Тепла грядка для огірків навесні самостійно

Подовгастий овоч з приємним свіжим смаком можна їсти практично з грядки, різати в салат або пускати в засолювання. Огірки вирощуються повсюдно, але їх врожайність різниться. Між тим отримати високий врожай огірків можна кожного року, якщо вирощувати їх на теплих грядках.

Огірки погано реагують на температуру ґрунту менше +15 і не йдуть у ріст. На більшій частині територій країни прийнятні умови для цієї овочевої культури створюються не раніше червня, тобто для посадки огірків доводиться чекати літа. Щоб розпочати вирощування по весні, доводиться влаштовувати парник. Для врожаю «весняних» огірків є спосіб простіший – тепла грядка.

Як зробити теплу грядку


Найкращий час року для її створення – середина осені. В крайньому випадку прийматися за її побудову слід ранньої навесні, коли зійде сніг і земля трохи підсохне.

Вибравши ділянку городу під теплу грядку – її слід витягнути зі сходу на захід для кращої освітленості – виривається траншея на глибину, що дорівнює подвійній висоті штикової лопати (близько 500-600 мм). Ширина траншеї – метр або 1,2 м. Довжина викопаної траншеї може бути різною, вона залежить від передбачуваної кількості огіркових батогів і наявності вільного, добре освітлюваного сонячними променями місця на ділянці.

У підготовлену траншею укладаються дерев’яні гілки – поперек її каналу. Можна використовувати напилені стовбури старих вишень, груш та яблунь, коріння та інші деревні відходи. Ідеальний варіант – свіжі поліна 600-700 мм довжини, вони послужать не менше 10 років цілям створення теплої грядки. Вільні ділянки з боків траншеї заповнюються дрібними гілками, трісками і тирсою. Дерновина, знята в процесі риття, укладається поверх деревного наповнювача – необхідно перевернути її корінням бур’янистих трав вгору. Потім дерновий шар притоптується.

Для збереження форми грядки на довгий термін по її периметру встановлюється коробка з дощок. Її варто розташовувати з п’ятиградусним ухилом на південь, що дозволить збільшити прогрів ґрунтових шарів під сонячними променями.

У «коробчатому» варіанті теплою грядки на дерновий шар відсипається суха осіння листя, зверху закладається 100 мм шар землі, змішаної в пропорції 1:1 з компостом. Через два роки шар опалого листя повністю перепріє і стане перегноєм. Для його заповнення потрібно кожну весну закладати в грядку нову порцію опалого листя.

Навіщо в грядці потрібні дрова? Вони, власне, і роблять її теплою – гниють і виділяють метан, забезпечуючи мікроорганізми, які живуть у ґрунті, ідеальним середовищем існування. Вони перетворюють метан у вуглекислий газ і воду, які поглинаються коренями овочевих культур, висаджених на теплій грядці.

У ситуації, коли влаштувати повноцінну теплу грядку з осені не вдалося, а вирощувати огірки на ній хочеться, можна створити її по весні без риття траншеї – так сказати, у спрощеному форматі. Поверх вибраної ділянки городу або в установлену на ньому дощану коробку укладається опале листя упереміш з іншим рослинним сміттям на 300-400 мм у висоту і притоптується. Потім зверху насипається 100 мм шар ґрунту і грядка готова.

Весняні овочі на теплій грядці

Редиска, кріп і салат висаджуються на теплу грядку в перший тиждень квітня – під поліетиленову плівку. Через два тижні їх посадку можна повторити. Насіння огірків садять на теплу грядку після 20-го квітня, грядка залишається закритою плівкою. Зручно засіяти ними краю грядки, а в центрі посадити необхідні овочеві культури на розсаду.

В кінці квітня – початку травня температура повітря вночі нерідко падає до мінусових значень, але розвиток рослин на теплій грядці не припиняється. Важливо лише не дозволяти молодим паросткам стикатися з плівкою парника. Поливати грядку до настання травня не потрібно, в ній достатньо вологи після сніготанення. Пересадивши розсаду овочів в кінці травня на відведені для них грядки, звільнений простір засівається насінням огірків.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *