Способи щеплення яблунь і груш

Способи щеплення яблунь і груш

Перещеплення.

З-за широкого розвитку садівництва несподівано зросла потреба в хорошому посадковому матеріалі хороших сортів. Якщо був куплений не той сорт, який хотіли, то краще перепривить його хорошим сортом, тому що живці набагато легше отримати, ніж потрібний саджанець. Живці для щеплення краще брати з більш урожайних і перевірених рослин. У присадибних і колективних ділянках треба врахувати і розводити клони, що виділяються за смаком, врожайності, морозостійкості та посухостійкості, а також краще вибрати ті, які відрізняються якими-небудь іншими цінними для вас властивостями. Садівники-аматори мають можливість виростити для себе необхідну кількість сортів і саджанців.

Щеплення яблунь проводиться так само, як і щеплення груш.
Є більше сотні різних варіантів щеплення. Кращий варіант щеплення – це якщо не залишається пеньків на гілки, тобто гілка є продовженням гілки і майже того ж діаметру. Перещеплення – це щеплення вже щеплених сортів.

Щеплення черешком слід проводити з кінця квітня до початку травня, до початку сокоруху. Якщо обсяг робіт великий, то щеплення можна почати раніше. Для щеплень необхідні однорічні живці, які заготовлюють восени в листопаді місяці або навесні в кінці березня. Але їх легше зберігати, якщо заготовити навесні. Пагони слід брати з середнього ярусу крони, з південно-західній або південній боку. Живці повинні бути соковитими і з непошкодженими морозом камбієм. Зрізані пагони зв’язати в пучки по 20-30 штук. До кожного пучка прив’язати етикетку з зазначенням сорту. Якщо ви заготовлює живці восени, то тримайте їх під снігом і для захисту від гризунів, пагони слід також вкрити лапником або покласти в дерев’яні ящики. Після того, як розтане сніг, перенесіть живці в льодовик або підвал. Пагони будуть менше висихати, якщо при зберіганні у них буде кінцева нирка. Нижні кінці пагонів у підвалі помістіть в сирий пісок, і накрийте вологим мохом.

Способи щеплення яблунь і груш

Живці можна зберігати в буртах з тирси. Але підтримувати певну вологість дуже складно: при занадто низькою, живці почнуть висихати, а при високій – подопреют (особливо, якщо зима тепла). У холодильниках живці краще не зберігати – можуть висохнути і почати вымораживаться.

Пагони краще заготовлювати в кінці зими. Сорти зі слабкою пробудимостью нирок можна зробити з кінця квітня до початку травня і відразу прищепити, для цього беруть держак зі сплячими бруньками з нижньої частини пагона. Кращі нирки з середньої частини пагона.

Пагони повинні бути соковитими, а нирки знаходиться в стані спокою, камбій у яблунь світлим (а у груш – темний).
Пагони іноді помилково називають живцями, хоча з втечі отримують кілька живців. Живці беруть з 3-4 бруньками, які добре сформовані. Зазвичай з них розвивається та зберігається лише 1-2 втечі. Якщо використовувати живці з двома нирками (для економії), то при цьому ймовірність щеплення знижується. Краще, якщо для щеплення утворюються 2-3 пагони.

Пагони слід тримати загорнутими у вологий матеріал в період щеплення, щоб вони не висихали. Приступаючи до щеплення, необхідно підготувати підщепа, а потім держак, так як у черешка маленький запас води, а підсихання черешка небезпечніше, ніж підсихання підщепи.
Прищепний ніж повинен бути добре заточений, щоб зрізи були гладкі, рівні, в одній площині і чисті.

Покращена копуліровка – основний спосіб щеплення черешком. Використовується при однаковій товщині прищепи та підщепи або маленької різниці між ними.

Способи щеплення яблунь і груш

Для поліпшеної копулірування на черешку і підщепі робіть косі зрізи однакової довжини, що перевищує в 3-5 разів діаметр прищепи та підщепи. На відстані однієї третини від кінця зрізу для кращої міцності і зрощення робіть расщепы-язички, після цього вставте камбіальні зрізів тканини і обв’яжіть щеплення.

При різниці діаметрів прищепи та підщепи поєднання роблять тільки з одного боку, для збігу камбіальних тканин.
Щеплення захищають за допомогою ковпачків синтетичних плівок або паперу, це треба, для захисту від жаркої і сухої весни. Не міцно обвязывайте плівками, щоб вони не врізалися в деревину. Торець черешка замазують варом.
Щеплення вприклад застосовують, якщо підщепа трохи більшої товщини, ніж прищепи. При цьому зріжте гілку, зніміть з неї трохи деревини у вигляді плічка – складки, прикладайте держак з виступом і обв’яжіть туго щеплення.

Щеплення вприклад

Для упору черешка в двох місцях потрібно два виступи.
Коли почався період сокоруху, щеплення здійснюють за кору, якщо гілки середнього та великого діаметру. У цьому випадку гілка акуратно спилюють там, де буде щеплення, не пошкоджуючи кори. Зріз зробити трохи по діагоналі для того, Щоб вода не затримувалася на торці гілки, який треба гладенько зачистити ножем. Прищепити у вищу частину. Якщо підріз кори підщепи один, то його можна вводити під одну або дві сторони. У першому випадку – держак збоку трохи зачищають, щоб його деревина і камбіальні шари могли стикатися з незайманою корою підщепи з одного боку, а вводити під кору держак слід з іншого боку. У другому ж випадку держак треба ввести так, щоб кора з двох сторін охоплювала його і відходила. Держак всувають до тих пір, поки його зріз повністю не буде під корою підщепи.

Способи щеплення яблунь і груш

Іноді роблять плече (уступ) у верхній частині зрізу.
При щеплення за кору є другий спосіб: надрізати кору з 2-ух сторін.
В період сокоруху в гілку можна робити паразитарну щеплення, без зрізу гілки. Цей спосіб рекомендується початківцям, які не мають досвіду щеплення. На гілки вибирають найбільш рівне місце, відповідне по вигину і роблять виріз, зрізуючи частина деревини і кору. Далі треба підготувати держак, щоб він частково містився на місці вирізу. Після цього на корі роблять поздовжній розріз до вирізу. Держак вставляють під кору, до упору плечиком в край вирізу. З одного боку Кора повинна охоплювати живець, а з іншого – торкатися до неушкодженим камбіальних тканин. З одного боку Держак необхідно трохи зрізати, щоб камбіальні тканини і черешка і гілки на великій площі збігалися.

Після того як щеплення прижилася, стару гілку навесні наступного року треба обрізати. При невдачі щеплення можна повторити вище або нижче першої.
Але дуже рідко роблю щеплення розщіп, так як її треба робити при великому діаметрі підщепи. У расщепы вставити 2-4 черешка. Для 4 живців розщіп гілки роблять в 2-ух перпендикулярних один одному напрямках. Але пам’ятайте, що на старих гілках (старше 4-5 років і товщі 3 сантиметрів) живці погано приживаються і ростуть. Не можна виконувати щеплення в розщіп штамба дерева, бо листя, що утворилися на 2-4 пагонах, не можуть мати велику кореневу систему дерева. Зазвичай такі щеплення гинуть через 1-2 роки.

Щеплення роблять за 2-3 роки. У перший рік зрізують гілки, які йдуть вгору, і в них прищеплюють, краще в однорічну деревину, тонкі гілки, розташовані на них. У 2-3-ій рік прищеплюють однорічні пагони, які ростуть вгору. У «Вовчків» пухка деревина, тому їх не варто прищеплювати. Через кілька років, коли розвинуться щеплення, поступово зрізайте горизонтальні гілки.

Способи щеплення яблунь і груш

З 5 по 10 травня – найкращий термін для щеплення, або раніше, ще до сокоруху (способами вприклад, поліпшеною копулірування, у розщіп). Краще прищеплювати гілки спрямовані вгору. Приживлюваність знижується по мірі того, як буде нахилятися держак. Після приживання, вони утворюють гілки, але слабкі. Щеплення захищають ковпачками з плівки або паперу. Ці ковпачки оберігають від випаровування вологи, що сприяє кращій приживлюваності щеплення. Паперові ковпачки можна зняти через 7-10 днів, після початку росту пагонів – приблизно 15-20 травня. За цей час щеплення зростається з підщепою, почнуть розпускатися бруньки. Після зняття ковпачків починають, з’являються листочки. Ковпачки з плівки знімають вже при появі листочків, у вечірній час, щоб вони змогли пристосуватися до змінених зовнішніх умов.

Місця щеплення зазвичай відзначають різнокольоровими стрічками або шпагатом. За щепленнями треба уважно і регулярно доглядати. Синтетичні пов’язки можна не перев’язувати, але на початку серпня краще зняти. Якщо щеплення сильно зростає, то гілку прищипують – видаляють кінчик втечі, коли він виросте до 30-50 см, щоб не зламав вітер. У наступні роки кожної весни видаляйте конкуруючі гілки, які заважають росту щеплень.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *