Поливаємо город правильно

Як відомо будь-яка рослина потребує вологи і з настанням тепла кожен дачник, огородник і садівник спантеличується питанням поливу все більше. У цій статті я пропоную дізнатися про те, як правильно поливати город.

Способи на сьогоднішній день існують різні, але вибір того або іншого варіанта кожний робить, виходячи зі своїх потреб і можливостей. Поняття “правильно поливати” насправді відносне, тому що головна переслідувана мета – це своєчасно забезпечити рослини необхідною кількістю вологи.

Поливаємо город правильно

Перш ніж я почну розмову про поливі хотілося б згадати про мульчі. Чомусь навіть сьогодні, коли інформацію з того чи іншого питання можна без праці знайти, таке слово як “мульча” для багатьох є незнайомим, чимось дивним і при вигляді того, як ти на грядках розкладаєш бур’яни сусіди можуть покрутити просто напросто пальцем біля скроні. Вони ж у цей час город “вилизують”, що називається, від бур’янів. Так ось приділіть мульчування свого городу увагу і вам не знадобиться так часто замислюватися про поливах. Про це та інші переваги мульчі ви можете дізнатися із статті.

Способи поливу городу

І донині, напевно, жоден огородник не обходиться без поливу за допомогою звичайної лійки. Чому тут дивуватися – полив з її допомогою простий і в принципі зручний при маленьких розмірах ділянки. Але все ж розглянемо і інші актуальні варіанти поливу.

Способи поливу городу

Дощування. Даний спосіб передбачає розбризкування води на дрібні краплі, які нагадують дощ. При цьому вода рівномірно розподіляється по поверхні грунту. Здавалося б, спосіб простий, що ще потрібно? Але справа в тому, що далеко не кожній рослині подобається, коли вода потрапляє на листя. Є деякі, яким волога повинна надходити виключно під корінь. А якщо згадати ще такий момент: багато дачники приїжджаючи на свої ділянки, не особливо розташовують вільним часом. У літню спеку вони намагаються швидше полити рослини хоч як-небудь навіть при яскравому сонці. В результаті рослини толком вологу і не отримують, оскільки після останнього поливу утворилася грунтова кірка не дає чинити цій самій воді до коріння. Як результат – ефективність таких поливів дуже низька. Плюс до всього листя рослин отримують опіки. Не варто забувати ще про такому моменті, як полив холодною водою – в спеку робити цього не варто. Ну, це так, якийсь відступ від теми.

Полив за допомогою шланга. Незважаючи на те, що деякі городники використовують такий способів поливу городу, адже особливо нічого робити і не потрібно – підключив шланг і поливай, але в той же час при сильному напорі з водою вглиб ґрунту несуться мінеральні добрива, грунт може розмиватися, при цьому оголюючи коріння рослин. В більшості випадків це відноситься до піщаних ґрунтів.

Крапельний полив. Даний спосіб відноситься до сучасним способам правильного поливу городу. Незважаючи на те, що цій темі присвячена окрема стаття, я напишу пару слів про цьому способі і тут. Спосіб передбачає повільну подачу води, яка відповідно повільно проникає в грунт, при цьому розчиняються необхідні добрива, що створює живильне середовище для кореневої системи рослин. На сьогоднішній день в принципі кожен бажаючий може зібрати систему крапельного поливу на своєму городі. Вона може оснащуватися до того ж автоматикою, яка в залежності від вологості грунту буде вмикати/вимикати подачу води. З допомогою крапельного шланга вода надходить безпосередньо до кореневої системи рослин. Це величезний плюс, адже крім економії води вона ще надходить саме в те місце, куди необхідно.

Точковий полив. Розглядаючи питання, як правильно поливати город варто розповісти і про точковому поливі за допомогою пластикових пляшок. Насправді все просто. Спосіб передбачає закопування безпосередньо біля однієї рослини, можна і 2-х перевернутих пляшок, в яких відрізається або просто надрізається дно для наповнення водою зі шланга. Пробка на пляшці залишається і буквально в декількох сантиметрах від горлечка робиться отвір. В залежності від типу грунту воно буде різним. Так для жирних суглинків отвір має бути близько 1,4 мм, для піщаним і супіщаним грунтам 1 мм, для важкої глинистої 1,5 мм.

Після того, як пляшка підготовлена, перевертаємо її і закопуємо біля рослини таким чином, щоб отвір розташовувалося до коріння рослини, при глибині 3-5 см і 5-7 см від стебла. Потрібно бути обережним при розміщенні пляшки, щоб не пошкодити коріння. Поливати таким чином можна томати, перці, також інші городні культури, ту саму капусту. Після наповнення пляшки водою в залежності від її ємності вона буде йти протягом кількох годин. Зауважу, що в пляшку можна помістити компост, наприклад½. Відповідно у міру вбирання води в грунт разом з нею будуть надходити живильні речовини безпосередньо до коріння рослин.

В залежності від типу грунту потрібні різна періодичність поливів. Так для піщаних ґрунтів поливи повинні бути частими, але малими обсягами. На суглинках поливати треба хоч і рідше, але не більше. Якщо грунт пересохла, то поливати потрібно кілька разів (2-3) по мірі того, як всмоктується вода. Таким чином, волога буде краще проникати до коріння.

Це те, що стосувалося правильного поливу городу. Далі я хочу розповісти про основні правила поливу, думаю, зайвими вони не будуть.

Правила поливу городу

Раніше я не даремно згадував дачників, які у спеку поливають город. Правильно поливати грядки або рано вранці, або ввечері, бо вдень в жарку погоду листя рослин отримують просто опік. Плюс до всього вода в денний час досить швидко випаровується і від поливу буде мало користі, рослини отримають мало вологи. І тепер власне про правила поливу городу:

 • рослини повинні поливатися регулярно, але помірною кількістю води. При жаркій погоді їм необхідно трохи більше вологи або поливи повинні відбуватися частіше. Але при цьому слід уникати застою води в грунті. В іншому випадку велика ймовірність виникнення різних захворювань;
 • не варто забувати, що після поливів поверхню грунту висихає і утворюється ґрунтова кірка, яка перешкоджає нормальному проникнення кисню до коренів рослин і поглинання вологи рослинами при наступних поливах. Для цього в більшості випадків потрібно рихлити грунт. Робиться це, як правило, після просихання грунту. Щоб позбавити себе від цієї непотрібної процедури знову варто згадати про мульчуванні;
 • в залежності від виду рослин грунт повинна зволожуватися на різну глибину. Так для більшої частини городніх культур, квітів і ягід грунт повинна просочуватися вологою на 20-25 см. Оскільки у чагарників і дерев коріння розташовуються глибше, відповідно і поливи повинні бути більш інтенсивними, щоб грунт просочилася на глибину до півметра;
 • при поливах зі шланга не потрібно направляти струмінь на коріння рослин, оскільки буде вимиватися грунт і пошкоджуватися коренева система;
 • до поливу слід вдаватися лише після просихання ґрунту після попереднього поливу. Щоб з’ясувати вологий грунт чи ні, достатньо в землю вставити, наприклад металевий прут. Якщо ґрунт вологий, то вона повинна налипати на металевий предмет;
 • кожна культура потребує певних нормах поливу. Відноситься це і до об’ємів води та частоту поливів. Щоб полив городу був більш простим необхідно висаджувати поруч культури з приблизно однаковими нормами поливу;

 • якщо полив виконується вручну не потрібно намагатися вилити якомога більше і якомога швидше воду. Необхідно поливати невеликими частинами води, даючи можливість їй добре вбратися в грунт;
 • досить часто городники поєднують поливи з підгодівлею. Для цього невелика частина добрив змішується з водою, після чого проводиться полив. В результаті таких зрошень рослини одержують поживні речовини, необхідні для нормального росту і розвитку;
 • температура води для поливів повинна бути не холодною, в межах кімнатної температури;
 • при наявності на ділянці вічнозелених культур до того як настануть холоди їх необхідно добре полити, що сприятиме кращій зимівлі;
 • хоч багато для поливів використовують воду з-під крана, тим не менш, найкращим варіантом буде дощова вода. В крайньому випадку, можна використовувати відстояну воду.

Ось такі нехитрі правила по поливу городу. Я сподіваюся тепер кожен зможе організувати правильний полив городу на своїй ділянці і городні культури, отримуючи необхідну кількість вологи, забезпечать вас відмінним урожаєм. Всім удачі!

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *