Як перевірити насіння на схожість, способи

Навіть якщо на упаковці з насінням написано “схожість – 98%”, реальних сходів завжди менше, ніж посіяного насіння. Що ж це виходить, виробники вводять нас в оману і навмисно завищують показники? Чи ні? Давайте сьогодні поговоримо про схожість насіння. Розберемося, як перевірити насіння на схожість і чи все насіння потребує такої перевірки. З’ясуємо, чи варто викидати насіння, яке спливло у воді або це черговий міф. Дізнаємося, якими способами збільшити відсоток схожості і чи буває вона стовідсотковою.

Норми схожості насіння

100% схожості насіння не буває. Навіть лабораторна схожість становить близько 95-99%. Так, це ті найвищі показники, які виробник насіння може вказувати на упаковці. І обманщиком його ніяк не назвеш: в ідеальних умовах лабораторії результати дійсно виходять високими.

Вдома або в теплиці домогтися оптимального мікроклімату неможливо, тому тут відсоток буде зовсім іншим. Це так звана оранжерейна схожість, яка завжди нижча лабораторної. Її-то ми і можемо перевірити в домашніх умовах.

Але існує ще й польова схожість насіння. Вона визначається в реальних умовах відкритого грунту. І цей показник, як правило, ще нижчий.

Так що перевірка насіння на схожість – справа хороша. Вона дозволить зрозуміти, чи вистачить нам посівного матеріалу на заплановані посадки або потрібно докупити ще. Вона збереже наш час і нерви на підготовку грунту, посадку і очікування перших паростків з явно поганого насіння.

Як перевірити насіння на схожість, способи

Коли необхідне визначення схожості

Зрозуміло, цінне і дороге насіння доводиться висаджувати без будь-яких перевірок. І з десятка насінин в пакетику на пробу теж відібрати нічого. У цих випадках сподіваємося на перевіреного виробника і заявлений термін придатності. І про всяк випадок висіваємо таке насіння на розсаду раніше. Якщо це насіння підведе, залишиться час на посів іншого.

Але в деяких ситуаціях краще перестрахуватися:

  • Насіння зберігалося кілька років. Погодьтеся, у кожного городника є залишки насіння з минулих років. Викидати шкода, на початку сезону сподіваєшся, що нарешті висадиш все. Але колекція залишків множиться з кожним роком. Звичайно, у деяких культур термін придатності насіння великий. Наприклад, огірки, гарбуз, кабачки або кавуни, можуть пролежати 8 років. Насіння капусти зберігає схожість 6 років. Помідори і баклажани – 5 років. А ось насіння цибулі, петрушки або селери навіть рік без втрати якості не витримує. Проте, яким би довгим не був термін зберігання, загальне правило таке: чим довше насіння зберігається, тим гірше сходить.
  • Насіння власноруч відібране на власному городі.
  • Насінням поділилися сусіди, родичі, знайомі фермери і т.п. В даному випадку вкрай бажана не тільки перевірка посівних властивостей, але і попередня дезінфекція насіння. Просто тому, що про це насіння нам нічого невідомо. Якщо кількість дозволяє, рекомендуємо перед посівом оцінити схожість.
  • Насіння купувалося у великій кількості по акції. Ну яка людина встоїть перед акціями і розпродажами? Так приємно взяти 5 пакетиків за ціною 1, навіть якщо реально потрібен всього один. Цілком ймовірно, що продавець знизив ціну через закінчення терміну придатності або порушення умов зберігання. Варто заздалегідь впевнитися, що” розпродажні ” насіння не підведуть.

Спосіб 1. Пророщування

Вибираємо десять штук, щоб потім було зручніше підраховувати відсотки. На дрібне блюдце кладемо складену в кілька шарів серветку (або туалетний папір, паперовий рушник, кілька ватних дисків) і обприскуємо її з пульверизатора. По серветці розкладаємо насіння і накриваємо зверху такою ж серветкою.

Як перевірити насіння на схожість, способи

Тепер наше завдання поставити блюдце в тепле місце (+18 … +22С) і підтримувати вологість. Насіння не повинно плавати у воді, але і пересихати йому теж не можна. Через певний проміжок часу підраховуємо, скільки насіння проклюнулося.

Час схожості у кожної конкретної культури свій. Наприклад, гарбуз дає паростки за 4-7 днів, а петрушка – за 15-20.

Відсоток схожості вважається дуже легко: потрібно розділити кількість пророслих насінин на кількість посаджених, в нашому випадку на 10. І помножити на 100%.

Спосіб 2. Пробний посів

Другий прийом підійде тим, хто вирощує кімнатні рослини у великих горщиках. Або готовий витратити трохи більше часу на процедуру перевірки.

Як перевірити насіння на схожість, способи

Нам потрібно точно так же відібрати десяток насінин і посіяти їх. Для дрібного насіння цілком достатньо розпушити борозенку в квітковому горщику, розкласти насіння і злегка присипати землею. Або заповнити вологим грунтом невеликий пластиковий контейнер, посіяти насіння, накрити плівкою і поставити в тепле місце.

Велике насіння на зразок гороху, кабачків або гарбуза можна пророщувати в тирсі. Для цього тирсу кілька разів ошпарюють окропом і вологою розкладають в пластикові контейнери. Насіння розкладають, присипають тирсою і трохи утрамбовують. Після чого контейнери накривають плівкою і ставлять в тепле місце.

Залишається почекати кілька днів (термін схожості) і підрахувати сходи.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *