Чорна смородина. Правила догляду та вирощування смородини

Чорна смородина - правила догляду. Фото

Вирощування смородини справа не складна, якщо дотримуватись певних правил догляду. В цій статті ми розповимо основні заходи, необхідні для отримання гарного врожаю цієї корисної ягоди.

Вирощування чорної смородини, посадка і догляд

Чорна смородина здатна дати більшу кількість врожаю ягід більш великих розмірів, якщо поруч висаджувати кілька різних сортів – для перезапилення рослин. Майже всі сорти нашого часу є самозапильні, але в ході перехресного запилення можна підвищити кількість зав’язей, а також збільшити розміри плодів навіть у сортів чорної дрібноплідної смородини.

Посадка

Саджанці смородини, у яких відкрита коренева система, можна висаджувати і восени, і навесні, але все ж краще всього робити це восени (в умовах середньої смуги – в жовтні в першій половині). Грунт навколо кущів за зиму просяде і ущільниться, навесні раніше рушать в зростання рослини і завдяки цьому краще приживуться. Використовуючи саджанці в контейнерах за строками висаджування, обмежень практично не існує.

Як правило, кущі смородини висаджують з відстанню в 1-1.25 метра. Щоб плодоношення почалося через 2-3 роки після висадки, рослини треба висаджувати трохи густіше, щоб між ними була відстань в 0.6-0.8 метра. Але в такому випадку з куща урожай буде меншим, а також трохи скоротиться тривалості їх життя.

Чорна смородина - правила догляду. ФотоЧорна смородина відносно тіньовитривала і вологолюбна. Хоча сильні затінення для неї критичні. Тому краще для неї відвести знижену, зволожену, достатньо освітлену і захищену від вітру ділянку (тільки не заболочені низини, на яких виступають грунтові води). Найоптимальніший варіант – легкий родючий суглинок. На кислих важких грунтах чорна смородина дуже погано росте.

На обраній ділянці потрібно рівняти землю, щоб там не було глибоких ям і западин. Потім потрібно гарненько перекопати її, ретельно видаливши кореневища різних багаторічних бур’янів. Глибина посадкової ями повинна становити близько 40 сантиметрів, а діаметр – 55-60 сантиметрів. Її приблизно на ¾ глибини треба засипати родючою землею, перемішаною з добривами.

У саджанця коренева система повинна бути вже одевенілою, мати близько 4-5 скелетних коренів, чия довжина повинна складати не менше 20 сантиметрів. У надземній частині рослини повинно бути не менше двох гілок довжиною 35-40 сантиметрів. Підсушені або пошкоджені коріння потрібно вкорочувати, саджанець заглиблювати на 7-8 сантиметрів вище від кореневої шийки. Завдяки заглибленню кореневої шийки утворюються прикореневі бруньки для майбутнього куща з великою кількістю стебел.

Чорна смородина - правила догляду. ФотоПеред тим, як засипати яму, треба в неї вилити піввідра води і ще стільки ж води вилити в кільцеву лунку, яку викопують навколо місця висадки рослини. Поверхню відразу ж треба замульчувати торфом. Під смородиною землю треба рихлити: поруч з кореневою шийкою на глибину 7-8 сантиметрів, а на відстані від неї – на глибину в 11-12 сантиметрів. Волога при мульчуванні краще зберігається, і можна рихлити істотно рідше.

Важкий грунт восени під кущами треба неглибоко перекопати і залишити грудками на зиму, щоб затримався запас вологи. Якщо ж грунт досить пухкий і легкий, можна розпушування зробити менш глибоке (до 6-8 сантиметрів) біля кущів, а ось міжряддями необхідно перекопати на 9-11 сантиметрів.

Чорна смородина з усіх ягідних чагарників є найбільш вологолюбною, тому що коренева система цієї рослини знаходиться у верхньому шарі грунту, на глибині 25-30 сантиметрів. Особливо важливо, щоб вона не була обмежена у волозі в період утворення зав’язі (на початку липня), наливання ягід (у проміжку між кінцем червня і початком липня) і після збирання плодів (серпень-вересень). Важливо поливати рослину перед зимою, особливо якщо осінь проходить сухо. На один кущ приблизно треба 25-30 літрів води.

Догляд за чорною смородиною після збору врожаю

Після збору врожаю в оздоровчих цілях кущі добре б обприскати 1 %-вою бордоською рідиною і повторити обробку через два тижні.

Потрібно також вирізати і знищити хворі і старі гілки. Прибрати під кущами сухе листя та інше сміття. Непогано б підгодувати рослини органічними і мінеральними добривами, що містять фосфор та калій: приблизно 60-80 г суперфосфату і відро перегною на 1 м2, і закласти їх у грунт. Також можна замульчувати землю перегноєм.

Догляд за чорною смородиною восени

У вересні та жовтні під кущі смородини необхідно внести добрива: органічні (перепрілий гній або компост 10 кг під кущ), мінеральні: фосфорні (100 г суперфосфату) і калійні (40 г хлористого калію) або можна обійтися яким небудь з існуючих комплексних добрив. Після цієї процедури слід добре полити кущі і перекопати грунт для загортання добрив.

Восени так само проводять і частину робіт по обрізці чорної смородини. У кущів видаляють старі гілки які вже відплодоносили, вирізати їх слід у самого заснування, а також прибирають всі зайві пагони, щоб уникнути загущення куща. Більш ретельну обрізку краще робити по весні.

Як бачите вирощування смородини дуже захоплива і цікава справа, і якщо робити все вчасно, то урожай не змусить себе довго чекати.

Вирощування чорної смородини відео

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *