Виростити квіти з насіння лобелії зможе кожен!

Виростити квіти з насіння лобелії зможе кожен!

Серед великої кількості дрібних квітів-однорічників одною з найбільш привабливих є найніжніша лобелія, вирощуванням якої з кожним днем займається все більше людей. Це рослина чудово виглядає в змішаних квітниках як грунтопокривник або пухнастого бордюру, і в підвішених на терасі кашпо.

Буйні «водоспади» дрібних блакитних, бузкових, рожевих або ніжно-білих квіточок лобелії прикрасять дім, а густий «килим» із цієї рослини ефектно освіжить присадибну ділянку.

Існує понад 300 видів даної культури, які садівники поділяють на три форми:

 • Компактну, що представляє собою невеликі кущики-кульки з діаметром близько 15 см.
 • Пряморостущю з кущами висотою до 30 см.
 • Ампельну з спадаючими у вигляді каскаду пагонами, що досягають 35-45 см в довжину.

лобелія

З усіх перерахованих видів сучасні квітникарі найбільше полюбили останню (каскадну) форму. Її відрізняють довгі пагони, незамінні для висадки у підвісні горщики. Господарям, які твердо вирішили спробувати свої сили в культивуванні цього однорічника, слід запастися терпінням на період вирощування розсади, оскільки саме він в справі отримання чудових квітів з насіння лобелії є самим важким.

Вирощування розсади

Секрети посіву насіння

Секрети посіву насіння

Найкращий період для посіву насіння припадає на кінець лютого – березень, коли сіянці вже зможуть отримувати достатню кількість природного світла, завдяки чому рослина стане більш міцною і компактною.

Грунт для розсади простіше купити у спеціалізованій торговій точці, але можна з осені підготувати грунтовий субстрат, що включає дерновий городній грунт, перегній, річковий пісок, торф та вапно (останній компонент необхідний для нормалізації кислотності складу).

Щоб при вирощуванні з насіння лобелії розсада проростала рівномірно, їх краще змішати з піском. Можна придбати посадковий матеріал у вигляді гранул – вони без проблем висаджуються в торф’яні касети, що позбавляє від клопіткої процедури пікіровки.

Етапи висадки насіння лобелії на розсаду:

 • у широкий дрібний контейнер з дренажними отворами поміщають підготовлений субстрат, несильно утрамбовують його, поливають і залишають на 24 години. В ідеалі вода для первинного поливу грунту повинна містити фунгіцид;
 • насіння поміщають на зігнутий листок паперу і, шляхом постукуючи по ній пальцями, рівномірно висипають на підготовлений субстрат;
 • висіяне насіння збризкують слабким розчином перманганату калію з розпилювача;
 • контейнер накривають склом і поміщають у тепле місце.

Особливості догляду за розсадою

Особливості догляду за розсадою

На «ясельному» етапі вирощування лобелії її саджанці необхідно щодня провітрювати, тобто піднімати на кілька хвилин скло, видаляти з нього конденсат, після чого вже зворотною стороною знову накривати ємність. Через тиждень-півтори почнуть з’являтися сходи. Це означає, що скло слід зняти, а контейнер з розсадою помістити в прозорий целофановий пакет і поставити в досить світлому місці, але не під прямими сонячними променями. Отриману «теплицю» теж доведеться щодня «розпаковувати» для провітрювання розсади і видалення конденсату з целофану.

Щоб уникнути надмірно бурхливого зростання (витягування) розсади і для її загартовування в денний час ємності зі сходами краще помістити на засклену веранду або балкон, де і не жарко, і досить світло. На ніч лоток слід заносити в будинок, забезпечуючи сходам додаткову підсвітку вечорами і в погану погоду.

Рясно поливати насіння зверху не варто із-за можливості появи цвілі і подальшого загнивання паростків. Це слід робити за допомогою шприца з голкою. Але найкращим варіантом зволоження сходів лобелії є періодичний підлив в піддон невеликої кількості води.

Пікірування

Пікірування

Утворення перших листочків – це сигнал для пікірування лобелії у спеціальні горщики для розсади, для чого слід відбирати по 3-5 найбільш міцних рослин. Перед цією процедурою грунт слід рясно полити, щоб при поділі розсади не пошкодити її. Між групками пересаджених «малюків» слід залишати відстань в 2-3 см, після чого їх акуратно трамбують і поливають.

Кущові сорти через деякий час (коли паростки досягнуть 3-х см) необхідно прищипнути, що забезпечить більшу ветвистість, а для каскадних ця процедура буде зайвою, оскільки їх краса забезпечується саме пониклими стеблами. Для подальшого якісного розвитку, розсада повинна знаходитися на світлому підвіконні при температурі +15°C (+-2°C).

Висаджування в грунт

Висаджування в грунт

Коли встановиться плюсова температура, можна буде приступити до висадки розсади з тимчасових лотків у відкритий грунт. Дана процедура подібна пікірування: маленькими групками, захоплюючи стебла разом із землею за допомогою спеціальної лопатки або шпателя. Інтервал між кущиками повинен складати від 10 до 15 см. Якщо забезпечити лобелії правильний догляд з етапу її вирощування з насіння до висадки в грунт і далі, то рослина зацвіте на початку літа і буде прикрашати будинок з ділянкою до самих заморозків.

При вирощуванні лобелії їй слід забезпечити такі умови:

 • рихлий і помірно родючий грунт (при сильно живильному грунті рослина буде викидати буйну зелень при слабкому цвітінні);
 • достатнє освітлення, для чого слід вибрати сонячну або напівзатінену ділянку;
 • регулярний полив – рослина вимагає велику кількість вологи;
 • періодичне внесення добрив;
 • обрізку рослин, завдяки чому кущики виходять пишніше.

«З коханими не розлучайтеся…»

лобелія

Сорт лобелії, який особливо сподобався можна продовжити вирощувати і взимку, щоб отримати навесні якісний посадковий матеріал. Для цього досить викопати в жовтні кущ і пересадити в горщик, а в березні розчеренкувати його і висадити в широкий контейнер для розсади. Так можна без особливих клопотів отримати достатню кількість посадкового матеріалу до нового сезону.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *