Як вирощувати Бальзамін

За вікном зима. Садові рослини сплять. Кімнатні, в більшості своїй, відпочивають. А у квітникарів-любителів руки сверблять і душа вимагає чогось новенького, яскравого, теплого. Саме час згадати про Бальзамін – вогнику або Ваньке мокрому, як його називають в народі. Більше чотирьохсот років прикрашає бальзамін вікна наших будинків. В останні роки новомодні рослини спробували витіснити його, але не вийшло – кімнатний бальзамін, завдяки старанням селекціонерів, знову завойовує статус домашнього улюбленця.

Він безоплатно роздаровує нам посмішки своїх зворушливих, ніжних квіток і гасить негативні наслідки життєвих негараздів. Це рослина родом з тропічних і субтропічних районів Азії та Африки. Воно належить до сімейства Бальзамінова, яке налічує понад 400 видів. З них в областях з помірним кліматом в Північній півкулі виростає всього 8 видів.

Назва сімейства – латинського походження, означає «нетерплячий». У деяких видів зрілі плоди при щонайменшому дотику до них розтріскуються, і насіння розлітаються на значні відстані. За це властивість бальзамін називають ще й недоторкою. Рясне і тривале цвітіння послужило приводом англійцям іменувати цю рослину «клопотуха Лизи», а німцям – «старанна Ліза».

Австрійці порівнюють бальзамін з красивою дівчиною і величають його «прекрасна вінка». Незважаючи на уявну простоту, йому присвоїли також і філософське ім’я – вечноцвет. Бальзаміни бувають прямостоячі, кущові і ампельні. Квітки у них неправильної форми, бувають прості і махрові, одиночні і зібрані в пухкі суцвіття, у деяких видів є шпорец. По виду махровості квітки поділяють на розовідний, камелевідние і гвоздіковідние. Плід – соковита довгаста коробочка.

В даний час виведено безліч сортів і гібридів, які мають різноманітне забарвлення. Чудово виглядають на тлі смарагдової зелені пурпурні, рожеві, білі, бузкові, червоні і двоколірні квітки бальзамінів. Один з дикорослих видів – лісовий бальзамін – здавна застосовується в народній медицині жителів Уралу і Сибіру, Середньої Азії та Кавказу. Зростає цей вид у вологих місцях, квітки у нього жовті, зі шпорцамі. Він добре розселяється завдяки «стріляючим» насіннєвим коробочках.

Відвар свіжого листя використовують для промивання ран, лікування виразок і геморою, а також при каменях у нирках і сечовому міхурі. Настоянка на насінні, коренях і квітках (20 г суміші настоювати на 100 мл спирту протягом трьох тижнів) знімає головний біль і допомагає при перевтомі. Приймають настоянку по 30 крапель на ніч. Слід знати, що бальзамін токсичний, його хімічний склад маловивчений, тому лікування слід проводити з обережністю. При передозуванні можливе запаморочення і блювота. У Середній Азії з коріння лісового бальзаміну виготовляють жовто-червону фарбу. Виростити бальзамін зовсім нескладно.

Один із способів його розмноження – живцювання, яке можна використовувати в будь-який час року і вже через 2-3 місяці мати квітучу рослину. Отже, беремо черешки (можна навіть квітучі), видаляємо бутони і квітки, ставимо в воду. Через 5-10 днів з’являться корінці. Садимо малюків в невеликі горщики в рихлу живильну землесуміш. Коли живці рушать в зростання, прищипують верхівки для стимуляції кущіння і прискорення цвітіння. Через 2-2,5 місяця з’являться перші бутони.

По мірі необхідності молоді бальзамінчікі слід підгодовувати добривом для квітучих рослин. Але бальзамін може відмовитися цвісти, якщо горщик буде занадто просторим; коріння повинні обплітати весь земляний кому, що стане запорукою буйного цвітіння. Бальзамін любить воду, тому необхідно забезпечити його достатньою поливом. У зимовий період, щоб отримати пишне цвітіння, квітка слід тримати на світлому вікні, а по можливості додати штучне освітлення.

Другий спосіб розмноження – насінний. Якщо ви любите експериментувати, зберіть насіння зі своїх вихованців. Їхні нащадки можуть дати саму несподівану забарвлення квіток. Насіння зійдуть швидше, якщо посадити їх у торф’яні таблетки, в кожну – по одному насіннячку. Для проростання насінню бальзаміну потрібно світло, тому їх слід розміщувати на поверхні, не засипаючи землею. Таблетки помістити в пластикову коробку з кришкою, наприклад, від торта або печива – вийде відмінна міні-тепличка.

Тепличку поставити в тепле і світле місце. Через 10-15 днів здадуться сходи. Після появи двох справжніх листочків малюків разом з таблетками потрібно пересадити в невеликі горщики в рихлу живильну землю. Коли рослини досить підростуть і зміцніють, їх можна розмножувати і верхівковими живцями, що залишаються від прищипування, формуючи одночасно кущики.

У літній час кімнатні бальзаміни можна винести на балкон, в сад або поставити за вікно. Вони люблять світло, але не прямі сонячні промені, тому їх необхідно притіняти. Як і у всіх рослин, у бальзамінів є свої маленькі секрети: квіткові бруньки ховаються під листочками. Коли квітка розпуститься, він опиниться під парасолькою, який захистить його від дощу і спекотного сонця. А ще бальзамін «плаче» – на його зубчастих листочках з’являються прозорі крапельки, солодкі на смак.

З часом крапельки перетворюються в цукристих речовин, яким люблять ласувати мурашки. Бальзаміни уражаються павутинним кліщем і попелицею, в таких випадках не обійтися без інсектицидів. Після лікування рослини швидко відновлюються. Порадуйте себе і своє сімейство – заведіть серед зими бальзамін! Це невтомне рослина буде цвісти цілий рік і заряджати ваш будинок позитивною енергетикою.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.