Підготовка яблунь до зими

Підготовка яблунь до зими

Яблуню, як і інші плодові дерева, готують до зими заздалегідь, тобто до настання перших заморозків. Підготовку яблунь до зими слід проводити дуже ретельно, так як суворі зими бувають досить часто.

Перекопування та підживлення

Протягом двох тижнів після збору плодів дерево потрібно підгодовувати добривами, так як в цей період воно починає накопичувати поживні речовини. Якщо під час перекопування ушкодяться дрібні коріння, вони досить швидко відновляться. Перекопування і удобрення ґрунту відкладати не можна, в іншому випадку затягнеться закінчення вегетаційного періоду. Від цього постраждає морозостійкість яблуні. З початком осені пагони повинні припинити своє зростання і до кінця визріти, що істотно полегшить зимівлю.

Для припинення росту пагонів потрібно звільнити від мульчі білястволові кола і внести калійні або фосфорні добрива. Призупинення зростання визначається дуже легко: листя починає опадати, зелені пагони вже одеревіли. Якщо листя набули бурого забарвлення, це свідчить про готовність дерева до зими, якщо ж вони залишаються зеленими і продовжують зростати, значить, вони серйозно постраждають від низьких температур.

Зимівлю краще переносять яблуні, які отримали ранньою весною комплексне мінеральне добриво, а в другій половині літа – калій і фосфор. Потрібно пам’ятати про те, що недолік калію знижує морозостійкість, такий же ефект дає підгодівля яблуні азотом в липні-серпні. Азот сприяє росту пагонів і негативно позначається на морозостійкості кори та камбію. Особливо це стосується підготовки молодих яблунь до зими.

Полив і укриття від холоду

Перезимівля яблуні залежить від того, наскільки насичені водою тканини дерева. У морози себе краще почувають екземпляри, які не відчували нестачі вологи під час вегетації. Але і надмірний полив також може виявитися негативним фактором, що знижує морозостійкість яблуні.

Найбільш небезпечне явище для молодих дерев – припинення зростання влітку. Найчастіше це відбувається із-за неналежного догляду. Після цього може початися вторинне зростання, і тканини не встигнуть до кінця визріти до зими. Щоб цього не допустити, сад потрібно забезпечувати водою протягом всієї вегетації.

Як показує практика, перезимівля всіх плодових дерев проходить легше за умови достатнього зволоження землі в осінньо-зимовий період. Вкрай важливий останній вегетаційний полив, який для пізніх сортів проводиться при завершенні формування плодів, а для ранніх – після збору врожаю. Що стосується підготовки саджанців яблуні до зими, то висаджувати перед зимою можна тільки морозостійкі сорти. Грунт необхідно як слід полити і підживити торфом.

Підготовка колоновидних яблунь до зими полягає в укритті верхівки дерева ганчіркою або плівковим мішком. Також потрібно прив’язати стовбур до опори, щоб дерево не переломилось від поривів вітру. Саджанці рекомендується прив’язати до кілочків і при підготовці яблунь до зими, де круглий рік панують сильні вітри.

Захист яблуні від гризунів

Захист від гризунів

Перед настанням зими кору яблуні необхідно захистити від мишей та інших гризунів, так як вони пошкоджують дерево і тим самим знижують його морозостійкість. Стовбур рослини обгортають толем, руберойдом та іншими матеріалами. Можна обгорнути стовбур ялиновим гіллям, очеретом, стеблами малини. Потрібно простежити, щоб матеріал щільно прилягав до кори дерева. Процедуру краще проводити восени, так як рання обв’язка може затягнути вегетацію.

Захист від хвороб

Важливо приділити увагу захисту яблунь від хвороб і шкідників. Після скидання листя дерева обробляють розчином залізного купоросу, сечовиною та іншими речовинами. Хворі гілки необхідно спиляти і спалити. На опалому листі зимує гриб Фузикладий деревний, який є збудником парші. Це одна з найпоширеніших хвороб яблунь і груш. Таким чином, прибирання і спалювання опалого листя є важливим етапом підготовки яблунь до зими.

Щоб знищити жука-квіткоїда, гусеницю яблуневої плодожерки та інших комах, землю навколо дерева потрібно перекопати. Восени також прибирають згнилі і червиві плоди, в яких також залишається гусениця плодожерки. Опалі яблука краще закопати на глибину півметра або спалити.

Якщо влітку на дереві висів ловчий пояс, перед зимою його треба зняти і спалити, попередньо звільнивши корисних комах (наприклад, сонечка). Восени з гілок знімаються і спалюються зимуючі гнізда золотогузки і бояришниці, видаляються муміфіковані плоди, які є джерелом зараження дерев. Можна змайструвати годівницю для підгодівлі птахів, які будуть знищувати шкідників.

Білити чи ні

Побілка дерев перед зимою має певний сенс. Вапняний розчин – хороший засіб для запобігання морозних тріщин, які утворюються при різких перепадах температури. Також це захищає дерево від ранньовесняних, зимових сонячних опіків. Якщо додати у вапняний розчин фунгіцид або інсектицид, яблуня додатково буде захищена від стовбурових шкідників.

Молоде дерево можна білити без попередньої підготовки, а стовбур дорослого екземпляра потрібно спочатку очистити від мертвої кори, моху і лишайників. Перед цим грунт навколо дерева вистилається брезентом або плівкою, куди буде сипатися кора. Органічні залишки після закінчення процедури необхідно спалити. Найкращий час для такої роботи – припинення осінніх дощів, коли температура повітря опуститься до 2-3 градусів. День потрібно вибрати сухий і безвітряний.

Такі нескладні заходи допоможуть зберегти яблуню здоровою і міцною і отримати на наступний сезон відмінний урожай.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *