Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Фахівці ландшафтного дизайну щороку пропонують нові ідеї щодо озеленення прибудинкової території. Вертикальні клумби швидко здобули популярність у власників невеликих ділянок, дозволяючи прикрасити навколишній простір, не займаючи зайвих квадратних метрів. Які особливості при облаштуванні нестандартних конструкцій на вас чекають, з чого вони виготовляються і для яких рослин підходять оптимально, розглянемо докладно.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Характерні особливості вертикального озеленення

Існує два варіанти стати власником вертикальної клумби: придбати в магазині для садівників готові контейнери або зробити оригінальну конструкцію самостійно. Другий варіант набагато практичніший – використовуючи підручні матеріали, створений неординарний квітник гармонійно впишеться у ландшафтний дизайн індивідуальної ділянки.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Відмінні переваги вертикальної клумби:

 • Виготовлення конструкції не вимагає серйозних витрат, як вихідні матеріали підійдуть пластикові труби, пляшки, сітка рабиця, автомобільні шини, ящики та інші вироби, що відслужили свій термін.
 • Різноманітні форми вертикальних клумб забезпечать привабливе озеленення не тільки земельної ділянки, а й стін будинків, паркану, господарських будівель, альтанок для відпочинку або декоративних арок.
 • Компактність окремих видів дозволяє вишукано прикрасити невеликі ділянки, включаючи балкон.
 • Зробити вертикальну клумбу не складно, догляд за висадженими рослинами не відрізняється складністю.
 • Відірваність від землі знижує ризик проникнення шкідників.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Одночасно з масою переваг, при облаштуванні вертикальної клумби та подальшому догляді за рослинами слід врахувати певні нюанси:

 • Обмежена кількість ґрунту змушує регулярно вносити підживлення для повноцінного розвитку рослин.
 • Враховуючи підвищену сприйнятливість до низьких температур, вертикальні клумби потребують додаткового утеплення . Відсутність запобіжних заходів можлива у двох випадках: компактні конструкції прибирають на зимовий період у тепле приміщення або висаджують у них морозостійкі однорічні рослини.
 • Насадження у вертикальних клумбах потребують частого поливу.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Запобігти пересиханню ґрунту та загибелі рослин дозволяють наступні заходи:

 • На стадії підготовки ґрунту її доповнюють гідрогелем, що забезпечує накопичення та збереження вологи.
 • Зробити краплинний полив. Початкові витрати окупляться пишним цвітінням протягом тривалого періоду.
 • При оформленні вертикальної клумби зупинити свій вибір на низькорослих видах, що не потребують великої кількості вологи.

Зауваження! Мобільна вертикальна грядка має бути великих розмірів; висаджуючи ягоди, подбайте про достатню кількість сонячного світла; попереднє удобрення ґрунту забезпечить високий урожай полуниці.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Конструкції із труб

Найчастіше клумби із ПВХ труб застосовують для висадки суниці або полуниці. Для виготовлення конструкції знадобляться труби діаметром 50 та 150 мм. Виріб меншого діаметра призначається для поливу культур, його довжина перевищує основний каркас на 10-15 см.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Зробити із труб ПВХ вертикальну клумбу досить просто:

 • Труба меншого діаметра обладнується отворами для виходу води.
 • Уникнути засмічення допоможе мішковина або неткана матерія, обмотана та зафіксована вздовж труби.
 • Низ поливальної труби закривають скотчем або фольгою.
 • На зовнішній конструкції отвори для рослин розміщують з відривом 20-25 см друг від друга, їх діаметр дорівнює 15 см.
 • Знизу ставиться заглушка.
 • Зовнішню трубу надійно фіксують у вертикальному положенні, після чого всередину міститься менша конструкція для поливу.
 • Зазор, що сформувався, заповнюють керамзитом або гравієм на висоту 10-15 см для формування дренажу, зверху наповнюють грунтом.
 • Уникнути порожнеч дозволить періодичний полив у міру наповнення землею.
 • На заключному етапі через отвори висаджують рослини.
 • Полив та удобрення ґрунту здійснюють через внутрішню трубу, яка в неробочому стані закривається.

Крім полуниці, вертикальна клумба ідеально підходить для квітів, що широко розростаються: настурції або петунії.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Для вертикальної клумби нагоді і водостічні або опалювальні труби. Зробити вишукану ширму можна за два кроки. Перше – поставити бокові заглушки на водостічні труби або зробити отвори у виробах для опалення. Друге – оформити із міцних мотузок вертикальні підвісні кріплення. Встановивши конструкцію на терасі або в альтанці, можна наповнювати її ґрунтом та висаджувати улюблені рослини. Такий варіант вертикального озеленення зручно демонтувати на період зимових холодів.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Варіант із пластиковими пляшками

Зробити із пластикових пляшок вертикальну клумбу – ще один недорогий спосіб прикрасити територію ділянки. Перед їх експлуатацією як контейнери виробу ретельно миють і очищають від етикеток. Найбільш зручно використовувати пластиковий посуд для прикраси. Як і з трубами, пляшки для вертикальної клумби можна розташувати по-різному.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Перший спосіб передбачає такі дії:

 • Місткість, бажано об’ємом 2,0-2,5 л, розрізається навпіл.
 • Верхня половина оснащується дротяним кріпленням, потім у неї засипається грунт і висаджується розсада.
 • Контейнер з рослиною вставляється в нижню половину пляшки, весь комплект кріпиться на поверхню, що потребує декорування.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Порада! Пробка в пляшки не повинна бути щільно закручена, забезпечуючи стік зайвої рідини при поливі вертикальної клумби.

Замість пластикових пляшок цікаву клумбу можна зробити з бляшанок або кашпо, попередньо подбавши про дренажні отвори. Надати вертикальній клумбі яскравих штрихів допоможе фарбування контейнерів аерозольними або акриловими фарбами.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Другий спосіб передбачає розташування пластикових пляшок горизонтально. З одного боку вирізається прямокутний отвір для засипання ґрунту та висадки квітів, на протилежному боці необхідно зробити дірки для стоку зайвої вологи. Дно і шийка пляшки за допомогою шила також обладнують отворами, через які протягується мотузка, знизу на ній формується надійний вузол, який фіксує контейнер на необхідній для вертикальної клумби висоті. Спочатку своєрідна ширма має непрезентабельний вигляд, проте надалі рослини, що розрослися, успішно замаскують саморобні пластикові контейнери .

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Для таких ємностей представники ампельних рослин не підходять через недостатній обсяг землі. Ширму на паркані краще оформити зеленню з невеликою кореневою системою. Маттіола, лобелія чи мінітунія – оптимальне рішення для вертикальної клумби у пластикових пляшках.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Застосування сітки

Вишукано прикрасити ландшафтний дизайн дозволяють ампельні рослини, висаджені у вертикальних клумбах, основу яких складають сітки. Найчастіше конструкція має форму вежі, але якщо виявити фантазію, то можна зробити куб, кулю або фігуру тварини.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Процес обладнання вертикальної клумби із сітки включає наступні етапи:

 • У землю вставляється чотири стовпчики необхідної висоти.
 • Навколо них із сітки з геотекстилем формується циліндр, краї надійно фіксуються дротом.
 • Центр вертикальної клумби обладнується двома трубками для поливу, в яких попередньо підготовлені отвори для подачі води, розташовані у шаховому порядку.
 • На наступному етапі формування вертикальної клумби сітчаста форма заповнюється ґрунтом з додаванням розпушувачів. Для цієї ролі підійдуть вермікуліт чи перліт. Також там є гігроскопічні матеріали у вигляді спеціальної технічної вати або моху-сфагнуму.
 • Після заповнення ємності в геотекстилі (його успішно замінює лутрасил) слід зробити отвори, через які висаджується розсада відповідних кольорів.

Бюджетною альтернативою геотекстилю у вертикальній клумбі з сітки може бути звичайна поліетиленова плівка. Як варіант, сітка не обмотується навколо стовпчиків, а вставляється в об’ємний вазон, але слід додатково подбати про його стійкість .

Крім вишуканих петуній “Рамблер” або “Опера”, для сітчастої вертикальної клумби підійде настурція або ремонтантна ампельна суниця. Вертикальна клумба у формі вежі, усипана рожевими або білими квітами упереміш з ягодами – оригінальна прикраса ландшафтного дизайну.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Інші способи облаштування вертикальних насаджень

Озирнувшись навколо, зробити клумбу з нестандартним розташуванням можна з різних матеріалів, надлишок присутніх на дачній ділянці.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Ящики та піддони

Спорудити оригінальну картину із зелених насаджень компактних розмірів фахівці ландшафтного дизайну пропонують із використанням старого піддону або пластикової скриньки. Усередині контейнера кріпиться сітка, ущільнена нетканою матерією або соломою, після чого ємність заповнюється ґрунтом із додаванням моху-сфагнуму, що виконує функцію гідрогелю. На заключному етапі висаджується насіння або розсада. Як і в попередньому варіанті, оптимально для вертикальної клумби у формі невеликої картини підходять невибагливі садові сукуленти. Зробити таку конструкцію можна для балкона або прикрасити кількома екземплярами огорожі.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Другий варіант використання ящиків – конструкція клумби у вигляді піраміди. Основа вертикальної прикраси складається з дерев’яного каркасу великих розмірів. Після наповнення ґрунтом зверху встановлюється ємність меншого розміру. Краще зробити висоту, яка не перевищує людського зростання, щоб догляд за вертикальною клумбою не приносив додаткових незручностей. Полив такої конструкції може бути традиційним або краплинним. У другому випадку центр клумби заздалегідь обладнується вертикальною трубою з отворами для поливу.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Автомобільні шини та горщики

Найбільш простий та бюджетний варіант – розташувати пірамідально у шаховому порядку автомобільні шини. Розмір і форма вертикальної клумби варіюються виключно виходячи з побажань власника ділянки. Зробити конструкцію привабливішою допоможе розкриття матеріалу акриловими фарбами. Така клумба не потребує обладнання краплинним поливом.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Зробити оригінальну мобільну клумбу можна зі звичайних горщиків квітів, нанизавши їх на центральну основу або розмістивши на спеціальній підставці.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Кожен з представлених варіантів має право на існування, вибір залежить від кінцевих цілей власника ділянки та її можливостей для догляду.

Вертикальні клумби для петунії своїми руками

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *