Полив овочів: як, коли та скільки


Оптимальна температура води для поливу – 18°C.

ПРАВИЛА ПОЛИВУ

Головне правило поливу – не використовувати холодну воду. Подаючи на грядки воду прямо з водопроводу або артезіанської свердловини, городники піддають молоді рослини температурному стресу, сповільнюючи їх розвиток. Питання вирішується просто, достатньо установити на ділянці бочку. Якщо ввечері заповнити її, то за теплу літню ніч вода зігріється до температури комфортної для коренів, так що з ранку, до того, як сонце почне припікати, можна буде приступати до поливу.

Основна маса коренів у більшості овочевих рослин розташовується на глибині від 15 до 30 см від поверхні ґрунту. При поливах городу вода проникає на таку глибину лише тоді, коли її шар на поверхні досягає 2,5-3 см (близько 400 відер води на 1 сотку).

Отже, поверхневий полив, коли вода не досягає кореневої системи рослин, зовсім неефективний. А частий поверхневий полив у посушливу пору може бути навіть шкідливим для багатьох рослин: корінь перестає рости вглиб у пошуках води, а у зволожених верхніх шарах ґрунту починається інтенсивне зростання бічного поверхневого коріння, яке при найменшій посусі гине, розвиток рослин гальмується, коренеплоди стають «волосатими», втрачають товарні якості.

Воду з міського й дачного водопроводу необхідно відстоювати не менше доби, намагаючись не використовувати рідину, що скопилася на дні ємкості, щоб виключити влучення усередину рослин небажаних шкідливих елементів, особливо хлору.

СПОСОБИ ПОЛИВУ ГОРОДУ

Як би багато різних способів поливу не придумали люди, навряд чи хтось обходиться без старої надійної лійки та невеликого кухлика, коли справа стосується ніжних сходів.

• Полив дощуванням

Найпоширеніший спосіб поливу на дачних ділянках – дощування, коли воду спеціальними пристосуваннями розсікають на окремі краплі, які, падаючи у вигляді дощу, забезпечують рівномірне зволоження ґрунту та приземного шару повітря.

При багатьох гідностях у цього способу поливу є й істотний недолік: не всі рослини люблять, коли їм ллють воду прямо «на голову» – деякі визнають тільки полив під корінь. До того ж, приїжджаючи раз на тиждень на дачу, господарі, як правило, намагаються скоріше полити свої рослини яким завгодно чином і ллють воду в будь-який час доби, незважаючи на полуденну спеку.

Вода скачується по ґрунтовій кірці, що утворилася після останнього поливу – ні ґрунт, ні коренева система рослин всотати її не в змозі. Це приводить до безцільної витрати води і швидкого росту бур'янів. Краплі води під яскравим сонцем викликають опіки листя, руйнують структуру ґрунту, сприяють утворенню ґрунтової кірки і розмиву верхнього родючого шару.

• Полив зі шланга

Здавалося б, чого простіше: підключай шланг до водопроводу, та й поливай все підряд. Однак полив зі шланга також має свої недоліки. Вода під сильним напором стрімко проникає в ґрунт, несе мінеральні добрива вглиб, забруднює ними ґрунтові води, розмиває ґрунт, залишає голе коріння, особливо на піщаних ґрунтах.

• Краплинний полив

Гарний спосіб поливу – краплинний, близький до природного дощу, що мрячить тривалий час. Вода, повільно проникаючи в ґрунт, розчиняє добрива та створює гарне живильне середовище для коренів рослин.

Для краплинного поливу рослин, висаджених рівними рядками, можна застосовувати просте обладнання, яке цілком можна зробити самостійно, заощадивши значні кошти. У якості джерела води використовують ємкість, підняту на висоту 1-2 м, до якої й підключать краплинний полив.

У бочку можна наливати чисту воду, відфільтровані розчини органічних і мінеральних добрив. Підживлення або вода самопливом доставляються до коренів рослин рівномірно, повільно, по краплях, воложачи ґрунт на велику глибину, що є дуже сприятливим для рослин.

• Крапковий полив (пляшкова іригація)

Великі або окремо розташовані рослини можна поливати методом крапкового поливу: біля рослини закопують 1-2 перевернені пластикові пляшки з обрізаним дном або зробленим збоку отвором для шланга, який вставляється для наповнення пляшок водою. Незрізане денце допоможе вберегти воду від зайвого випаровування, а пляшку від забивання отворів сміттям.

Пробку на пляшках закручують і приблизно у 2-3 см від горлечка проколюють гарячим шилом або цвяхом невеликий отвір. Для пісків і супіщаників достатньо отвору діаметром 1 мм, для жирного суглинного ґрунту – 1,4 мм, для важкого глинистого ґрунту – 1,5 мм.

Перевернувши пляшку горлечком униз, її закопують біля кущів перців, томатів, розсади капусти та інших, так, щоб отвір був повернений до коренів рослини і знаходивося на глибині 3-5 см на відстані приблизно 5-7 см від стебла (важливо не ушкодити коріння). Наливши воду в такі поливальні пляшки, городник може займатися своїми справами.

Вода з лійки йде приблизно за 3 години. Усей цей час коріння одержує живлющу вологу. У теплиці при такому способі поливу із плівки зникає характерний для дачних теплиць конденсат.

Пластикову пляшку з отворами можна наполовину заповнити компостом, вода буде поступово вимивати живильні речовини з компосту, доставляючи добриво прямо в кореневу зону.

Грядки, розташовані на піщаних ґрунтах, вимагають частих поливів, але невеликими порціями. А ті, які перебувають на важких глинистих ґрунтах, потрібно поливати рідше, але рясніше.

Пересохлий ґрунт поливають у 2-3 прийоми – у міру усмоктування води. При такому поливі волога, витиснувши повітря, проникає ближче до коренів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *