Шкідники вишні – профілактика та боротьба

вишня

Вишневі дерева на українських ділянках зустрічаються практично повсюдно. Це повністю адаптоване до нашого клімату дерево, воно відмінно переносить навіть сильні морози. Влітку ж здатне витримати нетривалу засуху. При всіх інших перевагах, головною є дозрівання на дереві дуже смачних ягід, які люблять майже всі, від малого до великого.

На жаль, ягоди припали до смаку не тільки людям, але і комахам. Кожен сезон шкідники можуть знищити на ділянці не один кілограм врожаю. Якщо цій проблемі не приділяти належної уваги, то є всі шанси втратити більшу частину плодових насаджень на ділянці. Отже, тема статті — боротьба з шкідниками вишні та профілактика їх появи.

Види вишневих шкідників

Для того щоб вести ефективну боротьбу із шкідливими комахами необхідно знати, з якими саме паразитами доводиться мати справу. Серед найбільш поширених комах, що шкодять вишні, виділяють:

1. Метелик-баришниця. Зовні нагадує капусницю. Шкоди завдають гусениці, які використовують бруньки і листя в якості їжі.

2. Попелиця. Використовує в якості інкубатора молоді вишневі гілки, звідки на весні можуть з’явитися цілі колонії цих шкідників. Їжею для вишневої попелиці служить сік пагонів. Вона дуже швидко покриває все листя, яке від цього засихає. Від такого сусідства зростання вишні значно призупиняється. Також із-за отриманих ушкоджень на дереві можуть розвинутися грибкові захворювання.

3. Довгоносик. Розпізнати цього жука можна за такими ознаками: розмір не більше 4-5 міліметрів, має панцир золотистого або зеленуватого відтінку. Цей шкідник зимує в землі біля підніжжя стовбура вишні. З настанням тепла жук піднімається в крону дерева і починає активно поїдати бруньки, листя, квіти. Вже тільки із-за цього врожайність дерева значно знижується. Проте, шкода від довгоносика цим не обмежується. Після дозрівання плодів він починає харчуватися також і ними, відкладаючи попутно в них личинки. Природно, їсти таку ягоду вже не буде ніхто. Зіпсована, вона падає в землю, де виводиться наступне покоління довгоносиків.

4. Вишнева моль. Ця комаха являє собою гусеницю жовто-зеленого кольору. Вона поїдає бруньки, так перешкоджає нормальному формуванню крони дерева.

5. Слизистий пильщик. Ці слимаки мають розмір до 6 мм, колір темно-зелений. Їжею йому служить сама соковита частина листя. В результаті постійного об’їдання листя жовтіє і може впасти передчасно.

6. Вишнева муха. Відкладає личинки в ягоду, тим самим роблячи їх непридатними в їжу. Із опалих і зіпсованих ягід личинки йдуть у землю, де зимують і навесні продовжують шкодити саду.

7. Муха-мінера. Відкладає яйця в листкових пластинках. Личинки проїдають цілі борозни в листі. Це заважає дереву повноцінно підготуватися до зими і, як наслідок, значно падає врожайність.

Способи боротьби із шкідниками вишні

Для боротьби з шкідниками застосовуються стандартні і нескладні методи, здебільшого спрямовані на профілактику. Але є також рекомендований комплекс дій, який дозволить прогнати вже осілих на вишні комах.

Перемогти довгоносиків допоможе їх звичайне струшування з дерева на плівку. Це варто встигнути зробити до утворення плодової зав’язі. Однак такий спосіб не підходить для дорослих дерев. Врятувати їх допоможуть спеціальні ловчі пояси, які можна придбати в будь-якому великому садовому магазині. Для більшої надійності додатково тричі проводять обробку фунгіцидами: до появи листя після цвітіння і після скидання листя. Крім того, довгоносики не люблять ромашковий настій.

Для боротьби з вишневою попелицею поблизу дерева слід видаляти бур’янисті трави, а стебла вишні обробляти спеціальними настоями. Для запобігання розмноження попелиці підійдуть відвари з цибулі, золи, гірчичного порошку або часнику. Якщо вишня вже сильно покрита попелицею, то такі народні методи не врятують ситуацію і без інсектицидів не обійтися. Тільки обов’язково потрібно встигнути провести знешкодження до початку формування зав’язі. У якості профілактичних заходів боротьби з попелицею потрібно скоротити кількість мурах на ділянці, оскільки вони є головними переносниками. Побілка вишневих стовбурів теж може стати дієвим допоміжним інструментом у боротьбі з попелицями.

А от протистояти вишневій молі і баришниці зможуть тільки хімікати (топаз, скор, делана тощо). Саме тому серед першочергових заходів боротьби з вишневими шкідниками повинна бути профілактика.

Профілактика появи вишневих шкідників

Якими б ефективними не були сучасні препарати, без відповідного догляду запобігти появі комах не вдасться. У той же час хімікати далеко не позитивним чином позначаються на користь урожаю. Це ще одна причина, по якій слід спочатку не допускати появу паразитів на вишні.

Провідні садівники радять у весняний період проводити обробку дерева такими речовинами, як мідний і залізний купороси, бордоська суміш. Причому, наносити склад необхідно не тільки на саму вишню, але і на ґрунт під нею.

Розглянутий у статті комплекс заходів дозволить навіть початківцю садівникові вести ефективну боротьбу з шкідниками вишні. При грамотному підході до даного питання цілком спокійно можна обійтися без зайвої «хімії» і отримати повністю чистий і корисний урожай вишні.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *