Що робити, якщо жовтіє листя у капусти?

Зміст:

 • 1 Способи вирішення проблеми пожовтіння капустяного листя
  • 1.1 Поливання і мульчування
  • 1.2 Калійні підживлення мінеральними продуктами і золою
  • 1.3 Усунення наслідків опіків пестицидами
  • 1.4 Профілактика і боротьба зі шкідниками
  • 1.5 Профілактика і лікування хвороб

Багато городників обов’язково відводять на ділянці грядку під капусту різних видів: білокачанну, савойську, пекінську, кольрабі, броколі тощо. Поставши з тим, що листя на кущах капусти почало масово жовтіти, не слід засмучуватися.

Може бути причиною цієї неприємності одна з таких проблем:

 • перебої в поливаннях;
 • дефіцит калію;
 • обробка посадок синтетичними інсектицидами або фунгіцидами;
 • присутність у ґрунті підземних комах-шкідників (личинок травневого хрущ, капустянки, дротяників) і черв’яків (личинки і дорослі особини нематоди);
 • атака посадок шкідниками, що живуть на надземної частині капусти і їх гусеницями (хрестоцвітими блішками, павутинним кліщем, капустяною мухою, попелицею, стебловим довгоносиком);
 • хвороби культури (кіла, фузаріоз).

Щоб визначити, з якої причини жовтіє листя капусти, слід уважно проаналізувати особливості догляду за плантацією, та провести візуальний огляд надземної і підземної частини кількох рослин.

Способи вирішення проблеми пожовтіння капустяного листя

Отже, почнемо по порядку.

Поливання і мульчування

Якщо поливаються посадки лише по вихідних, то швидше за все жовте листя сигналізує про нестачу, або навпаки, про надлишок вологи в ґрунті. Для капусти шкідливий, як дефіцит води, так і її застій, що приводить до гниття коренів. Ще одна ознака недостатнього поливу – одночасне в’янення зовнішніх листових пластин.

Рішення проблеми – поливання плантації в посуху два рази на тиждень, з розрахунку відро підігрітої води на кожні 2-3 саджанця. Далі поверхню землі неглибоко розпушують і мульчують п’ятнадцяти сантиметровим шаром соломи, яка вологу в ґрунті збереже, запобігши її випаровуванню під палючим сонцем, і від прополок позбавить.

Калійні підживлення мінеральними продуктами і золою

Нестача калію у розсади і дорослих рослин проявляється пожовтінням листя по контуру і на верхівках. Такі кущі виглядають, немов підпаленими і вкрай втомленими. Вирішити проблему допоможе внесення сірчанокислого калію, із розрахунку 15 грамів на кожний погонний метр плантації і наступний плановий полив, обов’язково глибокий.

Замість мінеральних добрив можна використовувати пічну сажу і рослинну золу, притрусивши поверхню ґрунту під кожним саджанцем (одну склянку золи на кожен квадрат посадок) і здійснивши поливання грядок після цього.

Добре працює і позакоренева обробка посадок у вечірні години зольним настоєм (3 склянки золи на відро води, настоювати три дні). Ця ж обробка вважається серед овочівників ефективним заходом проти блішок, попелиць, гусениць, й інших паразитів.

Усунення наслідків опіків пестицидами

Опіки після обробки рослин отрутохімікатами бувають у тих випадках, якщо захід було проведено під відкритим сонцем і в суху погоду. Також опіки на рослинах формуються внаслідок порушення режиму дозування використовуваних фунгіцидів та інсектицидів. При обприскуванні насаджень в полуденну спеку, опіки на капусті можуть утворитися навіть при використанні біологічних розчинів.

Мінімізувати наслідки, після такої оказії і зняти стрес, допоможе рослинам посилений полив плантації, акуратне видалення найбільш постраждалих листків, обробка саджанців розчинами стимуляторів росту (Цирконом або Епіном) і відмова від обприскування посадок пестицидами до кінця вегетації.

Профілактика і боротьба зі шкідниками

При виявленні в посадках шкідників, личинок, гусениць й інших паразитів, яких у капусти безліч, варто відразу починати боротьбу з ними. Найпростіший спосіб – використання сучасних інсектицидів, активних проти кожного виду шкідників (Базудин, Антихрущ, Фітоверм, Кінмікс, Землін, Актелік, Банкол, Фуфанон, Децис тощо).

Не варто нехтувати і народними засобами, наприклад, зольно-мильним розчином і настоєм лушпиння цибулі проти попелиць, обробкою ґрунту сумішшю тютюну, золи і перцю проти молюсків, зрошенням листя витяжками з часнику й пижма проти блішок, попелиць і гусениць. Годиться і ручна вибірка хрущів і капустянки з ґрунту.

Профілактика і лікування хвороб

Присутність фузаріозу на рослинах проявляється вибірковим пожовтінням листя. Спершу щільні прожилки нижніх і середніх листових пластин підсихають і темніють, далі по краях починають формуватися чіткі трикутники жовтого кольору, а потім вже тканини всієї рослини починають відмирати.

Попередити фузаріоз капусти дозволяє культивування стійких до нього сортів культури. Використовують, для профілактики розвитку хвороби, препарат Фітоспорін-М, який додають у воду для поливу. При перших ознаках присутності захворювання проводять обробку готовими засобами, наприклад, Агат-25, Іммуноцітофіт.

Ураження рослин кілою проявляється дивними наростами на коренях. Це захворювання практично не піддається лікуванню, тому досвідчені дачники відразу прибирають хворі саджанці і обов’язково спалюють їх. Можна спробувати поборотися за врожай, обломивши нарости і організувавши регулярний полив, однак такі заходи допомагають лише при вдалому збігу обставин і в рідкісних випадках.

Якщо у посадках виявилася кіла, то краще спалити всі рослинні залишки, пролити ґрунт розчином препарату Фундазол (0,1%), перекопати ґрунт на глибину штик лопати з одночасним внесенням золи (0,5-0,7 кг/кВ. м) і такою ж кількістю вапна пушенки. Навіть після обробки на цьому місці не рекомендується висаджувати хрестоцвіті рослини (гірчицю, капусту, ріпу, редис, редьку тощо). Вирощувати на такій ділянці можна: цибулю, часник, томати і коренеплоди (картоплю, буряк, моркву, петрушку).

Тепер відомо, що робити, якщо жовтіє листя капусти.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *