Вирощування баклажанів у відкритому грунті

Вирощування баклажанів у відкритому грунті

Вирощування баклажанів у відкритому грунті можливо тільки на місці, що добре прогрівається, добре освітлюваних і захищених від холодних вітрів ділянках. Якщо на ділянці немає природного захисту від вітру, то її слід створити. Гарним захистом від вітру стануть посадки гороху, бобів, кукурудзи.

Рослини висівають стрічками, між ними створюється сприятливий мікроклімат для вирощування баклажанів. Баклажани не можна висаджувати після пасльонових (картоплі, перцю, томатів), так як у них однакові хвороби і шкідники.

Грунт для баклажанів повинен бути легким, пухким, але при цьому добре утримувати вологу.

  • Якщо грунт на ділянці суглинистий, то потрібно додати по 1 відру перепрілого гною, старої тирси і 2 відра торфу на 1 кв. метр.
  • Якщо грунт глинистий, то додати по 2 відра торфу і тирси, по 1 відру перепрілого гною і грубозернистого піску на 1 кв. метр.
  • Якщо грунт торф’яний, то слід додати по 1 відру перегною і дернової землі на 1 кв. метр.
  • Якщо на ділянці грунт піщаний, то додати по 2 відра перегною, глинистого ґрунту і торфу.

При підготовці грядок слід додати добрива: 1 ст. ложку суперфосфату, 1 ст. ложку сірчанокислого калію, 1 ч. ложку сечовини і 1 склянку золи.

Баклажани люблять органічні добрива, але свіжий гній можна вносити тільки восени. Якщо грядки під баклажани готуються навесні, то треба вносити перепрілий гній або компост, так як занадто великий вміст азоту в ґрунті викличе посилений ріст листкової маси, на шкоду цвітінню і утворення плодів.

Краще готувати грядки з осені. Необхідна глибока перекопка грунту з обов’язковим видаленням коренів багаторічних бур’янів. Навесні, коли грунт прогріється, його знову перекопують, вносять добрива, перемішують і розрівнюють граблями. До висадки баклажанів на грядки, грунт слід розпушувати після кожного дощу і видаляти бур’яни.

Грядки для баклажанів роблять високі, 25-30 см. заввишки.

Перед висадкою грядки можна пролити розчином «Гумату натрію» (1 ст. ложка на 10 літрів води) або розчином добрива «Ефектон» (2 ст. ложки на 10 літрів води). Витрата розчину — 3-4 літра на 1 кв. метр. Це допоможе розсаді швидше акліматизуватися і рушити в ріст.

Висадка баклажанів в середній смузі, проводиться після 5-10 червня, після того, як мине загроза заморозків, середньодобова температура буде +12 +15 градусів, а грунт прогріється до +16 +18 градусів. Якщо є можливість встановити тимчасові укриття, то висаджувати розсаду баклажанів можна в третій декаді травня. Баклажани бояться різких похолодань, тому перший час варто забезпечити укриття рослин на ніч плівкою або покривним матеріалом. Практика показує, що залишення укривного матеріалу на весь сезон, значно збільшує урожай.

Схема висадки.
Баклажани висаджують стрічковим способом, 55-60 см між рядами і 40-45 см між рослинами в ряду. Можна висадити баклажани в шаховому порядку — це полегшить догляд за рослинами.

Техніка посадки баклажанів така ж, як і у перців. Робляться лунки, проливаються водою або рожевим розчином марганцю і в них висаджується, добре пролита напередодні, розсада. Земля навколо рослин ущільнюється і мульчується торфом.

Полив.
Протягом 2 тижнів баклажани приживаються, а тому погано ростуть. У цей час треба обмежити поливи і частіше рихлити верхній шар грунту, щоб забезпечити доступ повітря до коріння.

Полив баклажанів повинен бути рясним і регулярним. Поливати можна тільки теплою, прогрітій на сонці або підігрітою водою. Поливати під корінь, намагаючись не потрапляти на листя. На наступний день після поливу, провести розпушування, щоб уникнути утворення кірки на ґрунті.

Підживлення.
При вирощуванні баклажана у відкритому грунті, проводиться 3 підгодівлі.

  • Першу підгодівлю проводять через 15-20 днів після висадки розсади в грунт. Можна підгодувати розчином гною (1 літр рідини на 10 літрів води), розчином пташиного посліду (1 літр готового настою на 20 літрів води) з додаванням склянки золи, витрата 4-5 літрів на 1 кв метр або будь-яким комплексним добривом, по інструкції.
  • Другу підгодівлю роблять через 15-20 днів після першої. На 1 відро води взяти 80 грам суперфосфату, 30 г сечовини і 30 грамів калійної солі.
  • Третю підгодівлю проводять на початку плодоношення. На 10 літрів води взяти по 60-80 грам суперфосфату і сечовини, 20-30 хлористого калію. Витрата — 10 літрів на 4-5 кв. метрів. Після кожної підгодівлі провести полив чистою, теплою водою, щоб уникнути опіків рослини.

Щоб стимулювати зростання баклажанів на початку вегетації, можна провести позакореневе підживлення мінеральними добривами, через 12-14 днів після висадки.

Формування.
У відкритому грунті, як правило, вирощують ранні сорти і гібриди баклажанів. Вони практично не потребують формування. Після появи на рослині перших бічних пагонів, залишають 2-3 найміцніших, інші видаляють. На основному стеблі, до першої розвилки, видаляють пагони і листя. Вище розвилки вирізають ті пагони, на яких не сформувалися плоди. Також видаляють всі хворі, слабкі пагони, пожовкле листя і деформовані плоди. В кінці сезону прищиплюють верхівки стебел, залишаючи 5-8 дрібних зав’язей, які встигнуть вирости до заморозків. Всі з’являються в цей період квітки, видаляють.

Прибирання.
Збирають плоди, що досягли технічної стиглості. Плоди зрізати секатором або ножем разом з плодоніжкою, намагаючись не пошкодити стебла рослин. Всі плоди необхідно збирати до настання заморозків. Зібрані плоди баклажанів можна зберігати в прохолодному, сухому місці протягом 30 днів.

Хвороби та шкідники.
Найпоширеніші хвороби баклажанів: тютюнова мозаїка і фітофтора. Шкідники: колорадський жук, попелиця, павутинний кліщ, білокрилка. Інформацію про ці хвороби та шкідників, а також способи боротьби з ними можна знайти в розділі «Шкідники та хвороби».

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *