Вирощування редиски в домашніх умовах

Вирощування редиски в домашніх умовах

Якщо у Вас немає дачної чи присадибної ділянки, але тяга до рослин велика, можна організувати міні-городи на підвіконні чи балконі. Але вирощування городніх культур в кімнатних умовах має свої особливості. Розглянемо їх на прикладі редиски.

Деякі городники не завжди можуть виростити редис на грядках, а між тим в лоджії ця культура росте чудово, треба тільки знати деякі її особливості.

Насамперед, слід використовувати сорти, які не стрілку. До них відносяться Новиред, Спека, Французький сніданок, 18 днів.

У лоджії редис сіють найпершим. Ящик краще взяти квадратний 60×60 см.

Для редиски готують наступну грунтову суміш: 1 частина дернової землі і 1 частина торфу. На відро суміші додають 1 столову ложку нітрофоски або нітроамофоски.

Ящики заповнюють грунтовою сумішшю, роблять борозенки глибиною 1,5-2 см на відстані 12 см, поливають їх гарячою водою і в ще теплу вологу грунт сіють великі насіння редиски.

Посів проводять 12-15 квітня в домашніх умовах, а потім, через 3-5 днів, коли з’являться сходи, ящики виносять на лоджію.

Якщо посіви в борозенці загущені, їх треба прорідити, залишаючи 3 см між рослинами. Поливають редис помірно. Поки сходи молоді, їх можна розпушити і трохи підгорнути.

Редис холодостійка і світлолюбна рослина. Але квітневі посіви краще закривати плівкою, яку в теплі дні потрібно відкривати. Грунт весь час повинна бути помірно вологої. Намагайтеся не перезволожувати і не пересушувати її.

Коренеплоди треба прибирати в міру достигання, інакше при переростанні вони тріскаються.

У лоджії можна вирощувати 2-3 врожаю редиски.

Другий посів 25 квітня, останній 10 травня. У більш пізні терміни редис на лоджії виростити складніше із-за високої температури повітря і довгого світлового дня, так як ця культура короткого світлового дня і для визрівання їй потрібно 12 світлових годин.

Якщо все ж хочеться посіяти ще, треба зробити з чорної м’якої тканини ковпак у вигляді абажура і закривати їм рослини ввечері, в 17-18 годин, і відкривати вранці. Таким чином, скоротиться світловий день, і редис дасть хороші коренеплоди.

Редис дуже вологолюбна і світлолюбна рослина. Він цілком холодостійкий, її насіння починає проростати при температурі +2-3С, а паростки виносять заморозки до 2-3С. Дорослі рослини витримують короткочасні похолодання до 46 градусів морозу. Але оптимальна температура для редиски 16-18С.

Можна сіяти Редис вже в середині квітня, як тільки з’явиться можливість працювати в городі. Найкраще висівати насіння рядами на глибину 1 – 2 см. Сіяти глибше небезпечно – коренеплід може не прорости. Оптимальна відстань між рядами 8 – 10 див. На 10 кв. м необхідно приблизно 15 г насіння. Маса 1000 штук насінин дорівнює 7 – 10 гр. Схожість зберігається 5 – 6 років.

Щоб насіння добре зійшло, їх треба сіяти в попередньо пролиту грунт. Коли у пророслих сходів з’явиться перший аркуш, їх можна прорідити, залишаючи відстань між рослинами 23 див. Але досвід показує, що краще відразу сіяти по одній насінині, оскільки проріджування трохи пошкоджує коріння основного рослини, воно гірше росте і може утворювати стрілки.

В принципі редис не вимогливий до грунту, але особливо добре росте на рихлому, багатим органічними речовинами землі з нейтральною і слабокислою реакцією. Не придатні для вирощування цього коренеплоду важкі холодні і бідні легкі супіщані грунту, якщо в них не додати перегній з розрахунку 2030 кг на 10 кв. м.

Ніколи не вносьте в грунт свіжий гній, інакше редиска виявиться полою усередині. Підгодовувати її потрібно тільки перепрілої органікою. При нестачі азоту рослина погано утворює бадилля і коренеплід, а його листя забарвлюється в жовтий колір. Вирішити цю проблему допоможуть комплексні добрива з підвищеним вмістом азоту. Якщо не вистачає калію, листя виглядають нормально, але коренеплід не зав’язується. В цьому випадку потрібно додати калійні добрива.

На кислих грунтах редис вражає килу. Це вірусне захворювання, при якому на корінцях з’являються нарости. Такі плоди краще знищити, і на цьому місці найближчим часом садити редис більше не варто. В кінці травня на початку червня рослини можуть пошкодити хрестоцвіті блішки або капустяна муха. На коренеплоді з’являються «виразки». Уникнути цього зазвичай допомагає запилення листя тютюновим пилом або золою.

Подальший догляд самий елементарний полив, прополка, розпушування. У посушливу погоду поливати редис краще два рази в день вранці і ввечері, тоді він виросте соковитим і щільним. Коли вологи мало, коренеплід або зовсім не утворюється, або виходить грубим і порожнистою, а рослина швидко пускає стрілки. Особливо вимогливий редис до вологи після появи першого справжнього листка, коли починає формуватися коренеплід. У посуху досить три години протримати редис без вологи, і він стане неправильно розвиватися. І якщо редиска жорстка і гірка, знайте: її погано поливали. А якщо потріскалася поливали з надлишком.

Це одна з скоростиглих овочевих культур. Вирощування редису проводять як під плівкою, так і у відкритому грунті. На одній грядці можна отримувати 3-4 врожаю редиски за сезон.

Вирощування редису справа не легка. Редис холодостійка рослина, але краща температура для його розвитку 16-20С. Редис вирощують повсюдно, але біда в тому, що у багатьох городників він йде в стрілку, зацвітає, і стандартні коренеплоди не виростають.

Причиною тому є:

  • велика загущенность посівів;
  • сухість грунту тривалий час;
  • тривалий вплив низьких температур.

Вирощування редису. Посадка і догляд.

Для отримання хорошого врожаю коренеплодів потрібні родючі, добре дренованим грунтам.

Не можна вносити під посів редиски свіжий гній, так як це призведе до сильного розростання листя на шкоду коренеплодів.

При вирощуванні редиски місце під посів раннього редиски вибирають відкрите, сонячне, а під червневий або липневий посіви, коли дні довгі, краще редис висівати на трохи затінених місцях.

Грядку під редис у відкритому грунті роблять ранньою весною, починаючи з 12-15 квітня. Обрану грядку поливають гарячою водою (50 С) і перекопують на повну глибину штикової лопати. Потім вносять по 2-3 кг перегною або компосту і торфу. З мінеральних добрив додають 1 ст. ложку нітрофоски або іншого повного добрива. Після внесення на грядку поживних речовин її знову перекопують вилами на глибину 10-12 см, вирівнюють і злегка ущільнюють.

Деревну золу і калійні добрива під посів редиски не вносять щоб уникнути стрілкування. Борозенки роблять на відстані 10-12 см один від одного, глибиною 2-2,5 см, поливають теплою водою (30-35С) і приступають до посіву.

Редис належить до рослин короткого дня, тому висівають його у ранні строки – з 16 по 18 з 26 по 28 квітня, а також з 10 по 12 і з 22 по 25 травня. Пізні сорти редиски (для зимового зберігання) висівають з 1 по 10 серпня.

Відібрані великі, з хорошою схожістю насіння перед посівом замочують на 12 год (не більше) або сіють сухими. Насіння сіють в борозенки на відстані 2-3 см один від одного. Ранні посіви закривають плівкою, яку кладуть на шпалерні дуги висотою 40-50 см від основи грядки.

 Вирощування редису. Догляд за рослинами, збирання врожаю

Через 5-6 днів після появи сходів їх проріджують, видаляючи слабкі, деформовані рослини, залишаючи тільки здорові, гарні, на відстані 4-5 см один від одного. Потім редис поливають з маленької лійки методом дощування з розрахунку 2 л на 1 м2. Через деякий час, коли грядка обвітритися, роблять невелике розпушування між рядами з одночасним підгортанням навколо рослин до сім’ядольних листочків.

Під час вирощування редиски для боротьби з хрестоцвітими блішками перед розпушуванням і підгортанням в міжрядді розсипають суху гірчицю або мелений чорний і червоний перець з розрахунку 1 чайна ложка на 1 м2.

Грядку з редисом потрібно поливати частіше, невеликими доза-мі (2-3 л/м2), у початковій стадії росту. Під час наливу коренеплодів поливи скорочують до помірних, інакше виросте одна бадилля.

Редис поспіває через 22-25 днів. Якщо він зростає повільно, забарвлення листя блідо-зелена, то потрібно дати невелику підживлення: у 10 л води розвести 1 чайну ложку сечовини, або кристаллин, або ЗРОСТАННЯ, розчин розмішати і поливати з розрахунку 3-4 л на 1 м2.

Запізнюватися із збиранням редиски не можна, так як коренеплоди грубіють, а рослина йде в стрілку. Тому стиглі коренеплоди необхідно викопати, звільнити від бадилля і скласти (по 2 кг) в поліетиленові пакети. Зберігають в прохолодному місці при температурі 2-3 С.

Вирощування редису. Сорти.

Ранні.

Редиска 18 днів. Найбільш відомий і широко використовуваний з усіх напівдовгому редисов. Дуже скоростиглий, дозріває за 18 днів. Красиві коренеплоди мають негостру соковиту М’ЯКОТЬ.

Родос. Коренеплід круглий, яскраво-червоний. Схильність до пористості невелика. Придатний для вирощування під плівкою, а також для раннього і пізнього посіву у відкритий грунт.

Ранній червоний. Скоростиглий, високоврожайний середньоранній, стійкий до стрілкування. Коренеплід темно-червоний, щільний, округлої форми. М’якоть біла, ніжна, соковита, дуже смачна. Вирощується у відкритому грунті, так і у теплиці під плівкою.

Корунд. Рівномірно дозріваючий сорт. Коренеплід в основному круглий, кармінно-червоного кольору. Придатний для вирощування в захищеному і відкритому грунті.

Спека. Скоростиглий, урожайний. Коренеплоди невеликі, округлі. Шкірка темно-червона. М’якоть біла, ніжна, соковита, приємна на смак. Використовується для раннього посіву у відкритому і захищеному грунті.

Французький сніданок. Ранньостиглий сорт (20-23 дні). Коренеплоди яскраво-червоного кольору з білим кінчиком. Форма коренеплоду циліндрична, маса 15-20 р. М’якоть біла, дуже соковита.

Тепличний. Скоростиглий, високоврожайний середньоранній, стійкий до стрілкування. Коренеплід рожевий, з невеликим білим кінчиком, округлої форми, смачний. Вирощують як у відкритому грунті, так і у теплиці під плівкою.

Тепличний грибовський. Скоростиглий, високоврожайний середньоранній, з дружним дозріванням, стійкий до стрілкування. Коренеплоди темно-червоні, округлої форми, м’якоть біла. Придатний для вирощування у відкритому ґрунті, в ранньовесняний період під плівкою.

Рубін. Скоростиглий, високоврожайний середньоранній, хороших смакових якостей. Коренеплоди округло-плоскі, червоні, м’якоть біла, соковита. Вирощують як у відкритому грунті, так і у теплиці під плівкою.

Сакса. Середньоранній (25-30 днів). Коренеплід густо-червоного кольору, округлий, щільний. Біла, соковита, солодко-гострого смаку. Сорт відрізняється дружним дозріванням.

Середньоранні.

Віра. Забарвлення яскраво-червона, поверхня гладка, м’якоть приємного смаку. Коренеплоди однакового розміру і форми, не розтріскуються. Високоврожайний. Не стрілкується.

Червоний з білим кінчиком. Коренеплоди округлі, великі. Шкірка карміново-червоне, в нижній частині біла. М’якоть біла, іноді слабо-рожева, соковита, смачна. Сорт урожайний.

Славія. Коренеплід циліндричний, довжиною 5-6 див Забарвлення шкірки рожево-червона, білий кінчик коренеплоду, м’якоть соковита, біла, слабо гострий смак.

Геліос. Формує врожай від посіву до збирання за 30 днів. Коренеплід округлий, жовтого забарвлення, м’якоть соковита, ніжного смаку.

Пізні.

Рампоуш. Коренеплід довгий, веретеноподібний. Шкірка і м’якоть білі. Смак приємний, среднеострый. Сорт призначений для відкритого грунту, стійкий до стрілкування.

Вюрцбурзький. Коренеплід виростає за 35-40 днів, високоврожайний сорт. Коренеплід великий, округлої форми, червоний з малиновим відтінком. М’якоть біла, щільна, соковита, смачна, довго не дрябнет. Кращий сорт для вирощування у відкритому грунті, а в ранній період в теплиці.

Червоний велетень. Високоврожайний, коренеплід великий (100-120 г), циліндричної форми, червоного кольору. М’якоть біла, соковита, ніжна, смачна. Стійкий до хвороб і крестоцветным блошкам. Добре зберігається взимку в піску до самої весни. Сіють для зберігання у другій половині літа.

У Росії поширені головним чином сорти європейської групи різних термінів дозрівання. Між сортами редиски і редьки є ряд перехідних форм. В залежності від строків формування коренеплодів розрізняють літні і осінні (підзимові) сорти.

Редис – це цінний скоростиглий овоч, який багатий ефірними маслами і глюкозидами, що володіють фітонцидними властивостями. Листя редиски багаті каротином, вживаються як вітамінна добавка при приготуванні зелених щей, салатів. Коренеплоди використовують у їжу в свіжому вигляді. Вони містять багато мінеральних солей. Наявність скоростиглих, лежких сортів дозволяє мати свіжу продукцію майже цілий рік.

Редис у Росії вирощують в усіх зонах, але в невеликих кількостях і у відкритому, і в захищеному грунті.

Споживають коренеплоди редису тільки в сирому вигляді в складі салатів і інших страв зі свіжих овочів. Редис використовують головним чином в ранньовесняний період і восени. Деякі осінні сорти редиски добре зберігаються, особливо китайського типу, літнього строку сівби, які також використовують в зимовий період.

В їжу редис використовують у сирому вигляді. Його коренеплоди мають дієтичне значення, служать джерелом легкозасвоюваних вітамінів і мінеральних солей. Вони містять у середньому 4,7…9% сухих речовин, 0,8…4% цукрів, 0,8…1,3% білка, 11,4… 44 мг аскорбінової кислоти на 100 г сирої маси. У редисці є ряд вітамінів (тіамін, рибофлавін, нікотинова кислота). За своїм поживним і лікувальним властивостям редис багато в чому схожий з редькою. Він збуджує апетит, нормалізує обмін речовин і травлення, а сік його у поєднанні з морквяним відновлює тонус слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *