. На шматки фанери або дошки накладають гній і розміщують їх на території ділянки. Раз в 2-3 тижні купки спалюють і ставлять нові.

Чи можна зробити пастки з допомогою гострого перцю: 200 грам гострого перцю дрібно порізати, залити 10 літрами гарячої води, настояти 3-4 години, процідити, додати 10 ложок меду. Відрізати дно у пластикової пляшки, закопати її в землю врівень з поверхнею ґрунту і налити в неї настій на половину. Запах приверне шкідників, вони залізуть у пляшку, але вибратися вже не зуміють.

Можна також використовувати готову приманку «Медветокс». Це сучасний препарат у вигляді гранул. Гранули засипають в борозенки глибиною 3-4 див., присипають землею і поливають водою. Гранули діють більше 3 тижнів. Капустянка гине через кілька годин, після того, як з’їла приманку.

Для відлякування капустянки можна використовувати гас, нашатирний спирт, оцет. Розкладати в міжряддях змочені ними клапті. Чи можна вливати в норки настій перцю (150 грам гострого перцю на 10 літрів води) або розчин столового оцту (2-3 склянки оцту на 10 літрів води). Вливати по 0,5 літра в кожну нірку.

Білокрилка

Білокрилка

Білокрилка маленька комаха до 1,5 мм у довжину, з біло-борошнистими крилами і жовтуватим тілом. Личинки блідо-зеленого кольору, овальні, плоскі. Ці шкідники родом з тропіків, люблять тепло і вологість, тому шкодять в основному в теплиці. Яйця білокрилки відкладають на нижній стороні листа, що вилупилися комахи відразу присмоктуються до листка і живляться їм, чим дуже шкодить рослині.

Розмножується білокрилка дуже швидко, на одній рослині може одночасно перебувати кілька поколінь. Ці шкідники не тільки висмоктують соки рослин, але і виділяють липку солодкувату масу, яка є живильним середовищем для грибів. Білокрилки також переносять збудників вірусних інфекцій.

Для боротьби з білокрилками можна використовувати препарати: «Командор», «Іскра-М».

Дротянки

Дротянки

Дротянки — це личинки жуків-коваликів, завдовжки до 20 мм, щільні, жовтого кольору. Пошкоджують кореневу систему і проникають всередину стебла помідорів.

Боротьба з дротяниками проводиться за допомогою приманки. Шматочки сирої картоплі нанизати на шматки дроту або палички довжиною близько 30 см. і закопати в грядку на глибину 20 див. Кінці паличок повинні стирчати із землі. Через 2-3 тижні палички разом з приманкою витягнути, вони всі будуть пронизані личинками, і спалити. Якщо шкідників занадто багато, встановити нові приманки.

Для боротьби з цими шкідниками добре підходить препарат «Базудин». Його необхідно змішати з піском або тирсою і прикопати в грунт поруч з томатами.

Підгризаючі совки

Підгризаючі совки

Одними з шкідників томатів є підгризаючі совки. Існує кілька видів цього шкідника: совка-іпсилон, пшенична, озима, восклицательная, дика (південна) совка. Найбільш поширена озима совка. Метелик совки має коричнево-сірими або жовтуватими передніми крилами. Гусениці великі, до 4 см в довжину, зеленого, сірого або жовтуватого кольору. Самки совок відкладають яйця і на культурних рослинах і бур’янах. Вилуплюються гусениці живляться листям, коли підростуть починають гризти стебла і плоди. Проїдають хід в плоді, залазять і виїдають його зсередини. Потім перебираються на інший плід.

В якості профілактики необхідно проводити глибоку перекопування ґрунту навесні і восени, ретельно вибираючи бур’яни, особливо квітучі. Не забувати про сівозміні.

Боротьба з шкідниками полягає у знищенні кладок яєць і гусениць. Можна провести обприскування томатів настоєм квітучої полину. Настій готується так: 300 грам дрібно нарізаною полину заливають відром гарячої води, додають 2 столові ложки мила і 1 склянку деревної золи. Цим настоєм слід обприскати рослини помідор, і землю на грядках.

Також можна при появі гусениць обприскати томати препаратом «Карате Зеон», препаратом МКС, згідно інструкції. Обробку проводити у вечірній час.

Від гусениць, що знаходяться в землі, можна застосувати препарат «Базудин», його потрібно вносити у борозни при висадці розсади.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *